Tadić: Plan za severno Kosovo opasna provokacija
22. januar 2010. | 21:01
Izvor: Beta
Grad: Njujork
Predsednik Srbije Boris Tadić pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija oštro osudio plan rešenja za severni deo Kosova, ocenivši ga kao nepotrebnu i opasnu provokaciju koja ugrožava ionako krhku stabilnost Kosova.
"Taj plan, koji je predložila takozvana Međunarodna civilna kancelarija, previđa više koordinisanih politika i akcija čiji je cilj da se srpska većina na severu Kosova primora da prihvati jednostrano proglašenu nezavisnost", upozorio je Tadić danas i dodao da se time krši rezolucija 1244.
Tadić je rekao da Srbija oštro osuđuje nepotrebne i opasne provokacije Prištine, ocenjujući da to nije način za prevazilaženje izazova s obzirom na ogromne napore Srbije i ostalih odgovornih aktera na održavanju krhke stabilnosti.
"Prištinsko 'konačno rešenje' za sever Kosova neće doneti ništa dobro onima koji žive tamo, to će samo zadovoljiti ekstremiste koji žele da sve što se događa na Kosovu bude viđeno kroz iskrivljenu prizmu nelegalnog proglašenja nezavisnosti", rekao je on.
Tadić je ocenio i da oštra retorika Prištine prema legitimnim srpskim institucijama na severu Kosova ne doprinosi održanju stabilnosti u tom delu Srbije. "Govoreći o njima kao 'paralelnim' institucijama, predstavnici Euleksa ne poštuju eksplicitan status neutralnosti svog mandata i krše rezoluciju 1244", rekao je Tadić i istakao da je to neprihvatljivo za Srbiju.
"Istinske paralelne institucije koje deluju na Kosovu su one koje su stvorene na osnovu jednostranog proglašenja nezavisnosti. Njihovo postojanje je kršenje rezolucije 1244", rekao je predsednik Srbije.
Tadić je istakao da se opravdno očekuje od KFOR-a i Euleksa da zaštiti srpsku zajednicu na severu Kosova.
On je ponovio da Srbija neće nikada, ni pod kojim uslovima, implicitno ili eksplicitno, priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova koja je, kako je ocenio, podelila svet i Balkan.
Zahvalivši članicama UN koje nisu priznale nezavisnost Kosova, Tadić je podsetio da je to pitanje sada pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu i ponovio da Srbija veruje da je dijalog najefikasniji način za postizanje jedinog trajnog i održivog rešenja prihvatljivog za sve.
"Verujem da 2010. može biti godina rešenja", rekao je Tadić i ocenio da bi ove godine moglo da bude rešeno pitanje statusa na način koji doprinosi unapređenju regionalnih ciljeva, poput članstva u Evropskoj uniji.
Tadić je istakao da je Srbija demokratsko društvo koje će se uskoro priključiti Evropskoj uniji i da svi treba da rade zajedno na postizanju zajedničke budućnosti.
Tadić je ponovio da Kosovo može i treba da učestvuje u multilateralnim i regionalnim forumima u prisustvu zvaničnika UNMIK-a, ali kao UNMIK-Kosovo.
Kad je reč o KFOR-u, Tadić kaže da će Srbija nastaviti da radi kako uloga tih snaga ne bi bila umanjena, posebno u kontekstu očuvanja srpske baštine.
Govoreći o planu od šest tačaka, Tadić je kazao da još nisu preduzeti stvarni koraci na političkoj primeni odredbi tog plana vezano za, na primer, pravosuđe i carinu.
Razočaranje izveštajem Ban Ki Muna
Tadić je izjavio da je razočaran što se u izveštaju generalnog sekretara UN Ban Ki Muna ne pominje da su nedavni izbori na Kosovu bili nelegitimni pošto nisu održani u skladu s rezolucijom 1244 jer ih nije raspisao šef UNMIK-a, OEBS ih nije nadlgedao, a UN ih nisu potvrdile.
"Pod takvim okolnostima, za Srbiju je bilo jednostavno nemoguće da podrži te izbore zato što je bilo jasno da ne postoje uslovi za učešće velike većine kosovskih Srba", rekao je Tadić.
On je ukazao i na to da se u izveštaju ne pominje važno pitanje olakšavanja ulaska i prevoza srpskih zvaničnika na Kosovu, uz podsećanje da je ministar za Kosovo Goran Bogdanović nedavno sprečen da obiđe srpsku enklavu Štrpce.
"Statusno neutralne međunarodne institucije kojima je ovaj savet omogućio da kontrolišu policijske sturkture u Pokrajini imaju obavezu da spreče takve zloupotrebe. Politička neslaganja o statusu ne treba da rezultiraju provokativnim negiranjem osnovnih ljudskih prava bilo koga", ukazao je Tadić.
Predsednik Srbije je, na početku govora, izrazio saučešće vlastima i stanovnicima Haitija i generalnom sekretaru UN i najavio da će Srbija nastaviti da pomaže u obnovi te zemlje.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
24. januar 2010. 13:36:26
| Tomislav Kresovic
0
Tačijev "plan " za sever Kosova sinhronizovan je sa američkom poliitkom na Kosovu ,stratrškim interesima EU i bezbedonosnim interesima NATO.Tači injegova "vlada" radiće na metodu pritiska i finansiskep odrške Srbima kao bi pokazala da misli na njih.U pozadini će biti projekcija tihom iseljavanja Srba prvo iz centrlalnog dela Kosova i punu asimilaciju srpskih enklava, a onda uz podršku SAD perfidno a možda u grubo pritiskanje severa Kosova.Predsednik Tadić zna da je generalni sekretar UN na liniji interesa stabilnoti Kosova i da faktički priznaje Kosovo kao medjuanrodni entitet koji još uvek nije u UN.Srbija gubi poliitčku inicijativu oko Kosova i treba da predje u jak eknomosko-socijalni i obrazovni uticaj na severuj Kosova uz masinalnu aktivnost valde isvih ministarstava.Ukolio Tačijeva vlada vidi daj e Srbija pasivna na Kosovu,a Srbi na Kosovu podlejeni ponudiće i pretnje i ponude.