Rojters: Mišljenje MSP-a može uticati na separatističke pokrete
22. jul 2010. | 16:44 18:29
Izvor: Beta
Agencija AP prenela je da mišljenje Međunarodnog suda pravde da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije prekršila međunarodno pravo postavlja scenu za pojačane napore za nova priznanja nezavisnosti Kosova.
Rojters je preneo odluku suda navodeći da bi ona mogla da utiče na separatističke pokrete širom sveta, kao i pregovore Srbije o ulasku u EU.
Ruska agencija Itar-tas navodi da je sud "priznao legitimnost jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova". RIA Novosti je javila da je Međunarodni sud pravde "priznao nezavisnost Kosova".
"Samoproglašenje nezavisnosti Kosova ne protivureči normama međunarodnog prava", prenele je agencija reči predsednika suda Hisaši Ovade.
Internet portal Newsru.com ocenio je da Međunarodni sud "nije stao na stranu Srbije" i da je ocenio da u "otcepljivanju Kosova nije našao ništa nezakonito".
Nemački mediji u prvim izveštajima iz Haga ističu da odluka o pravnoj zasnovanosti nezavisnoti Kosova doduše nije obavezujuća, ali da je od velikog političkog značaja kako za budućnost Kosova, tako i za separatističke pokrete širom sveta.
Dnevnik Die Welt navodi da bi odluka mogla da "ima dejstvo na čitav niz separatističkih pokreta u svetu" i podseća na ocepljenju sklone ruske regione Južnu Osetiju i Abhaziju.
Sueddeutsche Zeitung ističe da mišljenje "nije pravno obavezujuće" i da "poslednju reč ima Generalna skupština UN", ali da ona "ima veliki politički značaj za budućnost nekadašnje srpske pokrajine".
Prema navodima ovog dnevnika "separatistički pokreti širom sveta nadali su se odluci kakva je danas i doneta", iako su "stručnjaci očekivali da će sudije izbeći da donesu odluku koja će podstaći druge manjine da takođe proglase nezavisnost, zbog čega je mišljenje suda iznenađenje".
Agencije podsećaju da je do sada 69 zemalja, uključujući SAD i 22 od 27 zemalja Evropske unije, priznalo Kosovo i to da se proglašenju nezavisnosti žustro protive Srbija i Rusija.
"Hag je odlučio-Kosovo ostaje samostalno", javlja informativni kanal češke javne televizije ČT24.
"Pretpostavlja se da će nakon te presude samostalnost Kosova priznati i druge zemlje koje su do sada oklevale. Zahvaljujući odluci suda približava se tako prijem Kosova u UN a odraziće se i na razgovore o prijemu Srbije u Evropsku uniju", javila je češka televizija.
Poljski mediji su uz vest iz Haga upozorili da je to podstrek za separatiste u svetu.
Privatni informativni TV kanal TVN24 konstatuje da današnja odluka može da podstakne mnoge zemlje koje to nisu učinile da Kosovo priznaju, ali i da će mnogim separatistima na svetu dati nade za budućnost.
Poljski javni radio takođe naglašava da odluka Međunarodnog suda pravde iako neobavezujuća postaje presedan za separatističke regione u celom svetu.
Upravo zbog straha da će otcepljenje Kosova značiti izuzetno opasan presedan za Gruziju i druge bliske poljske saveznike u bivšem SSSR, pokojni predsednik Poljske Leh Kačinjski i njegovi opozicioni konzervativci iz stranke Pravo i Pravda kritikovali su žestoko vladu premijera Donalda Tuska što je Poljska požurila da među prvima Kosovo prizna.
Mediji u regionu: Ocena Suda uticaće na nova priznanja
Vodeći elektronski mediji i portali zemalja u regionu preneli su poslepodne vest da je Međunarodni sud pravde u Hagu doneo savetodavno mišljenje da kosovska deklaracija o nezavisnosti iz 2008. ne krši međunarodno pravo.
Hrvatska agencija Hina ocenjuje da bi mišljenje Suda moglo da utiče na to da još veći broj država prizna Kosovo, ali i na kosovsko približavanje članstvu u Ujedinjenim nacijama (UN).
Hrvatska radiotelevizija (HRT) ističe da je predsednik Srbije Boris Tadić ranije izrazio očekivanje da će mišljenje Suda u Hagu biti utemeljeno na osnovnim načelima međunarodnog prava, kao i da je Srbija spremna na svaku odluku.
Takođe se navodi da je Tadić rekao da će na odluku Suda Srbija reagovati na planiran, pravno utemeljen način i da će nastaviti mirnim diplomatskim i političkim sredstvima borbu za očuvanje teritorijalnog integriteta na Kosovu.
HRT ističe da "Amerika najmlađoj državi na Balkanu jasno daje podršku" i podseća da su MMF i Svetska banka primile Kosovo u članstvo iako UN nije priznao nezavisnost".
Uz prenošenje vesti o odluci Međunarodnog suda u Hagu, hrvatski mediji podsećaju da je Hrvatska bila među državama koje su na Sudu iznele mišljenje da nezavisnost Kosova ne krši međunarodno pravo.
Zagrebački Večernji list na svom interent izdanju navodi da je i rasprava o legalnosti deklaracije o nezavisnosti Kosova bila presedan po velikom broju zemalja koje su učestvovale u postupku, dodajući da je pisana mišljenja dostavilo 36 država.
Slovenački list Delo navodi da je Beograd odlukom MSP-a izgubio poslednje oružje u borbi za očuvanje Kosova. Iako presuda nije obavezujuća, MSP je konačno Kosovu dodelio nezavisnost, dodaje se u komentaru.
Delo navodi i da je odluka suda omogućila Srbiji da se konačno okrene od prošlosti i sve svoje snage posveti evropskoj budućnosti.
Vodeći makedonski mediji preneli su da je Međunarodni sud pravde ocenio da proglašenjem nezavisnosti Kosova nije prekršeno međunarodno pravo.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: