Završena rasprava o zakonu o elektronskim komunikacijama
17. jun 2010. | 13:42
Izvor: Beta
Skupština Srbije završila je danas raspravu o amandmanima na Predlog zakona o elektronskoj komunikaciji, a u nastavku rada počela je razmatranje amandmana na izmene Zakona o visokom obrazovanju.
Poslanici Liberalno demokratske partije (LDP) ocenili su da je neprihvatljivo da vladajuća koalicija "degradira" i "ne poštuje" instituciju zaštitnika građana odbijanjem da skupštinski odbor prihvati njegovu inicijativu da se u zakonu predvidi da policija i bezbednosne službe treba da pribave odluku suda za uvid u podatke o elektronskoj komunikaciji.
Poslanik LDP Zoran Ostojić rekao je da je LDP glasao za izbor Saše Jankovića da bi Srbija dobila zaštitnika građana, a da je bio protiv Zakona o BIA koji omogućava uvid u podatke o komunikaciji bez odluke suda.
Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Aleksandar Martinović pitao je kakva je svrha zaštitnika građana i drugih nezavisnih institucija poput Agencije za borbu protiv korupcije, ako se njihova rešenja i predlozi ne uvažavaju.
"Ovim zakonom će se tajnim službama u Srbiji omogućiti da kada procene da je to u njihovom interesu tajno presreću razgovore, otkrivaju njihovu sadržinu i da ih zloupotrebljavaju u trenutku kada im to bude odgovaralo", rekao je Martinović.
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija rekla je da niko ne pokušava da degradira zaštitnika građana ali i navela da niko nema sertifikat da je nosilac apsolutne istine, pa tako ni jedna od institucija.
"Svako ko pokušava ovo da pretvori u sukob sa zaštitnikom građana čini lošu uslugu i parlamentu i zaštitniku građana. Zakon nijednom svojom odredbom ne suspenduje odredbe zakona koji regulišu rad bezbednosnih službi i policije", rekla je Kolundžija.
Zaštitnik građana je, po oceni Kolundžije, pokrenuo oštru kampanju prema Skupštini zbog toga što vladajuća koalicija nije spremna da prihvati tu njegovu inicijativu.
Kolundžija je, međutim, rekla da će amandman koji je na inicijativu zaštitnika građana podeo skupštinski Odbor za saobraćaj a koji predviđa da Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti vrši nadzor nad spovođenjem odredbi zakona, omogućiti veći stepen kontrole.
Kolundžija je ocenila da je logično da Poverenik bude neko ko će vršiti nadzor nad sprovođenjem zakona kako bi se omogućilo da sve što se radi bude u skladu sa zakonom i da bi mogao da reaguje na svaku eventualnu zloupotrebu.
Na kraju rasprave o Predlogu zakona o elektronskim komunikacijama, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić rekla je da je nažalost primat u raspravi preuzela tema koja nije definisana predloženim zakonom.
Prema njenim rečima, presretanje komunikacije je uređeno zakonima o krivičnom postupku i bezbednosnim službama.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: