EU: Srbija mora rešiti problem zaduživanja
14. april 2010. | 14:04
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Srbija u dogledno vreme mora rešiti probleme velikih spoljnotrgovinskih i budžetskih manjkova kroz privlačenje stranih investicija i domaća ulaganja u konkuretnu proizvodnju i izvoz, ocenili upućeni zvaničnici EU.
Oni navode da će se u protivnom zemlja suočiti s problemom da manjkovi ne mogu biti podmireni novcem od privatizacije ni kreditima, odnosno bespovratnim finansijskim injekcijama EU i drugih spoljnih izvora.
Sagovornici Bete upozoravaju da je i EU na početku izvlačenja iz ekonomske krize, pa i srpska privreda, usmerena pretežno ka EU, mora biti okrenuta smanjenju deficita, rastu proizvodnje i izvozu.
Povoljna je okolnost što je Srbija na finansijskom planu vodila vrlo uzdržanu politiku i nije bilo nikakvih ozbiljnih veza sa svetskim rizičnim i špekulatnskim fondovima.
Funkcioneri EU naglašavaju da u Evropskoj komisiji postoji zabrinutost zbog stalnog uvećavanja budžetskih i spoljnotrgovinskih deficita u zemljama Zapadnog Balkana koje su u procesu pristupanja EU. Oni su naglasili da će biti dobrodošle sve mere koje bi Srbija preduzela da zaustavi povećanje tih deficita, uključujući valjan zakonski i institucionalni okvir i borbu protiv korupcije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: