Stejt department pozitivno ocenio saradnju sa Srbijom
07. avgust 2010. | 15:09 15:17
Izvor: Beta
Grad: Vašington
Američki Stejt department u godišnjem izveštaju o globalnom terorizmu pozitivno je ocenio saradnju srpskih službi bezbednosti unutar vlade, kao i bilateralnu saradnju dve zemlje u oblasti borbe protiv terorizma.
U dokumentu koji je dostupan na sajtu Stejt departmenta podseća se da je u Skupštini Srbije u martu usvojen novi Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, koji će, kako se navodi, "pomoći u borbi protiv terorizma" i "koji je u skladu s međunarodnim standardima".
Nastavljeno je i unapređivanje saradnje dve zemlje, a SAD su nastavile s programom obuke i pomoći Vladi Srbije u oblasti borbe protiv terorizma.
U februaru je služba Ministarstva pravde SAD ICITAP (Program za pružanje pomoći u krivičnim istragama) sprovela radionice u kojima su učestvovali srpski policajci, a iz oblasti međunarodnog terorizma, formiranja zajedničkih snaga za borbu u toj oblasti, istražnih tehnika, obrade mesta zločina i istraživanja.
Održane su radionice i za srpske istražitelje koji rade u oblastima organizovanog kriminala i suzbijanja terorizma, kao i radionice u oblasti antikorupcije, a na njima su prvi put zajedno učestvovale i policije Srbije i Crne Gore i tužioci dve zemlje.
Američki ICITAP i tim FBI za spašavanje talaca održali su i poseban trening program za jednice koje se bore protiv terorizma, a u kojem je, pored Srbije, učestvovalo još sedam zemalja regiona, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.
Ekstremisti sa Kosova umešani u zavereNa Kosovu prošle godine nije bilo neposrednih terorističkih akcija, ali su zato islamski ekstremisti bili umešani u domaće i međunarodne terorističke zavere, saopštio je Stejt department.
"Ekstremisti su nastavili da održavaju veze sa organizovanim kriminalom", navedeno je u izveštaju Stejt departmenta o terorizmu na Kosovu u 2009. godini.
Stejt department je ukazao da nedavno osnovana Kosovska obaveštajna agencija i Euleks sumnjaju da su neke od mnogobrojnih islamističkih nevladinih organizacija koje deluju na Kosovu bile uključene u sumnjive aktivnosti, pre svega u pranje novca koji je planiran za buduća teroristička dejstva na Bliskom istoku.
U izveštaju je Stejt department ukazao i na "labavost" kosovskih granica, navodeći da one omoguhuju trgovcima ljudima, oružjem i narkoticima da ih lako prelaze. To je, kako se navodi, omelo kosovske napore u borbi protiv terorizma.
S tim u vezi, ocenjeno je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova napravilo skroman pomak u unapređenju bezbednosti granica.
U izveštaju je navedeno da Jedinica za borbu protiv terorizma u okviru Kosovske policije, koja je u julu postala nezavisna od Euleksa, i dalje pati od nedostataka, pre svega u oblasti obuke, resursa i stručnosti.
Osvrćući se na rad Kancelarije specijalnog tužilaštva, Stejt department je naveo da se za sada pred sudom na Kosovu vodi samo jedan postupak koji se odnosi na terorizam, ali i da tužilaštvo istražuje još 10 takvih slučajeva.
Stejt department je u izveštaju naveo i da je u martu prošle godine Vrhovni sud Kosova oslobodio svih optužbi Florima Ejupija, optuženog za terorizam, zbog nedostatka dokaza. Njega su prethodno sudije UNMIK-a u junu 2008. godine osudile na 40 godina zatvora.
Dodaje se da je Ejupi okrivljen za slučaj eksplozije autobusa Niš Ekspres koji je raznet eksplozivom u februaru 2001. godine, u blizini Podujeva. Tada je 11 kosovskih Srba poginulo a 40 je povređeno.
Kosovska vlada je pohvaljena da je blisko sarađivala s Sjedinjenim Američkim Državama u borbi protiv terorizma.
Kao primer navedeno je izručenje Americi njenog državljanina sa Kosova Betima Kaziua, osumnjičenog za terorizam i planiranje terorističkih akcija protiv američkih oružanih snaga u Avganistanu, Iraku i na Balkanu.
Osim njega, u julu su agenti američkog FBI-a uhapsili u Severnoj Karolini u SAD Hisena Šerifija poreklom sa Kosova, koji živi u Americi, a optužen je da je sredinom 2008. putovao na Kosovo radi uključivanja u nasilne ekstremističke aktivnosti, navodi Stejt department u izveštaju.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: