Stamenković: Ne zaustavljati kurs novcem od prodaje Telekoma (VIDEO)
26. april 2010. | 14:47 16:16
Izvor: Emg.rs
Prodaja Telekoma "jako miriše" na nameru da se na taj način zaustavi kurs dinara, a sumnjam da će se predomisliti i u vezi sa prodajom EPS-a kada budu „istekla“ sredstva od prodaje Telekoma, iako je ranije rečeno da se to neće desiti, upozorio je danas ekonomista Stojan Stamenković.
Stamenković je objasnio da treba voditi računa i o sporednim efektima trošenja novca od prodaje Telekoma, te da ako država počne novcem od prodaje Telekoma da gradi infrastrukturu, sredstva, koja bi bila dobijena u evrima, morala bi da budu konvertovana u dinare, što znači da bi država morala da proda devize na tržištu, što bi opet ojačalo dinar.
Prema njegovim rečima, Srbija bi u narednih nekoliko godina mogla imati neto kreditni priliv sa negativnom stopom. Međutim, ukoliko bi srpska ekonomija imala novi priliv kapitala koji bi bio utrošen na investiranje, onda se, kako je rekao Stamenković, ništa loše ne bi desilo.
Stamenković je na Pres klubu u Medija centru istakao da je stopa servisiranja duga trenutno 40 odsto, a trebalo bi da bude 25 procenata.
"Proteklih godina su potrošnja i zarade rasle mnogo brže nego bruto domaći proizvod", naglasio je Stamenković i dodao da je za održiv rast domaće privrede neophodno da se u narednom periodu godišnje
investira najmanje pet milijardi evra.
On je rekao da bi jedna četvrtina te sume trebalo da bude obezbeđena iz stranih investicija, 10 odsto bi trebalo da bude iz kredita i ostatak iz domaće štednje.
Zec: Ne trošiti novac od Telekoma na reindustrijalizaciju
Trošenje novca od prodaje Telekoma na reindustrijalizaciju bi bilo pogrešno jer ne treba prodavati profitabilnu firmu i ulagati u neprofitabilne, ocenio je danas profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miodrag Zec.
Zec je na Press Clubu u Media centra takođe rekao da se od 2000. godine do danas od centralne banke traži da „ni iz čega stvori nešto“.
„Država uzima kredite , diže stope i distribuira kredite. Država daje kredite, a ne razdužuje svoje obaveze. Da li je centralna banka tu da čuva stabilnost ili ona ima redistributivnu funkciju? Ona tako stvara kancerogene uslove u kojima dužnik biva nagrađen, a poverilac kažnjen", rekao je Zec.
On je istakao da je bila greška što se centralna banka nije izborila da se veliki priliv deviza u godinama pre izbijanja ekonomske krize iskoristi za vraćanje spoljnih dugova, umesto što je devize koristila za obaranje kursa, čime je podstican uvoz.
"Trenutna vrednost dinara ne odgovara snazi domaće ekonomije niti podstiče izvoz, bez kojeg je nemoguće privredni oporavak", rekao je Zec.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: