I dalje bez spajanja izvršne i zakonodavne vlasti
12. jul 2010. | 14:42
Izvor: Beta
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković izjavila je danas da izmenama zakona koje su na dnevnom redu sutrašnjeg zasedanja Skupštine Srbije, neće biti narušen princip da državni funkcioneri ne mogu istovremeno obavljati dužnosti u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.
"Izmenama nisu abolirani funkcioneri da mogu istovremeno da obavljaju funkcije, na primer u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. Ni po važećem zakonu oni to nisu mogli, a izmenama se taj princip ne narušava, već se samo funkcionalno bolje rešava", rekla je Marković.
Ona je rekla da izmene predviđaju da funkcioneri koji su 1. januara, kada je počela primena Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, imali više funkcija, do 1. septembra obaveste Agenciju koje funkcije i poslove obavljaju.
Agencija će razmatrati ta obaveštenja i utvrditi da li postoji sukob interesa. U slučaju da postoji sukob interesa, Agencija će funkcioneru dati rok od 30 dana da prestane da obavlja nespojive funkcije.
I dalje važe odredbe po kojima po sili zakona prestaje funkcija koju funkcioner obavlja bez saglasnosti Agencije, a izmenama je preciziran način sprovođena te odredbe. Tu obavezu imaće državni organ i to u roku od osam dana.
Direktorka je rekla da je, u pripremi izmena zakona u razgovoru sa predstavnicima Ministarstva pravde, prevladao stav da se primenjuje princip sprečavanja sukoba interesa u obavljanju funkcija a ne princip opšte deakumulacije funkcija.
Izmene zakona predviđaju da će, umesto saglasnosti pre kandidovanja, funkcioneri ubuduće tražiti saglasnost za drugu funkciju u roku od tri dana od izbora odnosno imenovanja.
Funkcioneri koji u trenutku izbora obavljaju drugi posao ili delatnost obaveštavaće Agenciju a ona će, ako utvrdi da postoji sukob interesa, određivati funkcioneru da u roku do 60 dana prestane obavljanje tog posla.
Marković je rekla da je prihvaćeno takvo rešenje jer u postupku kandidovanja niko kandidatu ne može da garantuje da će biti izabran, niti on može da zna da li će se odlučiti da nakon izbora prestane da obavlja prethodni posao.
Izmenama se predviđa i da funkcioneri sa više funkcija na koje su izabrani direktno od građana mogu da ih obavljaju bez saglasnosti Agencija, ako to dopušta Ustav.
Ona je rekla da je za Agenciju veoma važno što je Ministarstvo pravde prihvatilo da se poboljšaju odredbe koje daju ovlašćenja Agenciji da postupaju po prijavama građana, a koje se odnose na zaštitu takozvanih uzbunjivača koji dolaze iz državnih organa.
Marković je rekla da se tim izmenama obezbeđuje da državni službenik koji podnese prijavu Agenciji, svom nadređenom, tužilaštvu ili policiji, neće snositi posledice zbog toga.
Jedini uslov da taj uzbunjivač dobije zaštitu je da podnese dovoljno ubedljive dokaze da se zaista radi o određenom delu korupcije, kako ne bi dolazilo do zloupotreba.
Vlada je prvobitno predložila parlamentu izmene Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije bez konsultacija sa Agencijom. Te izmene su potom povučene iz procedure, a nove izmene izradila je radna grupa sastavljena od predstavnika Ministarstva pravde i Agencije.
Tekst izmena usvojio je Odbor Agencije prošle sedmice, a Vlada je utvrdila predlog izmena u istovetnom tekstu kakav je potvrdio Odbor.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: