Tadić: Odluka teška za Srbiju, nastavak političke borbe (VIDEO)
22. jul 2010. | 18:44 19:22
Izvor: Emg.rs
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je danas da je odluka Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova "teška za Srbiju", ali je naglasio da će Srbija dalju borbu za očuvanje Kosova voditi isključivo mirnim i diplomatskim putem.
Tadić je rekao da će Srbija nastaviti da se za očuvanje teritorijalnog integriteta bori na Generalnoj skupštini UN usvajanjem rezolucije koja će pozvati da se istorijski problem i konflikt reši pregovorima.
"Odluka Međunarodnog suda pravde da deklaracija o nezavisnosti Kosova ne povređuje međunarodno pravo je teška za Srbiju i to otvoreno treba reći javnosti", rekao je Tadić.
Prema njegovim rečima, jasno je da se sud nije izjašnjavao o pravu na otcepljenje već odlučio da isključivo raspravlja o tehničkom sadržaju deklaracije o nezavisnosti.
Tadić je rekao da tekst deklaracije sam po sebi ne narušava međunarodno pravo "s obzirom da ga se ni ne dotiče" i naglasio da je samim tim sud izbegao da se izjasni o suštinskom pitanju i prepustio da se o tome i svim političkim implikacijama raspravlja na najvišem organu UN - Generalnoj skupštini.
"Srbija nikada neće priznati jednoglasno proglašenu nezavisnost Kosova jer smatramo da jednostrano etnički motivisana secesija nije u skladu sa principima UN", rekao je predsednik Srbije.
U narednim danima država ima jasan plan diplomatskih aktivnosti, rekao je Tadić i dodao da će Vlada Srbije razmatrati dalje korake. Već tokom vikenda spacijalni izaslanici biće poslati u 55 država sa Tadićevim pismom predsednicima tih država, najavio je predsednik Srbije.
On je rekao da će Srbija uložiti sve napore da priznanja Kosova bude što manje u narednom periodu iako će mnoge zemlje biti pod velikim pritiskom da to učine.
"Jedino održivo rešenje za budućnost Kosova je ono koje prihvate sve strane", rekao je Tadić i dodao da je "borba za kompromisno rešenje biti teška i duga, ali od nje nećemo odustati".
Prema njegovim rečima, od presudne je važnosti da se očuvaju mir i stabilnost na teritoriji pokrajine, rekao je Tadić i pozvao građane da ne nasedaju ni na kakve provokacije ako do njih dođe.
On je naglasio da će ovaj problem Srbija rešavati isliučivo mirnim putem.
"Odbrana integriteta Srbije na Kosovu i Metohiji nije dnevnopolitičko pitanje već najveći politički zadatak najvišeg reda za sve građane, državne institucije i sve političke partije", kazao je on.
Jeremić: Nastavljamo sa borbom
Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić izjavio je, posle izricanja mišljenja Međunarodnog suda pravde, da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.
Srbija će nastaviti sa mirnom diplomatskom borbom za Kosovo, poručio je Jeremić navodeći da je pred Beogradom teška borba.
Šef diplomatije je ocenio da je u ovom trenutku najvažnije očuvati mir i stabilnost na teritoriji cele pokrajine i pozvao je građane da, kako kaže, ne nasedaju na provokacije.
Međunarodni sud pravde je danas odlučio da se samo u tehničkom smislu izjasni o deklaraciji o nezavisnosti kosovskih Albanaca i praktično time izbegao da se izjasni o suštinskom pitanju da li su oni imali pravo na pokušaj secesije od Srbije, izjavio je ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić.
Sudsko mišljenje će, prema njegovim rečima, uskoro biti prosleđeno Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija koja će dati politički zaključak o ovom problemu.
"Sledeći korak u ovom procesu je rasprava u Generalnoj skupštini koja će se održati u septembru u Njujorku i ja sam uveren da će prilikom izjašnjavanja biti potvrđena isptravnost politike Srbije", rekao je Jeremić.
Jeremić je poručio da se politika Srbije ne menja.
"To je miroljubiva politika koja se zasniva na principima međunarodnog prava, a danas u sudnici nismo čuli da li je neko imao pravo na otcepljenje. Takva debata je politička debata i ona će očigledno tek da se vodi u Generalnoj skupštini", naveo je on.
