Omogućeno izručivanje hrvatskih građana
17. jun 2010. | 08:50
Izvor: Beta
Grad: Zagreb
Hrvatski sabor usvojio je dvotrećinskom većinom ustavne promene koje omogućavaju izručenje hrvatskih državljana drugim državama, kao i donošenje niza zakona neophodnih za završetak hrvatskih pregovora sa Evropskom unijom.
Sabor je potrebnom dvotrećinskom većinom usvojio i izmene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina kojima se pripadnicima srpske nacionalne manjine garantuju najmanje tri poslanika u Saboru, a na osnovu opšteg biračkog prava.
Nakon celodnevne rasprave, za promene Ustava glasalo je 133 poslanika, jedan je bio suzdržan, a četiri protiv. Izmene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina podržalo je 129 poslanika, četvorica su bila suzdržani, a tri protiv.
Prihvaćeni su vladini amandmani kojima se, između ostalog, u Preambulu Ustava uvodi formulacija o pobedi hrvatskog naroda i branitelja u pravednom, legitimnom, odbrambenom i oslobodilačkom Domovinskom ratu.
Takođe se utvrđuje da odredba o izručenju hrvatskih državljana drugim državama, kada je reč o krivičnim delima korupcije i organizovanog kriminala, stupa na snagu danom proglašenja Ustava, dok deo odredaba koje se odnose na stupanje na snagu evropskog naloga o hapšenju stupa na snagu ulaskom Hrvatske u EU.
Briga o braniteljima i njihovim porodicama takođe na predlog Vlade postaje ustavna kategorija.
Hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj ubuduće će moći da glasaju samo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima i imaće fiksno tri poslanička mesta.
Olakšavaju se uslovi za donošenje odluke na referendumu o pristupanju EU tako što će za to biti potrebni glasovi većine birača izašlih na birališta umesto većine upisanih birača.
Takođe se u preambulu Ustava uvode sve 22 nacionalne manjine.
Uvodi se besplatno obavezno obrazovanje, uz obavezu da se taj sistem razradi zakonom.
Sudije Ustavnog suda biraće se dvotrećinskom većinom, a sudovi će imati ovlašćenja da direktno primenjuju pravo EU.
Osigurava se takođe puna nezavisnost Hrvatske narodne banke i Državne kancelarije za reviziju.
Promenama najvišeg pravnog akta onemogućava se zastarevanje krivičnih dela ratnog profiterstva i kriminal u privatizaciji.
Pre glasanja o ustavnim promenama, poslanici su prihvatili i vladine izmene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kojim se pripadnicima srpske nacionalne manjine garantuje najmanje tri poslanička mesta u Saboru, na osnovu opšteg biračkog prava.
Pripadnicima manjina koje u ukupnom broju stanovništva učestvuju do 1,5 odsto, uz opšte osigurava i dodatno biračko pravo na osnovu kojeg će birati pet poslanika manjina.
Utvrđeno je i da će funkciju koordinacije veća srpske nacionalne manjine obavljati Srpsko nacionalne veće i Zajedničko veće opština.
Na zahtev dela opozicije izbrisana je odredba po kojoj bi na delu Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije delovalo Zajedničko veće opština sa svojstvom pravne osobe, pa je Sabor obavezao Vladu da do 30. jula ove godine uredi pitanje statusa i finansiranja tog veća.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: