Broj žrtava u sukobima u Kirgiziji popeo se na 117
14. jun 2010. | 10:52 15:39
Izvor: Beta
Grad: Biškek
Broj žrtava etničkih sukoba između većinskih Kirgiza i manjinskih Uzbeka na jugu Kirgizije porastao je na 117 mrtvih, saopštilo je ministarstvo zdravlja te zemlje, dodajući da je u sukobima ranjeno oko 1.500 ljudi.
Zamenik premijera i ministar finansija, Temir Sarijev izjavio je danas da su sporadični sukobi na jugu zemlje jutros nastavljeni.
"Sporadični sukobi su se i danas nastavili ali mi za sada ne možemo da ih lokalizujemo. Naoružane grupe pojavljuju se na raznim mestima, a nemamo dovoljno ljudi da im se suprotstavimo", rekao je on dodajući ipak, da je situacija "manje ozbiljna" nego proteklih dana.
Vlasti u Kirgiziji su u nedelju proširile vanredno stanje na ceo jug zemlje i snagama bezbednosti dale "punu slobodu da pucaju" kako bi zaustavili sukobe.
Ovo su najoštriji sukobi Kirigiza i Uzbeka od kako je bivši predsednik Kurmanbek Bakijev proteran sa vlasti u aprilu, kada je i pobegao iz zemlje.
Predsednica Kirgizije Roza Otunbajeva optužila je porodicu Bakijeva da je odgovorna za podstrekivanje nasilja u Ošu, navodeći da im je cilj da odlože referendum o ustavu koji bi trebalo da se održi 27. juna.
Kirgizija je bila deo Sovjetskog Saveza, a nezavisna je od 1991. godine. Ta planinska, centralnoazijska zemlja sa oko 5,5 miliona stanovnika, od koji su 70 odsto Kirgizi, iz turkomanske porodice naroda, graniči se s Kazahstanom na severu, Uzbekistanom na zapadu, Tadžikistanom na jugozapadu i sa Kinom na istoku.
Oko 100.000 uzbečkih izbeglica čeka da uđe u Uzbekistan
Oko 100.000 Uzbeka, koji su pobegli od sukoba u Kirgiziji, čeka na granici sa Uzbekistanom da uđe u tu zemlju, dok je njih 80.000 granicu već prešlo, izjavio je danas predsednik Nacionalnog centra Uzbeka, Džalahidin Džalilatinov.
Novinar AP navodi da je video stotine uzbečkih izbeglica na ničijoj zemlji između dve granice, na prelazu nedaleko od grada Džalalabada.
SAD, Rusija i UN rade na dopremanju humanitarne pomoći avionima, dok je susedni Uzbekistan otvorio izbegličke kampove kako bi prihvatio talas izbeglica od kojih većina, po rečima uzbekistanskih zvaničnika, ima prostrelne rane od metaka.
U gradu, kojim i danas haraju požari, velika je oskudica hrane i vode, jer naoružani pljačkaši upadaju u prodavnice i kradu sve - od televizora do hrane.
Mladi Kirgizi se voze gradom u automobilima ukradenim od Uzbeka, naoružani štapovima, metalnim šipkama i sekirama.
Na ulicama nema ni policajaca ni vojnika, iako je prelazna vlada navela da su neki od improvizovanih kontrolnih punktova u gradu njeni.
Lokalno stanovništvo je navelo da se nasilje proširilo i na sela i gradiće u okolini Oša.
U drugom kirgiskom gradu koji potresaju sukobi - Džalalabadu, 40 kilometara od Oša, naoružani Kirgizi okupili su se na glavnom trgu i krenuli u poteru za jednim uzbečkim liderom iz susednog sela Suzak, koga krive za početak sukoba.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: