Ekonomija posle izbora
Izlazak iz šinjela politike
Autor: Aleksandra Galić
Poznavaoci prilika često govore da Srbija ima skupu i neefikasnu državu, glomazan aparat koji reaguje sporo, birokratski, što ostavlja prostor za sumnju u korupciju koja je glavni motiv nepoštovanja zakona. Reforme bez odlaganja i kompromisa su neminovne, saglasni su ekonomisti. Razlike postoje samo u tome šta je prvi, a šta drugi ili treći potez. Sve ostalo je isto, Srbiji trebaju manja javna potrošnja, manja administracija u svakom smislu, ulaganje u poljoprivredu, energetiku, infrastrukturu, nove proizvodne pogone...
Saglasnost ekonomista gotovo da je potpuna, Srbiju i novu vladu čeka sve ono što je prethodnih godina propušteno iz dnevnopolitičkih razloga, što znači da slede ozbiljni strukturni rezovi i reformski potezi.
U odsustvu reformi, mnogi ekonomski znalci vide uzrok i razloge sadašnjih teškoća. Nije sporno da je svetska finansijska kriza 2008. imala negativan uticaj, jasno je da tekući lomovi „državnih dugova“ u zoni evra tresu i Srbiju, ali je sigurno da bi i bez svega toga Srbija imala autonomne ekonomske probleme. Slikovito, bez jasnih zahvata u trulo ekonomsko tkivo, Srbija, koja je već izgubila razvojnu snagu, mogla bi brzo ući u privrednu kliničku smrt.
Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (0)
Unestite tekst komentara: