Mićunović: Dobrosusedski odnosi uslov za napredak ka EU
25. jun 2010. | 14:15
Izvor: Emg.rs
„Što bolji odnosi sa susedima su uslov napredovanja ka Evropskoj uniji. Ni jedan problem iz regiona se ne može prenositi na EU, na čemu će ona insistirati“, izjavio je danas u Beogradu predsednik Centra za demokratiju Dragoljub Mićunović.
„Svi smo prepuni pogrešnih i štetnih predrasuda koje se mogu otkloniti samo komunikacijom“, kazao je Mićunović.
On je dodao i da se na globalnom nivou, a ne samo po nacionalnom ključu, može delovati, ujedinjavanjem protiv svetske ekonomske krize i delovanjem u rešavanju ekoloških problema.
Danilo Vučetić iz Ministarstva spoljnih poslova rekao je da su tendencije u regionu pozitivne, a kao primere je naveo rad na dobijanju viznih olakšica BiH i Albanije, razgovori Slovenije i Hrvatske na problemu granica i usvajanje Rezolucije o Srebrenici u skupštini Srbije.
Vučetić je spomenuo i obnavljanje pregovora Srbije i BiH o razgraničenju, unapređenje odnosa Srbije i Hrvatske od dolaska Iva Josipovića za predsednika te zemlje kao i obnavljanje odnosa sa Albanijom (konsultacije Ministarstava inostranih poslova posle više decenija).
„Pred nama je niz otvorenih, ali ne i nerešivih pitanja: nacionalne manjine, povratak izbeglica, restitucija… Sve se to mora rešiti što pre“, rekao je Vučetić.
On je, takođe, naveo i da se učešće Kosova u regionu mora sprovoditi u skladu sa Rezolucijom 1244.
Predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht kazala je da Evropa zna da Balkan ima problema, ali da niko nema pojma šta se stvarno dešava.
„Živimo u vremenu stereotipa i teško ih je iskoreniti. Nije dovoljno da ih zemlje pojedinačno razbijaju, već svi moraju nastupati zajedno“, naglasila je Liht.
Slobodan Vučković iz Centra za demokratiju rekao je da se narodi u regionu u suštini veoma malo poznaju, sem u kontekstu istorijskih rivaliteta.
Kako je kazao, to treba ispraviti preko medija i kroz odnos verskih zajednica, jer se one obraćaju narodu i velikim delom kreiraju politiku.
„Sve je moguće, ali suštinskih približavanja neće biti bez uticaja na verske odnose“, naglasio je Vučković.
Ambasador Makedonije Ljubiša Georgijevski je kazao da su sukobi u regionu kulturološke prirode.
„Stvorili smo kulturu netrpeljivosti i dok pokušavamo da je se otarasimo mi je uvećavamo“, naveo je Georgijevski.
Neven Cvetičanin iz Instituta za društvene nauke zaključio je da je u stvaranju dobre atmosfere u regionu potrebno kultivisati politički temperament i postaviti izvestan nivo zajedničkih diplomatskih odnosa.
Okrugli sto je organizovao Centar za demokratiju u saradnji s nemačkom Fondacijom "Fridrih Ebert".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: