Do kraja marta podaci o broju nelegalnih objekata u Srbiji
14. februar 2010. | 11:07
Izvor: Beta
Podaci o broju bespravno podignutih objekata u Srbiji trebalo bi da budu prikupljeni do kraja marta, izjavila je danas pomoćnica ministra životne sredine i prostornog planiranja Aleksandra Damnjanović-Petrović.
Po odredbama ranije važećeg zakona, broj bespravno podigurnih objekata kretao se oko 568.000, rekla je ona i podsetila da su gotovo sve opštine u Srbiji već poslale podatke o takvim objektima, kako bi se utvrdio njihov tačan broj.
"Od opština je traženo da se izjasne o ukupnom broju bespravnih objekata bez obzira da li su prijavljeni za legalizaciju ili za koje je inspekcija utvrdila da su građeni bez dozvole", kazala je ona navodeći da su traženi podaci o "vrsti, nameni i vlasništvu" objekta.
Damnjanović-Petrović je podsetila da su po ranije važećem zakonu bila dva prijavna roka za legalizaciju, ali da "nikada niko nije utvrdio ukupan broj bespravno podignutih objekata na teritoriji Srbije".
Prema njenim rečima, podaci koji se sada prikupljaju i obrađuju, koristiće se kao baza za pravljenje analiza i predlaganje drugih mera za legalizaciju.
Čeka se i 11. mart, što je krajnji rok za prijavu nelegalno podignutih objekata, a kako je kazala Damnjanović-Petrović "neće biti naknadnog prijavljivanja i neće biti novog roka".
Ona je navela da je, kako bi legalizacija bila masovna, izmenjen i pravilnik kojim je kao dokaz o rešenim imovinsko-pravnim odnosima, pored svojine i zakupa na građevinskom zemljištu, dozvoljeno i pravo korišćenja na tom zemljištu.
Do sada su doneta sva najznačajnija podzakonska akta Zakona o planiranju i izgradnji koja su bitna za funkcionisanje urbanističkih i građevinskih ispekcija, ali i načina i sadržine lokacijske dozvole i načinu izdavanja građevinskle dozvole, istakla je ona.
Najavila je da bi do kraja februara trebalo da bude objavljen pravilnik koji definiše kriterijume kojima će jedinice lokalne samouprave moći da konkurišu za budžeska sredstva koja su im neophodna za finasiranje ili sufinasiranje izrade prostornih planova.
"Ministarstvo će za pomoć u izradi planova ove godine izdvojiti 400 miliona dinara", rekla je Damnjanović-Petrović i podsetila da su opštine dužne da za 18 meseci usvoje prostorne planove, jer im u suprotnom preti raspuštanje.
Prostorni plan Srbije, koji je krovni prostorni dokument zemlje, skoro je završen, navela je ona i kazala da bi on trebalo da se nađe u Skupštini Srbije "krajem aprila ili početkom maja ove godine".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: