Radi se na uspostavljanju telefonskih veza na Kosovu
29. april 2010. | 15:02 18:05
Izvor: Emg.rs, Beta
Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić izjavila je danas da se polako poboljšava situacija na Kosovu i Metohiji, posle bespravnog uklanjanja i rušenja baznih stanica srpskih mobilnih operatera.
Ona je rekla da Telekom Srbija intenzivno radi na uspostavljanju svojih mreža u delovima Kosova koji su ostali bez telekomunikacionih veza i dodala da su stanovnici Štrpca ponovo dobili fiksnu telefoniju.
Ministarstvo se tim povodom obratilo Međunarodnoj telekomunikacionoj uniji i UNMIK-u, "koji po Rezoluciji UN 1244 predstavlja telekomunikacionu vlast na Kosovu i Metohiji i ima obavezu da obezbedi nesmetano funkcionisanje telekomunikacija", rekla je Jasna Matić tokom posete kompaniji ComTrade.
Srpski operatori nemaju dozvolu za rad na Kosovu
Predsednik Regulatorne agencije za telekomunikacije Kosova Ekrem Hodža rekao je danas da operatori mobilne telefonije iz Srbije "nikada posle 12. juna 1999. godine nisu imali dozvolu za rad na Kosovu".
"Mi smo pažljivo i temeljito istraživali i konstatovali smo da provajderi mobilne telefonije iz Srbije posle 12. juna 1999. godine nisu imali licence, niti privremene dozvole da rade na Kosovu. Ni za vreme kada je UNMIK imao izvršna ovlašćenja, ni danas", rekao je Hodža.
Sa druge strane, operatori iz Srbije tvrde da imaju regularne licence za rad na Kosovu.
Prema rečima Hodže, oblast telekomunikacija je regulisana Zakonom o telekomunikacijama iz 2003. godine, a proglasio ga je šef UNMIK-a.
Na Kosovu sada deluju dva provajdera mobilne telefonije - Vala koja je deo Pošte Kosova i IPKO, koji je mešovito kosovsko-slovenačko preduzeće. Obe mobilne telefonije imaju ugovore sa dva virtualna operatera, koji takođe imaju licencu regulatora telekomunikacija Kosova.
Virtualni operatori su preduzeća koja imaju licence, ali nemaju mrežu predajnika i koriste mrežu Vale i IPKO. I za takvu delatnost je potrebna licenca. Virtualni operatori su Dardanet koji ima ugovor sa IPKO-om i Z mobile koji ima ugovor sa Valom.
Prema zakonu, za dobijanje licence je potrebno organizovati međunarodni tender. U slučaju operatora Vala i IPKO dozvole su dobijene u vreme kada je UNMIK imao izvršna ovlašćenja. Vala je počeo da funkcioniše 2000. godine, dok je IPKO dobio dozvolu 2007. godine.
Ni na jednom tenderu nije konkurisao nijedan operator iz Srbije, kazao je Hodža.
Na pitanje zašto uklanjanje opreme srpskih provajdera nije najavljeno, Hodža je rekao da je institucija na čijem je čelu mnogo puta najavljivala isključenje, koje je takođe pokušano pre tri godine i koje je delimično bilo uspešno. Hodža je dodao da je isključivanjem operatora mobilne telefonije iz Srbije izvršena zakonska obaveza u oblasti telekomunikacija.
Vala prepolovila cenu poziva ka operatorima iz Srbije
Izvršni načelnik Pošte i telekoma Kosova Šućuri Hadža danas je izjavio da je mobilni operater Vala prepolovio cene poziva ka mobilnim operatorima iz Srbije.
Hadža je, kako je saopšteno, naveo da je održao obećanje da će nakon konsultacija sa Monako telekomom drastično smanjiti cenu poziva ka operatorima u Srbiji. Nove cene će se primenjivati od danas.
Cena jednog minuta prema mobilnim operaterima Telenoru, MTS i VIP će koštati 0,28 evra za pripejd korisnike, dok će postpejd korisnici plaćati 0,24 evra za minut razgovora. Pozivi na fiksne telefone će od danas koštati 0,10 evra za minut. U cenu je uključen i porez na dodatu vrednost.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: