NVO: Potrebno je poboljšati odnos prema porodiljama
08. jul 2010. | 15:21
Izvor: Beta
Situacija u porodilištima u Srbiji poboljšala se od 2000. godine, ali je potrebno unaprediti odnos zdravstvenih radnika prema porodiljama, istaknuto je danas u Beogradu.
Prema istraživanju Instituta za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut", koje je rađeno od decembra 2008. do aprila 2010. godine u 63 porodilišta, porodilje su boravku u porodilištu dale srednju ocenu 3,82.
"Srednja ocena uslova smeštaja bila je od 3,24 do 3,47. Usluga akušera i ginekologa ocenjena je sa 4,04 do 4,34, a babica od 4,32 do 4,43", rečeno je na skupu u prostorijama Narodne banke.
Na okruglom stolu "Porodilišta su zajednička briga" ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević rekao je da će uputiti pismo Udruženju banaka sa molbom da "usvoje po jedno porodilište" i tako pokažu društvenu odgovornost.
Milosavljević je kazao da je na pitanje o postojanju korupcije (novac, poklon, usluga) potvrdno odgovorilo 1,4 odsto porodilja, odnosno njih 443 od 30.531 porodilje.
On je rekao i da je od 2000. godine smanjena stopa materalne smrtnosti, kao i smrtnosti odojčadi.
Prema njegovim rečima, 2000. godine stopa smrtnosti odojčadi bila je oko 10 na 1.000, dok je 2008. godine bila oko šest na 1.000.
U tom periodu, smrtnost žena u reproduktivnom periodu opala je sa oko 129 na 102 žene na 100.000 žena, kazao je Milosavljević.
Ministar je naveo da su uvedene dve uredbe koje treba da poboljšaju položaj trudnica i porodilja.
Po jednoj trudnica ima pravo na refundiranje troškova za zdravstvenu uslugu, dijagnostiku, lek u roku od tri dana, a po drugoj se porođaj definiše kao hitna medicinska pomoć.
Zorka Kovačević iz Građanske inicijative Majka hrabrost ocenila je da su te dve odluke bitne i da predstavljaju značajan pomak.
Prema njenim rečima, trebalo bi poboljšati tretman trudnica i porodilja. Ona je rekla da sve više žena odbija da ide u porodilište i da je za njih prihvatljiviji rizik koji nosi porođaj kod kuće.
Ona je ocenila da su renovirana porodilišta "nalickane kasarne i logori". "Od toga 95 odsto može da se sredi dobrom voljom, a pet odsto su finansije", kazala je Kovačević.
Ona je rekla da bi svim trudnicama bez obzira na mesto prebivališta trebalo omogućiti da izaberu porodilište u kome žele da se porode.
Skup su organizovali Građanska inicijativa Majka hrabrost i Ministarstvo zdravlja.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: