Više od 14.000 funkcionera predalo izveštaj o imovini (VIDEO)
09. februar 2010. | 14:17
Izvor: EMportal
U zakonskom roku izveštaje o imovini i prihodima predalo je 14.463 funkcionera, a još 1.300 izveštaja dostavljeno je posle roka, sa nepotpunim podacima ili na starim obrascima, izjavila je danas Zorana Marković, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije na konferenciji za novinare.
U poređenju sa brojem izveštaja koji je predat Republičkom odboru za rešavanje o sukobu interesa, kada je poslato oko 6.000 izveštaja na procenjen broj od 12.000 funkcionera, Markovićeva je ocenila da rezultat u prvih mesec dana ukazuje da veću odgovornost u ispunjavanju te obaveze.
Kad je reč o najvišim republičkim funkcionerima, što između ostalog, uključuje predsednika Republike, premijera i članove Vlade, narodne poslanike i državne sekretare, Markovićeva je rekla da je oko 95 odsto njih ispunilo svoju obavezu.
Koliki je stvarno odziv funckionera znaće se kada bude kompletiran registar funkcionera, jer državne institucije još uvek šalju podatke o funkcionerima koji u zaposleni kod njih.
Na pitanje da prokomentariše procene iznete u medijima da u Srbiji ima oko 30.000 funkcionera, Markovićeva je odgovorila da je to “maksimalan broj“ prema zakonu. Kako je navela, gruba procena Agencije za borbu protiv korupcije je da u Srbiji ima oko 22.000 ukupno, od čega približno 18.000 ima obavezu da prijavljuje imovinu.
U 46 javnih preduzeća na republičkom, pokrajinskom nivou i u gradu Beogradu koji podležu obavezi dostavljanja izveštaja, identifikovano je 470 funkcionera koji treba da dostave podatke o imovini, ali će biti izuzeti oni koji ne primaju naknadu iz budžeta.
Izveštaji koji stignu posle 1. februara tretiraće se kao zakasneli, a funkcioneri koji su ih dostavili da otklone nepravilnosti, posle čega će Agencija odlučiti o tome da li će pokretati postupak protiv njih.
Prema zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije, nedostavljanje izveštaja o imovini i prihodima, kao i davanje lažnih podataka, tretira se kao krivično delo.
U Agenciju je, prema njenim rečima, tokom januara pristiglo između 400 i 600 zahteva za mišljenje o obavljanju druge funkcije, navela je Markovićeva. Od 14 zahteva za davanje saglasnosti za obavljanje druge funkcije, u sedam slučajeva je odgovor Agencije da je do 1. prvog rok za funkcionere da se opredele, a sedam se odnosi na profesionalnu delatnost i o njima se još odlučuje.
Ona je dodala da Agencija i dalje prikuplja izveštaje koje funkcioneri predaju, kao i da svakog dana stigne “stotinak“ izveštaja.
Čupić: Zakon se neće selektivno primenjivati
Čedomir Čupić, predsednik Upravnog odbora Agencije za borbu protiv korupcije naglasio je neće biti selektivne primene zakona, kao i da će svi funkcioner koji su na funkciji i u izvršnoj i u sudskoj vlasti morati do 1. aprila da se opredele koju će funkciju nastaviti da obavljaju.
Zakon će se primenjivati na jednako na sve funkcionere i neće se tolerisati obavljanje dve ili više nespojivih funkcija, rekao je Čupić i pozvao političare da se, pri opredeljivanju za jednu od funkcija, rukovode opštim interesima, a ne posebnim ili ličnim.
On je rekao i da Agencija nije dobila još nijedan zahtev za davanje saglasnosti za obavljanje više funkcija od vojvođanskih zvaničnika, o čemu su pisali mediji.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: