Budućnost štednje u Srbiji
Dinar hvale, a evra se drže
Autor: Olivera Bojić, Snežana Krivokapić
„Ona nedelja“ tokom koje banke prikupe najviše štednih uloga, ove će godine biti u znaku dinara. To, ipak, ne znači da će građani pohrliti da evre zamene za dinare, ali će im banke obezbediti bolji prinos, barem nominalno, ako tako odluče. Ukupni bankarski depoziti rastu iz godine u godinu sve jačim intenzitetom i u korist dužeg oročavanja, što se ne može reći za dugoročnu štednju kroz ulaganja u osiguravajuće kuće i penzijske fondove
Za razliku od prethodnih godina, kad je svaki veći gradski bilbord vrištao jednocifrenim kamatama blizu desetke, kojima su banke mamile građane da oroče svoj novac, ove godine uglavnom nude kokice (Hypo Alpe Adria) ili tetrapak (Volksbank).
Doduše, ima i krupnih brojki, 10, 30 ili 50 odsto (Piraeus), ali se oni odnose na deo uloga koji u svakom momentu štediši ostaje na raspolaganju, ako mu zatreba, da ne razoročava ceo uloženi iznos. Da se videti da su ove godine kampanje više edukativne ( „Kako štedim? Odvajam bitno od nebitnog“), patriotske i tradicionalne („Čuvajte novac u domaćoj banci“, „Štedite u najstarijoj banci“) nego što „udaraju“ na želju za što većim prinosom od kamate.
Da biste pročitali besplatan članak, dovoljno je da imate otvoren osnovni nalog na EMG
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (1)
Unestite tekst komentara:
01. novembar 2010. 20:20:30
| MARINA
0
Hvala na dobrom tekstu. Tužno je i ružno kako NBS lažno prikazuje analize koje nisu uporedive u cilju ubedjivanja gradjana da štede u dinarina a vi ste to svojom analizom jasno rekli da se dobija manje 8600 dinara ako se štedi u dinarima.