Jeremić je rekao da ne očekuje da će najvažniji akteri na međunarodnoj sceni promeniti mišljenje o nezavisnosti Kosova na osnovu upravo izrečenog mišljenja Međunarodnog suda pravde.
„Suvereno je pravo svih zemalja da odluče o tome kako će postupati u ovom procesu. Ne očekujem promenu stava najvažnijih država“, rekao je Jeremić.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
23. jul 2010. 10:38:49
| Tomislav Kresovic
0
.Treba očekivati da će ova ocena MSP osokoliti druge države da priznaju Kosovo i Metohiju i da će spoljna politika Srbije biti sa znatno manje diplomatskim adutima.Spoljna poliitka Srbije je doživela neuspeh
2.Moguće je da u dogledno vreme i Rusija omekšati svoj stav prema nezavisnosti Kosovo zbog svojih interesa na Kavkazu.To bi bio uvod u moguči dogovor SAD i Rusije i EU po pitanju Kosova.
3.EU i SAD će vršitit pritisak na Srbiju na putu ka EU oko normalizacije odnosa sa Kosovom ,ali ne i za direktno priznanje Kosova
4.Treba očekivati u narednom periodu usaglašavanje politike SAD,EU i Rusije prema Kosovu i pokušaj da Srbija dobije nešto kao „političku koncesiju“ za ovu odluku MSP .Usledice dalji nastavak priznanja Kosova.EU i SAD će težiti potiskivanjem UN sa Kosova
5.Mogući su zahtevi Kosovske vlade za punu reintegraciju Kosova posebno na severu ,i zahteva srpske zajednice za autonomiju severnog dela Kosova.Neka vrsta plana „Z 4“ za Kosovo.Tražice se forma kulturne autonomije za sever Kosova ali u okviru nezavisnog Kosova i sa posebnim vezama sa Srbijom
6.Izvesni su mogućnosti za radikalizaciju stava Kosovske vlade oko severa Kosova.Kosovska „vlada“ Hašima Tačija ponudiće Srbiji i srpskoj zajednici dijalog oko položaja Srba na severu Kosova i zaštite baština SPC ali bez promene statusa Kosova i direktnog mešanja Srbije na severu Kosova
7.Srpska državna politika i diplomatija doživela je poraz i to će se odraziti na ukupni medjunarodni položaj Srbije na Kosovu i Metohiji ali i u odnosu na status kanidata Srbije u EU.Insistiraće se na formama pritiska pre svega SAD i EU
8.Na unutrašnjem planu treba očekivati polarizaciju odnosa izmedju vladajuće koalicije i opozicije.Treba očekivati da će SNS Tomislava Nikolića,DSS dr Koštunice NS Velimira Ilića ali i SRS tražiti pad ove vlade i otvaranje rasprave u parlamentu Srbije oko loše procene srpske diplomatije i državne politike oko MSP.Opozicija će tražiti smenu ministra spoljnih poslova Srbije
9. Ova odluka je najveći poraz predsednika Srbije Borisa Tadića i načina vodjenja njegove državne politike na medjunarodnom planu.Ovom preporukom i mišljenjem MSP Kosovo je dobilo status na osnovu „ratne „ politike Slobodana Miloševića i „mlake“ politike svih vlada posle petog okotobra 2000.godine prema Kosovu i Metohiji.
10. Moguće je da SAD i druge stalne članice SB ali i na nivou EU traže novu rezoluciju SBUN vezanu za medjunarodno prisustvo na Kosovu i Metohiji.
11.Ova odluka MSP može biti realna osnova za naredne secesionističke pokrete u mnogi državama sveta, i to će se odraziti na odnos recimo Turske i Grčke oko “Kiparskog pitanja”
12.Nisu isključeni radikalni scenariji i na Kosovu i u Srbiji koji podrzaumevaju vid etničkog zaoštravanja,sukoba i raznih ekscesa koji mogu biti pretnja miru i regionalnoj stabilnosti na Balkanu i pretnja opstanku Srba na Kosovu posebno na severu . Tomislav kresovic publicista