Ekonomisti: Bez pritisaka MMF-a
09. februar 2010. | 14:06
Izvor: EMportal
Aktuelni pregovori Vlade Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom biće rasterećeni pritisaka, a najgore što može da se desi je da MMF odloži isplatu treće tranše kredita u iznosu od 350 miliona evra, smatraju ekonomski analitičari.
Urednik sajta ekonomija.org Miroslav Zdravković izjavio je za EMportal da ne očekuje neke veće pritiske od strane MMF-a.
„Ovi pregovori će verovatno biti najdosadniji od svih dosadašnjih, jer smo ipak završili prošlu godinu sa deficitom za desetak milijardi dinara manjim od planiranog, a i 2010. godina je dobro počela. MMF-u je važno da postavljeni uslovi budu ispunjeni, ali nije toliko bitno da li će to biti sa dva ili tri meseca zakašnjenja. Vlada će svakako morati da se obaveže da će do nekog roka da ispuni uslove vezane za penzije, masu zarada i otpuštanja u javnim službama. Više se treba fokusirati na pripreme za sledeći udar ekonomske krize koji možemo da očekujemo“, rekao je Zdravković.
Prema njegovim rečima, najgore što može da se desi je da bude odložena uplata naredne tranše kredita do sledeće posete misije MMF-a, ali čak ni to nije loš signal. Loš signal bilo bi, prema Zdravkovićevim rečima, otkazivanje aranžmana, ali je malo verovatno da će se tako nešto desiti.
Nikolić: Pregovori bitni zbog stranih investicija
Ekonomista Goran Nikolić rekao je da je Međunarodnom monetarnom fondu sada jako važno da pregovori budu uspešni jer MMF na taj način redefiniše svoju ulogu u sličnim aranžmanima, dok su za Vladu Srbije pregovori bitni zbog stranih investicija.
„U ovim pregovorima konkretno nije toliko važna tranša kredita koju treba da povučemo, već je važnije da Vlada pošalje signal stranim investitorima i privuče nove investicije u zemlju. Najgore što može da se desi je odlaganje tranše, što ništa suštinski ne menja, niti je u pitanju nešto dramatično. Vlada Srbije će svakako morati da ispoštuje postavljene uslove, iako kasni sa njihovim ispunjavanjem, rekao je Nikolić i ocenio da će Vlada probijanje mase zarada verovatno rešiti tako što će smanjiti neke druge budžetske rashode.
Nikolić je takođe rekao da bi bilo dobro kada bi na pregovorima bio pomenut kurs i zauzet fleksibilniji stav u vezi sa tim, ali je naglasio da nije izvesno da će se to zaista i desiti.
Stevanović: Pregovori nezainteresovanih strana
Aleksandar Stevanović iz Centra za tržišna istraživanja je u izjavi za EMportal najpre konstatovao da aktuelni pregovori predstavljaju razgovor dve relativno nezainteresovane strane, od koji svaka ima svoje razloge za to.
„Situacija je zanimljiva zato što Vlada i jeste i nije zainteresovana za aranžman jer joj ne gori pod nogama, a sa druge strane, MMF nije zainteresovan da zateže i pritiska Srbiju jer su povratili svoj značaj u svetskim okvirima. Monetarni fond je sada vrlo popustljiv i nikad relaksiraniji, a Vlada izgleda kao da nije zainteresovana da uopšte povuče narednu tranšu kredita ukoliko to podrazumeva ispunjavanje postavljenih uslova“, rekao je Stevanović.
On smatra da bi Vlada već započela ispunjavanje uslova da je zaista postojala želja da se to uradi i da Vlada sada očigledno smatra da bi bilo oportuno i po nju nepovoljno ukoliko bi počela sa otpuštanjem prekobrojnih u državnoj administraciji.
„Mislim da će Vlada i dalje davati obećanja bez realne želje i spremnosti da ih ispuni. Sve izgleda kao da Srbija hoće da vidi koliko malo može da uradi, a da ipak izvuče novac od MMF-a“, zaključio je Aleksandar Stevanović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: