Danas nastavak druge sednice prolećnog zasedanja
13. april 2010. | 10:54 12:15
Izvor: Beta
Potvrđeni međunarodni ugovori, presude Evropskog suda za ljudska prava koje se odnose na Srbiju, ukazi predsednika Srbije i akti ministra odbrane ubuduće bi trebalo da budu objavljivani u posebnim izdanjima Službenog glasnika, predviđeno je izmenama zakona koje je danas u Skupštini Srbije predstavio ministar trgovine Slobodan Milosavljević.
Obrazlažući izmene Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa i opštih akata i o izdavanju Službenog glasnika, Milosavljević je rekao da je pored redovnog izdanja Službenog glasnika predviđeno posebno njegovo izdanje, Službeni glasnik, međunarodni ugovori, u kom će se objavljivati potvrđeni međunarodni ugovori i sporazumi.
Prema njegovim rečima, predviđeno je i da se ukazi i drugi akti predsednika države, akti Vlade, odnosno ministra odbrane, objavljuju u službenom vojnom glasilu, za čije izdavanje je nadležno Ministarstvo odbrane.
Milosavljević je podsetio da je Ustavom utvrđeno da je objavljivanje zakona uslov njihovog stupanja na snagu.
Predstavljajući izmene Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma, Milosavljević je naveo da je reč o usklađivanju sa Ustavom koji utvrđuje da su u Srbiji u službenoj upotrebi srpski jezik i ćirilično pismo i da se upotreba drugih jezika utvrđuje zakonom i s njegovim članom koji utvrđuje da nacionalne manjine imaju pravo na ostvarivanje prava na svom jeziku.
Milosavljević je naveo da je predviđeno da pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na korišćenje svog jezika i pisma i pravo na upis imena u dokumenta i prema jeziku svoje nacionalne manjine.
Ministar je rekao da su izmene Zakona o opštem upravnom postupku predložene uglavnom radi terminološkog usklađivanja i otklanjanja neusklađenosti sa Ustavom.
Predstavljajući izmene Zakona o obeležavanju dana žalosti, ministar za kulturu Nebojša Bradić rekao je da je predviđeno da Republička radiodifuzna agencija prati primenu tog zakona.
Predlog odluke o utvrđivanju stare i retke knjige od izuzetnog značaja, kako je naveo Bradić, predviđa da se na taj spisak doda 310 knjiga tako da bi u Srbiji bilo 2.268 retkih, dragocenih knjiga koje se čuvaju u nacionalnim institucijama.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: