Stranke različito o mišljenju Međunarodnog suda pravde (VIDEO)
22. jul 2010. | 16:10 18:55
Izvor: Emg.rs, Beta
Šefica poslaničke grupe G17 Plus Suzana Grubješić rekla je za Emg.rs da će izneto mišljenje Međunarodnog suda pravde imati posledice po međunarodni poredak jer se na ovaj način ohrabruju secesionistički pokreti širom sveta, kao i da je ovo samo jedan od presedana u međunarodnom pravu.
Ona je rekla da ocena suda neće zatvoriti vrata Beogradu za dalje pregovore oko statusa Kosova jer „ovo je samo savetodavno mišljenje koje ide u Skupštinu UN 15. septembra, a stvari tamo stoje mnogo povoljnije po Srbiju jer ogromna većina zemalja nije priznala nezavisnost Kosova“.
„Ne mora nužno da znači da će uslediti talas novih priznanja, možda će neke zemlje to učiniti, ali i dalje ostaje ogromna većina koja to neće priznati nezavisnost Kosova jer ovo je presedan“, zaključila je Grubješić.
Vučić: Neko mora da snosi odgovornost
Potpredsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić rekao je za Emg.rs da je mišljenje Međunarodnog suda pravde više političke nego pravne prirode, kao i da će neko „morati da snosi odgovornost zbog užasnih laži kojima su građanima Srbije zamazivane oči u prethodne dve godine“.
„Mislim da je Srbija samoj sebi zapušila usta i da bi bilo bolje da više ne čujemo šta pričaju ni Boris Tadić, ni Vuk Jeremić. Sada se vidi da ne postoji rezultat velike politike koja se promovisala prethodne dve godine“, rekao je Vučić, navodeći da će mišljenje MSP-a uloviti „novi talas“ priznanja Kosova kao nezavisne države.
Jovanović: Odluka suda Srbiju obavezuje na promene
Odluka Međunarodnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova Srbiju obavezuje na promene i prekid pogrešne politike, ali nije poraz srpskog naroda niti Srbije, izjavio je danas predsednik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović.
"Svi dalji potezi naše spoljne politike treba da budu instrument za realizaciju glavnog političkog cilja - brzog ulaska u punopravno članstvo Evropske unije, uz izvesnu i nesumnjivu evropsku budućnost celog područja bivše Jugoslavije", naveo je Jovanović u pisanoj izjavi i dodao da se mora voditi računa o interesima Srba na Kosovu, njihovom sigurnom životu, bezbednosti i imovinskim pravima.
Prema rečima lidera LDP, "sada moramo imati snage da građanima Srbije pošaljemo poruku o Srbiji budućnosti, Srbiji koja će odlučnije nego ikada krenuti u susret evropskim integracijama i demokratizaciji društva".
LDP traži od drugih spremnost da se Srbiji pošalje poruka da će u budućem vremenu biti oslobođena predrasuda i skupih grešaka, naveo je Jovanović, a preneo LDP.
Ta stranka je ponovo zatražila posebnu sednicu Narodne skupštine, na kojoj bi se utvrdila nova politika Srbije.
"Od ogromne važnosti je da nijednim potezom ne dovedemo u pitanje svoju poziciju u regionu, nego da upravo u odnosima sa svojim susedima pokažemo odlučnost da se menjamo", zaključio je Jovanović. ž
Halimi: Okrenuti se životnim problemima na Kosovu
Odluka Međunarodnog suda pravde može imati praktične i pozitivne strane ukoliko politika u Srbiji sada počne da se određuje prema novim okolnostima i okrene se razgovorima o konkretnim životnim problemima na Kosovu, rekao je za Emg.rs narodni poslanik u Skuptini Srbije i predsednik Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi.
„Ova odluka će ubrzati te razgovore o životnim pitanjima na Kosovu. Sve vreme je bilo jasno da je to samo savetodavno mišljenje, a praktično svi su znali da započeti proces ne može da se zaustavi. Doduše, niko nije očekivao da će odluka suda biti tako jasna, jer je ipak sve vreme bilo razmišljanja u pravcu da će u u mišljenju biti neodređenosti ili neke uravnoteženosti“, ocenio je Halimi.
Prema njegovim rečima, odluka suda će verovatno biti podsticaj da proces priznavanja Kosova ubrzaju države koje to nisu do sada uradile.
JS: Skupština Srbije ne može da sedi skrštenih ruku
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković rekao je da bi Skupština Srbije trebalo da donese deklaraciju kojom će dati ovlašćenje predsedniku Srbije Borisu Tadiću da nastavi diplomatsku borbu za očuvanje teritorijalnog integriteta Kosova i Metohije.
„Boris Tadić je započeo razgovore, upoznao je visoke predstavnike drugih zemalja o stanju na Kosovu i Metohiji, dok je zahvaljujući njegovoj diplomatskoj aktivnosti na međunarodnom planu Srbija sada mnogo popularnija nego prethodnih godina“, rekao je Marković za Emg.rs.
On je dodao da je očekivao negativnu odluku suda i pre nego što je ona bila saopštena, jer je pre tri dana uhapšen Ramuš Haradinaj i odveden u Hag „da mu se navodno ponovo sudilo kako bi se Tribunal iskupio za ovu odluku“.
SRS: Sud žestoko pogazio međunarodno pravo
Potpredsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović ocenio je danas da je Međunarodni sud pravde u Hagu svojom odlukom "žestoko" pogazio međunarodno pravo i istakao da proglašenje nezavisnosti Kosova nema uporište u međunarodnom pravu.
