Ilić: Izbor savetnika za Telekom zakonit i javan
11. maj 2010. | 15:59 17:27
Izvor: Beta
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić izjavio je danas da se postupak izbora najboljeg ponuđača za savetnika u prodaji državnih akcija u Telekomu sprovodi zakonito i javno i da nema unapred izabranog ponuđača.
On je rekao da nije iznenađen što je ponudu za privatizacionog savetnika dostavio samo Citigroup Global Markets. "Važnije od broja ponuda je kvalitet ponuda. Moja očekivanja su bila da se, pod ovim uslovima, mogu očekivati maksimalno tri ponude", rekao je Ilić.
Ilić, na čelu radne grupe zadužene za sprovođenje postupka izbora savetnika u privatizaciji Telekoma, ocenio je da se veći broj ponuda nije mogao očekivati zbog procenjene vrednost javne nabavke te usluga i uslova koje su morali da ispune potencijalni ponuđači.
Ministarstvo finansija je, kako je objasnio, predložilo da naknada izabranom savetniku bude jedan odsto kupoprodajne cene akcija Telekoma koje se prodaju, ali je Vlada Srbije odlučila da se ta naknada smanji na 0,2 odsto.
On je dodao da tehnička ponuda konzorcijuma na čelu sa Citigroupom, treba da pređe prag od 70 poena da bi se otvarao finansijski deo ponude. U slučaju otvaranja i tog dela ponude, u narednih 15 dana bi bila doneta odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača.
Bivša ministarka: Citigroup u sukobu interesa
Bivša ministarka za telekomunikacije Aleksandra Smiljanić izjavila je danas da je Citugroup Global Markets u sukobu interesa. Ona je na konferenciji za novinare posle skupštine Konferencije slobodnih sindikata, kazala da je ta američka firma koorporativni broker Deutsche Telecoma, koji važi za najozbiljnijeg potencijalnog kupca.
Ona je dodala da ju je vrlo zbunilo što se na tender nije prijavila nijedna druga kompanija i dodala da je u ovoj situaciji, kada je u konfliktu interesa, neprihvatljivo da američka kompanija bude savetnik u privatizaciji.
Aleksandra Smiljanićeva je danas ponovila da se protivi privatizaciji Telekoma jer će se novac samo odlivati iz zemlje, povećavati cene telekomunikacionih usluga i otpuštati zaposleni. Prema njenim rečima, to se dogodilo u svim zemljama regiona koje su prodale svoje telekomunikacione kompanije.
Na današnjoj skupštini Unije slobodnih sindikata usvojena je Deklaracija u kojoj se od nadležnih organa traži da štite nacionalne i strateške interese pri privatizaciji i da se o tome organizuje najšira javna rasprava. Sindikat od Vlade traži i da zaustavi rast nezaposlenosti i da se kroz alternativne projekte zaposle ljudi koji su ostali bez posla pri privatizaciji velikih preduzeća.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: