Skup: Mlade povezati sa Evropom
19. april 2010. | 13:17
Izvor: Beta
Mlade u Srbiji potrebno je što bolje informisati o konkretnim mogućnostima koje im pruža Evropska unija, rečeno na danas održanoj konferenciji Evropska perspektiva mladih u Beogradu.
Na skupu su učestvovali predstavnici državnih i međunarodnih institucija i organizacija, a zajednički zaključak je da energiju i znanja mladih treba iskoristiti kako bi se osigurala evropska budućnost Srbije.
Ministarka za omladinu i sport Snežana Samardžić-Marković podsetila je mlade da im EU pruža mogućnost da učestvuju u mnogim programima studentske razmene i projektima regionalne saradnje u najrazličitijim oblastima. "Za nas koji se bavimo politikom, Srbija u Evropskoj uniji je cilj koji nema alternativu. Međutim, mladi koji će živeti u EU moraju već sada da osete koristi od takve orijentacije Srbije", poručila je ministarka.
Ona je kao neke od najvećih problema navela nezaposlenost mladih, koja je u unutrašnjosti Srbije dvostruko veća nego u Beogradu, i odliv mozgova.
Prema njenim rečima, Ministarstvo za omladinu i sport na konkretne načine kroz rad 104 kancelarije za mlade i podršku omladinskom preduzetništvu pokušava da reši ove probleme.
Šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Vensan Dežer poručio je da će mladi iz Srbije u bliskoj budućnosti biti građani EU. "Vi ste ti koji će nastaviti da grade našu zajedničku EU. Zamislite kakvu Evropu želite i počnite već sad da je gradite. Preuzmite inicijativu", poručio je Dežer mladima u Srbiji.
Ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić najavila je da bi do kraja godine obrazovne institucije u Srbiji trebalo da budu umrežene i povezane sa evropskim obrazovnim institucijama. "Tako ćemo omogućiti đacima, studentima i predavačima uvid u sve evropske tokove znanja i razmenu važnih naučnih iskustava", kazala je ona.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas poručio je da za rešenje problema mladih treba raditi konkretne stvari koje će doneti konkretne rezultate, poput sajmova zapošljavanja, prakse u javnim preduzećima i finansijske podrške trudnicama. "Umesto što u pojedinim lokalnim samouprava govore o tome kako pare samo odlaze u Beograd i oni bi za slične programe mogli da odvoje sredstva iz svog budžeta, kao što je Beograd učinio", kazao je Đilas.
Gradonačelnik Beograda poručio je mladima da treba da budu energični i pokreću promene, dok je na predstavnicima vlasti da tu energiju prepoznaju i na pravi način iskoriste.
Zamenica koordinatora za mlade pri kancelariji Ujedinjenih nacija u Beogradu Lesli Miler poručila je da posebnu pažnju treba posvetiti mladima iz socijalno ugroženih kategorija stanovništva, kako bi i oni imali šansu za kvalitetniji život i sve prednosti koje pruža EU.
Konferenciju je organizovalo Ministarstvo za omladinu i sport uz podršku Fonda za političku izuzetnost.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: