Otkazani letovi u više od 20 evropskih zemalja
16. april 2010. | 19:25 19:59
Izvor: Tanjug, Beta
Grad: Pariz
Oblak vulkanskog pepela koji se sa Islanda širi iznad Evrope izazvao je prekide u avio-saobraćaju u više od 20 evropskih zemalja.
Produžena su zatvaranja vazdušnog prostora u Engleskoj, Velsu, Danskoj i Finskoj, zatvoreni aerodromi u Austriji, Švajcarskoj, Madjarskoj, Slovačkoj i na severozapadu Rumunije, a gotovo u potpunosti u Nemačkoj, dok su u Rusiji vlasti u stanju pripravnosti.
Avio-saobraćaj nikada se nije našao u situaciji sličnoj ovoj, izazvanoj posle erupcije vulkana na Islandu, ocenio je francuski stručnjak Pjer Sparako.
"Pedeset godina sam u aeronautici i nikad nisam video ništa slično otkad postoji komercijalni avio-saobraćaj. Jedino moguće poređenje, a čak je i to nategnuto, jeste sa zatvaranjem vazdušnog prostora Severne Amerike posle napada 11. septembra 2001.", rekao je on.
Da li je pepeo opasan po ljude?
Mišljenja stručnjaka o uticaju i potencijalnoj opasnosti vulkanskog pepela na ljude su različita.
Stanovnici Evrope trebalo bi da ne izlaze napolje ako oblak s pepelom vulkana sa Islanda počne da se širi, upozorila je Svetska zdravstvena organizacija i dodala da su sitne čestice pepela počele da padaju u Islandu, Škotskoj i Norveškoj.
Portparol SZO Danijel Epštajn izjavio je da je pepeo potencijalno opasan za organe za disanje. "Veoma smo zabrinuti zbog toga. Kada se udahnu, te čestice mogu doći do perifernih regija pluća i izazvati probleme, posebno kod osoba sa astmom ili drugim respiratornim teškoćama", rekao je Epsstajn i dodao da bi stanovnici Evrope trebalo da napolju nose maske.
Drugi stručnjaci, međutim, nisu uvereni u to da vulkanski pepeo može da ugrozi zdravlje ljudi i ocenjuju da su upozorenja SZO-a histerična. Ti stručnjaci kažu da je vulkanski pepeo manje štetan od dima cigarete ili zagađenja vazduha uopšte.
Profesor respiratone toksikologije sa Univerziteta u Edinburgu Ken Donaldson izjavio je da vulkanski pepeo nije opasan i da Evropljani nisu u opasnosti od vulkanskog pepela, već samo su oni koji su u neposrednoj blizini vulkana. "Kada su vulkanske čestice u stratosferi, njihova koncentracija se smanjuje", rekao je Donaldson.
Predstavnik Britanske fundacije pulmologa Stiven Spiro je izjavio da je oblak već prošao Škotsku i da nisu zabeležene bilo kakve loše posledice. On je dodao da preporuka SZO-a da se nose maske i ne izlazi iz kuća preterena i pomalo histerična.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: