WAZ-u se već javili prvi zainteresovani kupci
16. jun 2010. | 14:49 16:52
Izvor: Beta, Emg.rs
Nemačkoj medijskoj grupi WAZ, koja je objavila da se povlači iz poslova u Srbiji, već su se javili prvi interesenti koji bi želeli da preuzmu učešća ove kompanije u medijima u Beogradu i Novom Sadu.
Vest da će se WAZ povući iz poslova u Srbiji u Berlinu se ne tumači kao negativan signal po opšti angažman nemačke privrede u Srbiji.
Kako su dopisnici Bete u Berlinu protumačili sagovornici podrobno obavešteni o nemačko-srpskoj privrednoj saradnji, juče objavljena odluka WAZ-a je "posledica konkretnih uslova u konkretnom sektoru" i povezana je sa "sasvim određenim i specifičnim poslovnim konstrukcijama".
Nemačka, naprotiv, namerava da još jednom razmotri nivo privredne saradnje sa Srbijom i da je, kako je rečeno Beti, potom "revitalizuje i ojača".
U tom cilju bi već krajem avgusta trebalo da bude oživljen rad međudržavne ekonomske komisije koja se poslednjih godina nije sastajala.
Naredno zasedanje ovog tela su prošlog meseca u Berlinu dogovorili nemački ministar privrede Rainer Bruederle i potpredsednik vlade Srbije Božidar Đelić.
WAZ poseduje 55 odsto novosadskog Dnevnika, kao i 50 odsto vlasništva u preduzeću Politika novine i magazini, koje izdaje dnevni list Politika, Sportski žurnal i novinu za klađenje Mix.
Prema navodima medijskog portala kress.de, WAZ-ovo preduzeće Mediaprint izdaje srpsko izdanje lista Auto Bild i Auto Bild 4x4.
Dalje poslovne aktivnosti VAC-a u Beogradu su i jedna štamprija, distributerska kuća Štampa i Corporate Media Serbia (CMS) kao zajedničko ulaganje sa Trurnit-grupom iz Minhena.
"Sve je to sada na prodaju", navodi se na medijskom portalu kress.de
Vodeći nemački privredni mediji, koji redovno prate poslovne aktivnosti WAZ-a u jugoistočnoj Evropi, nisu danas objavili vest povlačenju ove kompanije iz Srbije.
Vlada Vojvodine predlaže reorganizaciju Dnevnik holdinga Plan vojvođanske vlade za reorganizaciju Dnevnik holdinga predviđa spajanje nekoliko povezanih privrednih društava u jedno, navodi se u predlogu Programa koji je danas upućen Skupštini Vojvodine.Program reorganizacije Dnevnik holdinga, akcionarskog društva za novinsko-izdavačku delatnost koji je Skupština tog preduzeća usvojila pre desetak dana, u funkciji je saniranja stanja u ovoj vojvođanskoj medijskoj kući i podrazumeva spajanje nekoliko povezanih privrednih društava u jedno.
Reč je o društvima Dnevnik-Poljoprivrednik, Dnevnik-Štamparija, Dnevnik-Novine i časopisi i Dnevnik-Promet, koja bi, prema ovom predlogu, trebalo da budu spojena u jedinstveni Dnevnik holding, tako da bi ceo sistem nastavio da funkcioniše kao jedno pravno lice, piše u saopštenju.
"Program reorganizacije motivisan je ekonomskim razlozima i u njemu se navodi da tako dolazi do unapređenja organizacije i racionalnijeg upravljanja, te da se na ovaj način pribavljen dodatni kapital može iskoristiti za razvoj, odnosno nabavku nove opreme. Za početak primene ovog plana planiran je septembar ove godine", precizira se u saopštenju.
Osnivač postojećeg Akcionarskog društva Dnevnik holding je Skupština Vojvodine. Holding je vlasnik i 45 odsto preduzeća "Dnevnik Vojvodina preš", koje izdaje dnevni list "Dnevnik". Ostalih 55 odsto je u vlasništvu medijskog koncerna WAZ.
O ovom vladinom predlogu Skupština Vojvodine trebalo bi da raspravlja na sutrašnjem zasedanju.
Oprečna mišljenja poslanika
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija izjavila je danas da svaka kompanija ima svoje razloge kada nastupa ili povlači se sa nekog tržišta i da se nada da najava povlačenja WAZ-a neće negativno uticati na zainteresovanost Nemačke i drugih zemalja za investiranje u Srbiji.
"Ne mogu da ulazim u razloge. Nadam se da nisu imali smetnju da normalno posluju u skladu sa zakonima i da to nije razlog njihovog povlačenja. Sve ostalo pretpostavljam da su razlozi koje svaka kompanija ima kada ulazi i izlazi sa nekog tržišta", rekla je Kolundžija novinarima u Skupštini Srbije.
Prema rečima samostalnog poslanika Dragana Šormaza, povlačenje WAZ-a iz Srbije je loša vest i loš signal jer se još jedan ulagač povlači iz Srbije.
"Ako se jedan investitor povlači iz Srbije i to iz Nemačke, koja je bez obzira na krizu i dalje jaka, onda to ne može biti dobar signal, jer će se o tome moći pročitati u svim ekonomskim i finansijskim novinama širom Evrope", rekao je Šormaz novinarima.
Upitana o najavi povlačenja WAZ-a, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić rekla je novinarima da ne zna ništa o tome.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: