Model privrednog rasta zasnovan na izvoznoj orijentaciji
11. jun 2010. | 18:19
Izvor: Tanjug
Budući model rasta srpske privrede mora biti zasnovan na njenoj izvoznoj orijentaciji i otvaranju stranih tržišta za domaće proizvode, a naročito perspektivni sektori su poljoprivreda, građevinarstvo, infrastruktura i energetika, ocenili su danas učesnici skupa "Kako ublažiti ekonomsku krizu".
Govornici su istakli da je neophodno i obezbediti stabilnost nacionalne valute, izvršiti reformu javnog sektora i sprovesti administrativne reforme, smanjiti javnu potrošnju, ali i obezbediti predvidljivost poslovnog ambijenta, jasan pravni okvir i političku stabilnost u zemlji.
Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin istakao je da će imperativ u narednih 10 godina biti povećanje srpskog izvoza i konkurentnosti domaće privrede.
Veliki problem u poslednjih deset godina, kada je Srbija imala priliv direktnih stranih investicija od tri do pet milijardi dolara na godišnjem nivou i velike privatizacione prihode, jeste to što oni najvećim delom nisu završili u investiranju i povećanju konkurentnosti srpske privrede i povećanju izvoznih mogućnosti spskih kompanija, rekao je Bugarin.
"To se nije desilo, prekomerna javna potrošnja dobrim delom je pokrivana upravo iz tih investicionih prihoda i direktnih stranih investicija", rekao je Bugarin, dodajući da je kraj 2008. godine i 2009. godina, odnosno ekonomska kriza, samo "razotkrila sve slabosti naše kompletne privrede i dvodecenijskog tehnološkog zaostanja".
On je ukazao i da se u prvom kvartalu ove godine beleže nagoveštaji određenih pozitivnih trendova, kao što je kumulativni rast industrijske proizvodnje od 4,8 odsto i rast izvoza za 23,4 odsto.
Bugarin je istakao da poljoprivreda u naredne tri godine ima izvozni potencijal veći od pet milijardi evra i suficit od oko tri milijarde evra, podsećajući da je to jedina privredna grana koja je lane zabeležila pozitivan spoljnotrgovinski "skor" od 670 miliona dolara.
On je napomenuo i da bi iz tog razloga agrarni budžet trebalo da bude povećan na pet odsto učešća u republičkom budžetu, ali i da se formira agrarna razvojna banka u narednom periodu.
Profesor Filozofskog fakulteta Miodrag Zec kazao je da Srbija, kao mala zemlja, mora svoju budućnost temeljiti na izvozu, zbog čega je neophodna izrada ozbiljnog koncepta i strategije.
Zec je dodao i da je, između ostalog, neophodno rešiti problem dužničko-poverilačkih odnosa u zemlji i definisati razvojnu filozofiju države.
Ekonomista Miladin Kovačević naveo je da izvoz sada napreduje po stopama od oko dva odsto mesečno, ali se "ne treba zavaravati, jer on ima tektonska i strukturna ograničenja i taj rast će se zaustaviti, ukoliko se ne dese neke druge važne stvari".
"Izvoz raste pre svega zahvaljujući jakom slabljenju dinara i pomanjkanja tražnje na domaćem tržištu", upozorio je Kovačević.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: