Ciljna grupa:
Ciljna grupa jestu pravnici u privrednim društvima, bankama i osiguravajućim društvima, pre svega direktori pravnih sektora i drugi rukovodioci pravnih službi, zatim pravni zastupnici koji rade na poslovima zastupanja pred privrednim i sudovima i sudovima opšte nadležnosti, a takođe i staturarni zastupnici – direktori i predsednici upravnih odbora preduzeća, banaka i drugih privrednih subjekata. Takođe, ova tema je značajna i za advokatske kancelarije, koje se bave zastupanjem banka i drugih poverilaca, kao i potencijalnih domaćih i stranih investitora.
Cilj seminara:
Cilj treninga jeste upoznavanje sa posebnim zakonskim pravilima kojima je regulisana prodaja stečajnog dužnika kao pravnog lica i reorganizacija, kao i aktuelnom sudskom praksom iz ove oblasti i praktične vežbe kroz odgovore na konkretna pitanja.
Teme:
· Postupak prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica i promena osnivača ili akcionara (čl. 135. i 136)
· Zaštita prava razlučnih poverilaca (član 135. stav 1).
· Statusne promene i upis Registar privrednih subjekata (član 136. st. 8. i 9)
· Pravne posledice prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica (član 136. st. 1, 3, i 7)
· Prodaja dužnika osnivaču, po delovima ili u postupku likvidacije
· Nastavak postupka protiv stečajne mase (član 136. stav 3)
· Odgovornost stečajne mase za potraživanja prema dužniku koja su nastala do obustave stečajnog postupka
· Pravno sledbeništvo posle prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica
· Pravni subjektivitet i nedeljiva stranačka sposobnost stečajne mase
· Registracija i pravna i poslovna sposobnost stečajne mase posle prodaje dužnika kao pravnog lica (član 136. stav 4. i 5)
· Razdvajanje pasive od aktive (član 136. stav 4. i 5)
· Ostvarivanje razlučnih prava posle prodaje dužnika kao pravnog lica (član 136. stav 6)
· Zabrana prodaje dužnika kao pravnog lica u stečajnom postupku nad bankom ili društvom za osiguranje
· Pobijanje prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica
· Svojinska i upravljačka transformacija preduzeća, reorganizacija i programirani stečaj
· Prodaja preduzeća kao poseban model svojinske i upravljačke transformacije u Republici Crnoj Gori
· Prednosti prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica u odnosu na modele iz Zakona o privatizaciji
· Prodaja stečajnog dužnika kao pravnog lica kao osnov za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava
Po završetku polaznik je osposobljen da:
Polaznik će biti osposobljen da sa većim uspehom preduzima i predlaže odgovarajuće mere u slučaju preteće opasnosti od stečaja ili u slučaju stečaja dužnika, a posebno kada se stečaj okončava prodajom stečajnog dužnika kao pravnog lica ili reorganizacijom.
Takođe, polaznik će se upoznati sa mehanizmom prijave i naplate potraživanja u slučaju prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, uključujući i potraživanja koja su obezbeđena hipotekom ili drugim založnim pravom. Bolje će razumeti koncept navedenih pravnih instituta, što će doprineti kvalitatnijim poslovnin procenama potencijalnih investitora, koji se mogu pojaviti kao kupci stečajnog dužnika.
Polaznik će efikasnije moći da zastupa privredno društvo, banku ili drugog poverioca u postupcima stečaja kao i parnicama povodom stečaja, a takođe i u postupku prodaje, ako se pojavljuje kao kupac stečajnog dužnika.
Predavač:
Dr Vladimir Kozar, docent na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu. Radio u Privrednom sudu u Beogradu i u Višem privrednom sudu, kao savetnik u Odeljenju sudske prakse. Od 1997. na funkciji sudije Privrednog suda u Beogradu, a od 2009. u Višem trgovinskom sudu kao član veća za privredne sporove sa međunarodnim elementom. Objavio veliki broj knjiga, monografija i stručnih radova iz oblasti privrednog i građanskog prava, kako u domaćim tako i u stranim izdanjima. Magistrirao na temu prevoza i osiguranja robe u domaćem i međunarodnom drumskom i železničkom saobraćaju. Doktorirao na temu dejstva stečaja na osiguranje i naknadu štete na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna Akademija u Novom Sadu.
Detaljnije >>>