Opozicija: Tržište kapitala u Srbiji i ne postoji
06. april 2011. | 15:29
Izvor: Beta
Skupština Srbije završila je danas raspravu o setu finansijskih zakona, a rad će nastaviti sutra razmatranjem izmena Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju.
Poslanici vladajuće koalicije naveli su u današnjoj raspravi da će predloženi zakoni doprineti daljem uređenju finansijskog tržišta u zemlji i obezbediti da ono postane izvor finansiranja domaće ekonomije, dok je deo opozicije ocenio da tržište kapitala u Srbiji ne postoji.
Poslanici su u objedinjenoj raspravi razmatrali Predlog zakona o tržištu kapitala, izmene zakona o platnom prometu, o finansijskom lizingu, o deviznom poslovanju, visini stope zatezne kamate, o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima, kao i izmene Zakona o investicionim fondovima.
Poslanici Srpske napredne stranke (SNS) naveli su da vladajuća većina predloženim zakonima pokušava da "na pustinjskoj zemlji nikne pšenica koja se zove investicioni fondovi".
Naprednjaci su ocenili da u Srbiji nema dovoljno kapaciteta za štednju koja bi bila uložena u investicione fondove, navodeći da država, kroz velike poreske olakšice fondovima, šalje poruku da se ulaže u banke i fondove, a ne u proizvodnju.
Poslanici Nove Srbije (NS) ocenili su da Srbija nema tržište kapitala, tako da predloženi zakon o tržištu kapitala "ne služi ničemu".
Oni su naveli da "jedino lud čovek" može da ulaže akcije u Srbiji i da berza u Srbiji služi da se ljudi zapošljavaju po partijskoj liniji.
I poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) ocenili su da tržište kapitala u Srbiji ne postoji jer je, kako su naveli, uništeno kroz "pljačkašku privatizaciju".
Prema njihovim rečima, oblast tržišta kapitala ne može se unaprediti prepisivanjem evropskih direktiva.
Poslanici Demokratske stranke Srbije (DSS) naveli su da se predloženim izmenama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i planovima ne mogu rešiti nagomilani problemi u toj oblasti i da je neophodna temeljna reforma penzijskog sistema.
Najveći je problem, ocenili su poslanici DSS-a, taj što je broj zaposlenih i penzionera u Srbiji izjednačen, što je, kako su naveli, neodrživo na duge staze.
Poslanici Socijalističke partije Srbije (SPS) naveli su da predložni zakoni predstavljaju jasno opredeljenje za razvijanje finansijskog tržišta u skladu sa evropskim standardima.
Oni su ocenili da tržište kapitala beleži spor oporavak i da usvajanje zakona neće omogućiti oporavak preko noći, ali da će se Srbija pomeriti u pravcu kada će finansijsko tržište imati veću ulogu u privredi.
Poslanici Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) naveli su da će izmenama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima biti obezbeđen bolji životni standard penzionera, jer će se dobrovoljnom štednjom obezbediti prihodi u budućnosti.
Oni su naveli da je najveći problem to što građani nisu dovoljno upoznati sa sistemom dobrovoljnih penzijskih fondova, kao i da su nepoverljivi zbog loših iskustava sa hiperinflacijom i oduzimanjem stare devizne štednje.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: