emg home
RSS

PRESSEK

Boško Stanisavljević: Dve trećine zaposleno u malim preduzećima

03. april 2008. | 09:21

Izvor: Biznis

U Srbiji trenutno ima 300.000 preduzetnika koji zapošljavaju 66 odsto ljudi, ostvaruju 55 odsto BDP-a i učestvuju u izvozu sa 40 odsto.

Forum malih i srednjih preduzeća u formiranju treba da ima pregovaračku poziciju i da zastupa preduzetnike kojih u Srbiji trenutno ima 300.000. Upravo oni zapošljavaju 66 odsto ljudi, ostvaruju 55 odsto bruto društvenog proizvoda i učestvuju u izvozu sa 40 odsto. Cilj Foruma je da pomogne malim i srednjim preduzećima da povećaju svoj udeo u izvozu i tako postanu noseća privredna snaga u Srbiji, rekao je za Biznis Boško Stanisavljević, predsednik Odbora malih i srednjih preduzeća pri Privrednoj komori Srbije.

On najavljuje da će Forum imati ulogu pregovarača sa dvadesetak institucija, ministarstava, ustanova i uprava koje se bave problematikom malih i srednjih preduzeća i naglašava da je, osim sa državnim institucijama, neophodno uspostaviti i saradnju sa bankama.

Kako je zamišljen Forum malih i srednjih preduzeća?

- Forum nije zamišljen kod nas, to je predviđeno Evropskom poveljom o preduzetništvu i malim i srednjim preduzećima koju je donela Evropska komisija. Ta povelja je predvidela da se pri vladama formiraju forumi za preduzetništvo, za mala i srednja preduzeća. Mislim da je za države članice EU to bila obaveza do kraja 2005. godine, kao i za sve zemlje koje imaju nameru da uđu u taj voz. Ali nije zamišljeno da forum obrazuje Vlada, nego kompetentna i reprezentativna asocijacija privrede. Kao što znate, nemamo drugu asocijaciju privrede, osim Privredne komore. Svi drugi pokušaji formiranja udruženja preduzetnika, industrijalaca i slični propali su, jer je sve bilo neka drugačija priča sa namerom da se pređe u politiku. Tako sektor Privredne komore koji se bavi pitanjem preduzetništva ima stručne službe, ali i odbore za mala i srednja preduzeća. Mi smo u martu 2006. godine, videvši da Vlada nije napravila nijedan korak ka tome, počeli sami da radimo na uspostavljanju kontakta sa ovom institucijom i tadašnjim ministarstvom privrede. Nakon brojnih razgovora, tek je 2006. godine Vlada formirala Savet. Vlada je tada obećala da prihvata Forum, ali su najpre obrazovali Savet, koji je ipak Vladino telo.

Ali 2007. smo dobili novu Vladu. Šta se desilo tada?

- Oni su to počeli da stavljaju u Strategiju o razvoju malih i srednjih preduzeća. U periodu koji je usledio pokušao sam da ukažem na to da Forum nije strateško pitanje, već obaveza koja sledi, nešto što mora odmah da se uradi.

Koja je razlika u pristupu problemima i pitanjima, u formi i metodima rada Foruma u odnosu na sve što ste do sada radili?

- Forum obrazuje kompetentna zajednica, a Vlada treba da ga prihvati kao takvog. To ne treba da budu sastanci na kojima će predstavnici Vlade slušati jadikovke preduzetnika, a potom zavisno od toga koliko su zainteresovani, Vladi preneti sve ili ne preneti ništa. Ovde moramo da razgovaramo. Moramo da budemo u stalnom dijalogu sa Vladom. To je taj kvalitet Foruma. Tako ga bar ja vidim. Na kraju krajeva, on nije ni zamišljen kod nas, već u razvijenom svetu, koji tom segmentu privređivanja pridaje mnogo veći značaj. Mi kao Forum treba da uradimo analizu i sintezu problema koji koče razvoj preduzetništva, bez obzira na preveliko administriranje i dažbine. To mora da bude trajni dijalog u kome treba da nađemo zajednički interes, a to je razvoj preduzetništva.

