EU: Zbog Kosova snažan pritisak na Srbiju
21. jul 2010. | 17:20
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Iz krugova Evropske unije i onih članica EU koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova pojačani su pritisci na vlasti u Beogradu da u UN ne traže izričito pregovore o statusu Kosova.
Najviši zvaničnici Belgije, predsedavajuće EU, prošle nedelje su srpskom predsedniku Borisu Tadiću stavili do znanja da će od poteza Beograda u odnosu na pitanje Kosova zavisiti i davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU.
Sad se u krugovima EU više i ne spominje ranije isticani stav da su pitanje Kosova i pridruživanje Srbije Uniji dva odvojena procesa.
Belgijski zvaničnici su, štaviše, predočili da bi EU tek u decembru mogla zatražiti od Evropske komisije "mišljenje" o srpskoj kandidaturi za članstvo, sto je dosad uvek bilo tehničko pitanje i automatizam.
Iz EU su Beogradu samo nezvanično stigle i sugestije da se sa Unijom usaglasi što je više moguće rezolucija koju Srbija namerava da predloži Generalnoj skupštini UN na temelju "mišljenja" koje će sutra o međunarodnoj pravnoj utemeljenosti nezavisnosti Kosova objaviti Međunarodni sud pravde.
Ali u izvorima EU u Briselu, koje je konsultovala agencija Beta, nikakva potvrda nije data da je i neki zvaničan predlog EU upućen Beogradu.
Visoka predstavnica za spoljnu i bezbednosnu politiiku EU Ketrin Ešton sutra treba da objavi stavove Unije, pošto se sazna "mišljenje" Međunarodnog suda pravde, i pozove Beograd i Prištinu na pregovore o pitanjima od uzajamnog interesa.
Postoje zamisli da EU u Briselu organizuje susret predstavnika Beograda i Prištine.
Ali zasad od zvaničnika Unije nije moglo da se dobije objašnjenje kako će evropska dvadesetsedmorica unutar svojih redova doći do zajedničkog stava da li se i o pitanju statusa, makar posredno i naknadno, može razgovarati ili ne, imajući u vidu da 22 zemlje priznaju, a pet članica EU ne priznaje nezavisnost Prištine.
Ako bi EU kao celina tražila da Beograd i posle "mišljenja" suda pravde UN odustane od zahteva za pregovore o statusu Kosova, onda bi to značilo da je i pet članica EU koje ne priznaju samoproglašenu nezavisnost u Prištini, odustalo od takvog svog stava.
"Takvo tumačenje nije daleko od istine", saglasni su evropski diplomatski izvori u Briselu.
Oni smatraju da će EU do septembarskog zasedanja Generalne skupštine UN morati da se vrlo tesno konsultuje i sa američkim strateškim saveznikom, koji tvrdo istrajava na neopozivosti nezavisnosti Kosova.
Iako to zasad nije u zvaničnom nacrtu zasedanja ministara inostranih poslova EU idućeg ponedeljka u Briselu, izvori u Savetu ministara Unije mišljenja su da će šefovi evropskih diplomatija skoro sasvim izvesno razmotriti i kako će Unija dalje postupati u odnosu na Srbiju i njene pripreme da u Generalnoj skupštini UN zatraži novu rezoluciju o pitanju Kosova.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: