emg home
RSS

Stručnjaci: Država štiti monopoliste

21. septembar 2010. | 16:12

Izvor: Emg.rs

Država je glavni krivac što kompanije u Srbiji zloupotrebljavaju monopolski položaj i dogovaraju se sa konkurencijom o cenama, ocenjeno je na okruglom stolu o monopolima i kartelima u privredi Srbije, koji je održan u Narodnoj banci Srbije u okviru projekta Demokratski politički forum.



"U javnosti se stvara novi stereotip da nas država spasava monopola“, rekla je Danica Popović, profesorka Ekonomskog fakulteta. 

U poslednje vreme se priča da država pravi strategiju borbe protiv monopola, a ona je ta koja ih je napravila, rekla je ona.

“Kad se govori o konkurenciji, Srbija se može porediti sa zadimljenom kafanom i prvo što treba da se uradi jeste da se otvori prozor, odnosno otvore granice i omogući slobodna trgovina”, istakla  je profesorka Popović,

Govoreći o  interventnomm uvozu, ona je rekla da se n taj način ne štite potrošači već oni kojima se omogući da na tom uvozu ostvare dobru zaradu.

Boris Begović, profesor Pravnog fakulteta rekao da se može reči da je “sistem u oblasti konkurencije dobar, samo što se ne sprovodi”. A ne sprovodi se zato što mi kao narod verujemo u zavere, a trenutno je najaktuelnija zavera “zlih tajkuna” koji žele da nas upropaste i “dobrih političara” koji će nas spasiti, rekao je Begović. 

Begović je rekao da je nestašice određenih roba ne mora da bude posledica postojanja monopola i kartela.

Dijana Marković-Bajalović, predsednica Komisije za zaštitu konkurencije je rekla da su trgovinski lanci "usko grlo" za efikasniju borbu protiv monopolskog ponašanja.

"Obaveštena sam da postoje planovi da se se ispod stadiona Partizana i Crvene zvezde otvore šoping molovi, ali da to neko sprečava, kako veliki trgovinski lanci u Srbiji ne bi dobili konkurenciju", navela je ona.

Prema njenoj oceni, proizvođači ulja neće imati konkurenciju sve dok carina na uvoz ulja  bude 30 odsto. 

“Očigledno je da privrednici lobiraju za zakonska rešenja koja im odgovaraju i u tome najčešće uspevaju”, rekla je Marković- Belanović.

Miroljub Labus, profesor Pravnog fakulteta rekao je da su "privredne komore mesta gde se stavaraju karteli". On je istakao da nedostaju dugoročne mere kojima će se štititi konkurencija na tržištu. 

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije je rekao da trgovci na neke proizvode naplaćuju marže i do 70 odsto jer na razne načine uslovaljavaju proizvođače.

Čedomir Čupić, predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije je ocenio da u Srbiji “postoji politička volja države koja omogućava monopol”. 

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

22. septembar 2010. 15:21:22

| Ime

0

Naslov ovog teksta je potpuno tacan. Naime, ako se Zakon o zastiti konkurencije (clan 4) primenjujje i na drzavne organe koji svojim aktima i radnjama vrse ili mogu vrsiti povredu konkurencije, ako su zabranjeni akti kojima se, suprotno zakonu, ogranicava slobodna konkurencija, stvaranjem monopolskog polozaja (clan 84. stav 2 Ustava RS) i ako se ciljevi i nacela regulisanja odnosa u oblasti elektronskih komunikacija zasnivaju, izmedju ostalog, na podsticanju konkurencije u obavljanju delatnosti elektronskih komunikacija (clan 3. tacka 6. Zakona o elektronskim komunikacijama, ZEK), - kako je onda moguce da se odlukom vlade i ZEK-om stvori samo Javno preduzece "Emisiona tehnika i veze" sa monopolskim polozajem na trzistu elektronskih komunikacionih usluga multipleksiranja, distribucije i emitovanja digitalnog TV programa?

<<

20. septembar - 26. septembar 2010.

>>

Povezani naslovi