Šta vi vidite u razvoju preduzetništva?

- U razvoju preduzetništva vidim rešenje brojnih problema u strukturi privrede, u tehnološkoj osnovi, zapošljavanju i drugim segmentima. U prilog tome ide činjenica da je sektor malih i srednjih preduzeća već vodeći i po broju zaposlenih i po udelu u bruto društvenom proizvodu. Sada nam je cilj da ubrzanim koracima svoje učešće u izvozu povećamo sa 40 na 50 odsto ili više i bićemo bez presedana najefikasniji sektor.

Ko će biti zastupljen u Forumu?

- Oko 50 preduzetnika biće zastupljeni po strukturi delatnosti, ali i po regionalnoj strukturi i pripadnosti malim i srednjim preduzećima. Vršiće analizu i sintezu stvari, a sa Vladom će razgovarati odabrani broj predstavnika. Mi ćemo samo tražiti da javnost bude zastupljena, da mediji objave šta je to što preduzetnici traže i šta im smeta.

Vi se žalite da su u Srbiji „podržavljene" institucije koje bi trebalo da pomažu preduzetništvo. Kako to mislite?

- Upravo sa promenama u Srbiji, desilo se to da je Vlada pristupila formiranju raznih agencija. To samo po sebi nije loše, ali evo primera. Imamo „Siepu" čiji je zadatak podsticanje izvoza. Sastavićete jedan lep elaborat i predati njima. Oni će ga tamo prelistavati, a ukoliko su u njega ugrađena i neka tehnološka rešenja, oni po tom pitanju neće biti kompetentni, jer nemaju ni jednog tehnološkog stručnjaka, već samo činovnike. Oni lep elaborat nagrade, odnosno učestvuju sa troškovima u promociji izvoza. Ali nikada nisu proverili šta je bilo posle sa preduzećem koje je tu pomoć dobilo. Tu je i Garancijiski fond, Fond za razvoj republike Srbije, koji opet ne prate dovoljno rad preduzetnika. Sve se odigrava u krugu Vlade. Plašim se da tu ima stranačkog uplitanja. Koju god Vladu da postavite, pokušaće da naprave neku novu agenciju, a asocijacije privrednika uvek će ostati bez nadležnosti.

Početkom februara održan je sastanak novog saziva Odbora za mala i srednja preduzeća pri Privrednoj komori Srbije. Sastanku je prisustvovao i potpredsednik Vlade Božidar Đelić?

- Prema njegovim rečima, država bi mogla da obezbedi „kapitalne intervencije", za ona srednja preduzeća koja neće da odustanu, ali im je potrebna pomoć da bi krenuli dalje, u vidu nove mašine, punjenja u nekom trgovinskom lancu i slično. Za takva srednja preduzeća koja ne mogu podići više kredita, a imaju mogućnost da postanu velika, i u razvijenim zemljama se koriste kapitalne injekcije od po 100.000 evra i znatno više. Prema njegovim rečima, država na taj način ulazi u vlasništvo firme, ali bez prava glasa, jer nije cilj podržaviti privatna preduzeća, već da im pomoći da premoste problem.

LIČNA KARTA

Boško Stanisavljević je rođen u Arilju. Završio je Višu ekonomsku školu i diplomirao na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Radio u državnoj upravi do 1977. godine u Odeljenju za privredu i finansije. Potom u društvenom preduzeću „Kolor" iz Arilja kao direktor opšteg sektora do 1981. Tada kupuje „Jugohem" iz Nove Pazove. Danas je predsednik Odbora za mala i srednja preduzeća pri Privrednoj komori Srbije.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Mala i srednja preduzeća, Izvoz, Zapošljavanje

Lokacija: Srbija

Ličnosti: Božidar Đelić, Boško Stanisavljević

Institucije: EK, Fond za razvoj, Vlada Srbije, EU, Forum malih i srednjih preduzeća, Garancijski fond


Unesite tekst komentara:

<<

27. septembar - 03. oktobar 2010.

>>

Povezani naslovi