Potpisan ključni trgovinski sporazum Kine i Tajvana
29. jun 2010. | 10:51
Izvor: Beta
Grad: Peking
Kina i Tajvan su danas potpisali ključni trgovinski sporazum koji unapređuje ekonomske veze i dodatno ublažava političku napetost šest decenije posle građanskog rata koji ih je podelio.
Peking se nada da će sporazum, čije je potpisivanje prenosila državna televizija, voditi ka političkom usklađivanju. Tajvan želi čvršće ekonomske veze kako ostrvo ne bi ostalo po strani dok kineski uticaj na svetsku privredu raste.
Sporazum će ukinuti carine stotinama proizvoda koje dve strane razmenjuju i otvoriće tajvanskim kompanijama pristup u 11 uslužnih sektora u Kini, uključujući bankarstvo, računovodstvo, osiguranje i bolnice.
Očekuje se uvećanje bilateralna trgovine koja već iznosi oko 110 milijardi dolara godišnje: nekih 80 milijardi dolara u robi koja teče ka Kini i 30 milijardi ka Tajvanu.
Sporazum je potpisan u Čongkingu na jugozapadu Kine, gde su vođa komunističke revolucije Mao Cedong i nacionalistički predsednik Čang Kaj-šek pokušali da ugovore primirje posle Drgugog svetskog rata, ali bez uspeha.
Decenijama su odnosi preko 160 kilometara širokog Tajvanskog moreuza bili zategnuti i pretili vojnim obračunom. Kina ima 1.300 raketa uperenih na tajvanske ciljeve, dok Tajvan poseduje dobro opremljenu ratnu avijaciju za uzvratni udar.
Formalno poznat kao Sporazum o okvirima ekonomske saradnje, trgovinski ugovor je politička pobeda za obe vlade.
Kineski predsednik Hu Đintao je iskoračio iz preteće retorike koja je tako dugo bila odgovor Pekinga na odbijanje Tajvana da se ujedini sa maticom. Njegova vlada je rekla da treba okončati neprijateljstvo sa odmetnutim ostrvom i pregovarati o mirovnom sporazumu.
Za tajvanskog predsednika Ma Jing-đoua, sporazum je vrhunac procesa približavanja koji je on pokrenuo od kada je izabran pre dve godine na platformi smanjenja napetosti i jačana ekonomskih veza sa Kinom.
Međutim, Ma je pod pritskom da podeljenom javnom mnenju kod kuće, sumnjičavom prema namerama Pekinga, dokaže da je njegova strategija delotvorna.
Bez obzira na godine političkog neprijateljstva, tajvanski poslovni ljudi su među najvećim ulagačima u Kinu, gde su u poslednje dve decenije ulili najmanje 83 milijarde dolara. Oko 40.000 tajvanskih kompanija radi na kineskom tlu.
Maova vlada kaže da će sporazum očuvati konkurentnost Tajvana u odnosu na zemlje jugoistočne Azije sa kojima je Kina već zaključila sporazume o slobodnoj trgovini.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: