emg home
RSS

Šutanovac: Beneficije za dobrovoljno služenje vojnog roka

02. decembar 2010. | 15:16 15:39

Izvor: Beta

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac rekao je danas da će svi koji budu dobrovoljno služili vojsku tri meseca imati prednost prilikom zapošljavanja u državnim organima, a da će se naći način da im se za to vreme provedeno u vojsci plati staž.



"Svakako da oni koji prođu vojni rok i tako se oduže državi treba da imaju prednosti u zapošljavanju u državnim organima, u policiji, vojsci, Ministarstvu pravde za sudske stražare i verujem da ćemo imati takvu jasnu odluku. Oni teba da imaju određene beneficije i prednosti", kazao je Šutanovac novinarima u parlamentu.

Prema njegovim rečima, razmatra se mogućnost dobijanja sertifikata za rukovanje oružjem, upravljanje avionom i druge mogućnosti koje će doborovoljci imati posle odsluženja vojnog roka.

"Verujem da ćemo naći mogućnosti da uplatimo i radni staž za tri meseca, da to ne bude ni na koji način gubljenje vrmena", kazao je Šutanovac.

Ministar odbrane je kazao da odluka o ukidanju obaveze služenja vojnog roka u sklopu sa viznom liberalizacijom omogućava državljanima Srbije u inostranstvu koji su izbegavali služenje vojnog roka da slobodno dođu u Srbiju.

Kadrovska mapa, prema rečima Šutanovca, omogućava 36.000 profesionalnih vojnika, 2.000 vojnika na obuci i sastav vojne akademije i vojnih ustanova što je oko 28.000 vojnika. 

   

Opozicija: Ukidanje vojnog roka uvod za ulazak u NATO


Poslanici opozicionih Srpske radikalne stranke (SRS), Demokratske stranke Srbije (DSS) i Srpske napredne stranke (SNS) uspotivili su se danas ukidanju obaveze služenja vojnog roka, ocenjući da je profesionalizacija vojske zapravo uvod za ulazak Srbije u NATO.

Liberalno demokratska partija (LDP) najavila je podršku ukidanju obaveze služenja vojnog roka i profesionalizaciji vojske i založila se za ulazak Srbije u NATO, a podršku članstvu Srbije u toj alijansi dali su i poslanici vladajućih partija, G17 plus i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM).

Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović kazao da Srbija treba da krene u pravcu članstva u NATO i da je to politička obaveza za vladu a ne za vojsku koja je, kako je naveo, svoj posao završila.

Jovanović je novinarima u parlamentu rekao da ne podržava ideju raspisivanja referenduma o ulasku Srbije u članstvo u NATO. Kroz proces približavanja NATO društvo u Srbiji brže će se menjati, rekao je Jovanović i dodao da je NATO zapravo garancija da se u Srbiji više neće ratovati.

I zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić ocenio je da nije neophodno raspisati referendum o ulasku u NATO.

"Uveren sam da Srbija treba da postane članica NATO. Nemamo vremena za gubljenje i ispuštanje prilike", kazao je Senić u skupštinskog raspravi i dodao da ulazak u NATO otvara nove kanale od kojih se može očekivati podrška za ulazak u EU.

Šef poslaničke grupe manjina i poslanik SVM Balint Pastor rekao je u skupštinskoj raspravi da podržava ulazak Srbije u NATO.

Poslanik DSS Slobodan Samardžić kazao je da profesionalizacija vojske jeste zahtev NATO i da sve zemlje prvo moraju da profesionalizuju vojsku kako bi ušle u taj sistem.

Taj sistem je, dodao je Samardžić, za DSS "nevidljiv, netransprarentan i vodiće Srbiju u ratove u kojima ona ne treba da učestvuje".

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović kazao je da nema ništa protiv profesionalizacije vojske, ali da je sporno što se iza toga krije "priprema za služenje NATO i americkim inreteresima i ciljevima".

Poslanik SNS Borislav Pelević kazao je da ta stranka neće podržati predloženo ukidanje obaveze služenja vojnog roka i usprotivio se ulasku Srbije u NATO. "Odmah bih glasao za ulazak u NATO ali pod uslovom da nam vrate Kosovo i Metohiju i teritorijalni integritet zemlje", kazao je Pelević u skupštinskoj raspravi.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Vojska

Ličnosti: Dragan Šutanovac, Čedomir Jovanović, Slobodan Samaržić, Dragan Todorović, Vlajko Senić, Borislav Pelević

Institucije: DSS, LDP, G17 plus, SRS, Vojska Srbije, SNS

Kompanije: DSS, SRS


Unesite tekst komentara:

<<

06. decembar - 12. decembar 2010.

>>

Povezani naslovi