"Podsetio bih koliko puta do sada je SRS upozoravao koliko presuda Međunarodnoj suda pravde može biti vrlo problematična po Srbiju. Iskreno govoreći, nisam očekivao da će ovako u MSP žestoko biti pogaženo međunarodno pravo i Povelja UN", rekao je Todorović novinarima u Skupštini Srbije.
Todorović je rekao da Srbija, posle odluke tog suda, ne sme da ulazi u bilo kakve rezgovore i pregovore koji bi na bilo koji način doveli u pitanje status Kosova, odnosno status Srbije i da treba da odbije da piše rezoluciju za UN sa EU i da insistira isključivo na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN.
Prema njegovim rečima, radikali će već sutra tražiti zakazivanje sednice Skupštine Srbije i izričito tražiti od Vlade Srbije da zatraži sednicu Saveta bezbednosti UN, da otkaže Misiju Euleks, da se UNMIK vrati na Kosovo i da insistira na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu.
Todorović je rekao da zna da proglašenje nezavisnosti Kosova nema uporište u međunarodnom pravu ali da je činjenica da je sada sve pod kontrolom SAD i da je očigledno to i Međunarodni sud pravde.
Drašković: Uvažiti mišljenje Međunarodnog suda
Savetodavno mišljnje Međunarodnog suda pravde (MSP) o proglašenju kosovske nezavisnosti Srbija mora da primi sa uvažavanjem i svoju državnu strategiju podredi realnim ciljevima, izjavio je predsednik Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuk Drašković.
"Stav suda da su ljudska i nacionalna prava iznad svake vlasti i suvereniteta nad teritorijom snažan je oslonac i našem zahtevu da Srbi i srpsko religijsko i istorijsko nasleđe na celom Kosovu budu suštinski zaštićeni, uz garanciju EU i Saveta bezbednosti UN", rekao je lider SPO povodom mišljenja suda da proglašenje nezavisnosti Kosova nije prekršeno međunarodno pravo.
Prema navodima Draškovića, u saradnji sa međunarodnom zajednicom "moguće je da srpski narod na Kosovu ekonomski, kulturno i duhovno bude povezan sa Srbijom". To je i put pomirenja Srba i Albanaca i evropeizacije Srbije, naveo je Drašković.
Milan Ivanović: Odlukom MSP smo saterani u ćorsokak
Predsednik Srpskog nacionalnog veća (SNV) severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović ocenio je da današnja odluka Međunarodnog suda pravde predstavlja fijasko srpske diplomatije.
"Tom odlukom dovedeni smo u daleko teži položaj i saterani u ćorsokak", rekao je Ivanović.
Ivanović je rekao da se posle objavljivanja te odluke postavlja pitanje odgovornosti vlasti u Beogradu jer nisu poslušale suprotstavljanje dela opozicije i kosovskih Srba koji su insistirali na traženju drugih metoda za rešenje kosovskog problema.
Prema njegovim rečima, posle fijaska koji je doživela diplomatija Srbije, ostavke bi morali da podnesu i Vlada Srbije, i predsednik Boris Tadić.
"Velika je odgovornost na režimu u Beogradu koji je, umesto da pokrene druge pravne mehanizme i da se bori protiv otcepljenja teritorije svim legitimnim sredstvima, pribegao pogrešnim, neodgovornim i nezobiljnim potezima koji će imati ogromne posledice", kazao je Ivanović.
Samardžić: Tadić da podnese ostavku
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić izjavio je danas da bi predsednik Srbije Boris Tadić morao da podnese ostavku posle današnjeg objavljivanja mišljenja Međunarodnog suda pravde koje je, kako je ocenio, krajnje nepovoljno po državne intrese Srbije.
"Zbog svoje političke sebičnosti i državničke nesposobnosti oni, na čelu sa predsednikom (Borisom Tadićem), moraju što pre da odu", kazao je Samardžić.
Prema njegovim rečima, pitanje odgovornosti kreatora te poražavajuće politike se otvara sada kada je izvesno da je mišljenje krajnjne nepovoljno po državne interese Srbije.
Mišljenje Mejdunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova iznelo je na videlo katastrofalne rezultate celokupne politike vlasti prema Pokrajini, kazao je Samaradžić, bivši ministar za Kosovo i Metohiju.
Samardžić je dodao da je konačno jasno da sa ovim rukovodstvom Srbija postaje sve manja i sve nestabilnija država i upozorio da se taj sunovrat mora što pre zaustaviti.
"Traženje mišljenja o pitanju koje su sami formulisali deo je ove neodgovne politike", izjavio je Samardžić.
SDU: Tadićeva politika dovela Srbiju u ćorsokak
Socijaldemokratska unija (SDU) ocenila je danas da je mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu nedvosmisleno pokazalo da je politika predsednika Srbije Borisa Tadića i ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića prema Kosovu dovela zemlju u državni ćorsokak.
U saopštenju koje je potpisao predsednik SDU Žarko Korać, navedeo je da se sada postavlja pitanje šta će biti reakcija Srbije, posebno zato što je inicijativa za razmatranje zakonitisti deklaracije o nezavisnosti potekla upravo od Srbije.
"Nema sumnje da će Srbija morati sa mnogo više realizma pa pristupi rešavanju kosovskog problema, ali i da se tom prilikom pre svega koncentriše na rešavanje praktičnih problema i da uskoro otpočne političke pregovore sa izabranim institucijama Kosova", naveo je Korać.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: