Geopolitika prirodnog gasa (5)
Nova velika igra
Autor: Milan Simurdić
U ovom feljtonu obrađeni su najvažniji aspekti geopolitike prirodnog gasa: njegov uspon kao energenta, rastući značaj, odnosno sve važnije mesto koje zauzima u svetskom energetskom miksu. Gas se prvenstveno do potrošača dovodi gasovodima, što ga čini prvoklasnom geopolitičkom robom. Kako se prostiru gasovodi, kakva je uloga tranzitnih država? Ko kontroliše i usmerava izvorišta gasa, prvenstveno u Evropi i Evroaziji?
Kolike su rezerve gasa i da li prete sukobi oko ovog energenta budućnosti? Konačno, šta donosi izgradnja novih gasovoda preko Balkana, kao južnih energetskih vrata Evrope?
Geografski položaj čini Tursku neodvojivom od svake namere Evrope da diverzifikuje izvore snabdevanja prirodnim gasom, ali i od želje izvoznika iz Kaspijskog bazena, Irana i sa Bliskog Istoka da svoj gas prodaju na bogatom evropskom tržištu od 500 miliona stanovnika.
Turska je nezaobilazna za centralnoazijske države u slučaju ako žele da deo gas transportuju zaobilazeći Rusiju. Mogućnost izbora tranzitnog pravca povećava samostalnost i jača nezavisnu poziciju ovih država. Ankara drži ključeve vrata za četvrti koridor, svojevrsni energetski put svile. Geopolitički, Turska je jedna od najvećih članica NATO, sekularna muslimanska država, potencijalna članica Evropske Unije, sa visokom stopama ekonomskog, ali i demografskog rasta.
Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (0)
Unestite tekst komentara: