Vlada propisala obrasce za bezbednosnu proveru
11. maj 2010. | 10:16
Izvor: Beta
Vlada Srbije, u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, propisala obrasce za bezbednosnu proveru pri podnošenju zahteva za pristup tajnim podacima i dokumentima.
Određeni su osnovni bezbednosni upitnici za fizička i pravna lica i poseban upitnik za pristup podacima sa stepenom tajnosti "državna tajna" i "strogo poverljivo".
U slučaju zahteva za dobijanje podataka pod oznakom "državna tajna" ili "strogo poverljivo" potrebno je popuniti i osnovni i posebni bezbednosni upitnik. U osnovnom bezbednosnom upitniku za fizička lica podnosilac zahteva mora, između ostalog, da navede državljanstvo, prethodna i dvojna državljanstva, bračni status, porodično stanje i zanimanje, da li je krivično i prekršajno kažnjavan i da li se protiv njega vodi postupak, podatke o imovinskom stanju i plaćenom porezu za prethodnu godinu i da li je i kako regulisao
vojnu obavezu, da li ima ili je imao kontakte sa stranim bezbednosnim i obaveštajnim službama i ako je imao s kojim.
U zahtevu je potrebno navesti i medicinske podatke o bolestima zavisnosti, odnosno duševnim bolestima. Podnosilac zahteva mora da navede i da li je učestvovao u aktivnostima zabranjenih organizacija.
Potrebno je navesti i ime, datum rođenja i adresu stanovanja roditelja, dece, dede i babe po ocu i majci i podatke o osobama koje žive u istom domaćinstvu s podnosiocem zahteva. Ti podaci se traže i za usvojioca podnosioca zahteva, njegovog staratelja, očuha, maćehu i hranitelja.
Osnovni bezbednosni upitnik mora da popuni i zastupnik pravnog lica koji u ime te institucije traži pristup tajnim podacima i dokumentima.
U osnovnom bezbednosnom upitniku za pravna lica traže se, između ostalog, podaci o poreklu osnivačkog kapitala firme, uključujući promene u poslednje tri godine, i broj zaposlenih za koje se traži pristup tajnim podacima i dokumentima i vrsta posla koji obavljaju.
Od pravnog lica se traže i podaci o organizacionim jedinicama, ograncima, zavisnim društvima i drugim oblicima povezivanja.
I u zahtevu za pravna lica traži se da se navedu podaci o osudama za krivično delo, privredni prestup i prekršaj pravnog lica i podaci o kontaktima sa stranim obaveštajnim i bezbednosnim službama.
U posebnim bezbednosnim upitnicima za fizička i pravna lica za pristup podacima sa stepenom tajnosti "državna tajna" i "strogo poverljivo" traže se, izmedju ostalog, podaci o službi u stranim vojskama i paravojnim formacijama i podaci o dugovima.
U njima se traži da se navedu podaci i činjenice koje nisu navedene u osnovnom bezbednosnom upitniku, a koje bi podnosioca zahteva mogle da učine podložnim uticajima i pritiscima koje mogu da predstavljaju
bezbednosni rizik.
Prema Zakonu o tajnosti podataka, za pristup i korišćenje tajnih podataka obavlja se bezbednosna provera u zavisnosti od stepena tajnosti. Osnovna bezbednosna provera obavlja se za podatke označene stepenom
tajnosti "interno" i "poverljivo", a potpuna bezbednosna provera za podatke označene stepenom tajnosti "strogo poverljivo". Posebna bezbednosna provera se, prema Zakonu o tajnosti podataka, obavlja za podatke označene kao "državna tajna".
Posebna provera, pored provere činjenica u okviru potpune bezbednosne provere, obuhvata i proveru činjenica, okolnosti i događaja iz privatnog života podnosioca zahteva, najmanje u poslednjih 10 godina
od dana podnošenja zahteva za izdavanje dozvole za dobijanje tih tajnih podataka koji su označeni kao "državna tajna".
Bezbednosne provere obavljaju Bezbednosno-informativna agencija, Vojno-bezbednosna agencija i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: