Milosavljević: Rusija, Kina i Turska zamena za EU
16. jul 2010. | 12:47 14:51
Izvor: Ekonomist
“Članstvo u EU ostaje glavni strateški cilj Srbije, ali ako se to pokaže neostvarivim država će još više pojačati odnose s Rusijom, Kinom i Turskom”, rekao je ministar trgovine Slobodan Milosavljević za novi broj britanskog nedeljnika Ekonomist.
Milosavljević je izjavio i da se posle smanjenja od tri odsto u 2009, ove godine očekuje privredni rast od dva odsto.
Sve više građana Srbije gubi nadu i pored obećanja vlasti da će do kraja godine ekonomska situacija biti bolja, a usporavanje procesa priljučenja Evropskoj uniji (EU) dodatni je razlog nezadovoljstva, piše britanski Ekonomist.
Kao jedan od važnih razloga list navodi da je usporen put Srbije ka EU i da mnogi građani strahuju da bi pitanje Kosova dodatno moglo da uspori taj proces. Ekonomist podseća da je 22 od 27 država EU priznalo nezavisnost Kosova.
List ističe da je Srbija podnela kandidaturu za EU u decembru 2009. godine, ali da iz Nemačke stižu signali da bi proces proširenje trebalo privremeno zaustaviti, posle ulaska Hrvatske 2012. ili 2013. godine.
"Ukoliko Srbija odabere da se bori za Kosovo, Nemci i ostali (u EU) imaće odličan izgovor da Srbiju drži po strani", piše list.
U komentaru se navodi da je Srbija postala zemlja koja gleda i u prošlost i u budućnost i kao primere navodi posetu predsednika Borisa Tadića Srebrenici i muzički festival Egzit u Novom Sadu.
Podseća se da je Tadić 11. jula odao poštu žrtvama Srebrenice i dodaje da je vojni komandant bosanksih Srba Ratko Mladić još uvek u bekstvu, iako je za njim raspisana poternica Haškog tribunala, zbog genocida počinjenog u Srebrenici.
"Kada je predvodio svoje trupe na Srebrenicu 1995, on (Mladić) je govorio da je oslobodio grad od 'Turaka', što je pogrdan naziv za Bošnjake. Ironično, ali Turska je sada postala najbolji prijatelj Srbije", piše Ekonomist.
List podseća da je posle obraćanja na skupu u Srebrenici turski premijer Redžep Tajip Erdogan došao u posetu Beogradu, gde je potpisao nekoliko važnih sporazuma, među kojima i onaj o viznoj liberalizaciji, dok će u septembru stupiti na snagu sporazum o slobodnoj trgovini.
Turska je od prošle godine ponovo počela da igra važnu ulogu na prostoru zapadnog Balkana, a posebno je angažovana na pomirenju Srba i Bošnjaka u BiH, kao i rivalskih bošnjačkih frakcija u Sandžaku, ocenjuje list u komentaru.
Istovremeno, u Novom Sadu je održavan jedan od najvećih muzičkih festivala Exit na kojem su se okupili gosti iz cele Evrope. U komentaru Ekonomista podseća se da je festival dobio ime Exit (Izlaz) jer je, kada je nastajao, predstavljao izlaz iz nacionalizma.
Komentari (3)
Unesite tekst komentara:
16. jul 2010. 14:31:46
| Neće moći drugi put
1
Ma, šta kažeš baby face! Opet bi ti da se pitaš. Samo tvoje demokratsko pravo više neće biti u stanju da podrže oni koji su te i doveli da pričaš takve gluposti. Pojačaćete veze sa Kinom, Rusijom i Turskom. Uvek imate rešenje u kom će te se čamcu naći. Pa, valjda će se i narod nešto pitati. Na primer, zašto već odavno to niste uradili a onda i koliko ste koristi od svega toga imali ti i tvoji prijatelji?
16. jul 2010. 14:57:59
| Kolega novinar
0
Cuj, izlaz iz nacionalizma ?!! Kakva besmislica ?
16. jul 2010. 21:14:49
| Era
1
Nije da ga branim ali sta ce njima u Hagu Mladic? Sto oni gledaju u proslost? To se izgleda uvek gleda na onu stranu kako Srbiji ne odgovara. Ako ocemo u EU, onda se gleda u proslost kako su srbi cinili ovo i ono u Bosni i Hrvatskoj i sve, ako ocemo da zastitimo Kosovo, e onda sta gledamo u proslost, pustimo Kosovo, treba gledati u EU. Vozaju nas ko mlade majmune.