Dačić: Ilićev iskaz dostaviću Specijalnom tužilaštvu
20. jun 2010. | 14:47 16:15
Izvor: Beta
Grad: Banjaluka
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas u Banjaluci da će iskaz Nenada Ilića, u kojem se navodi da su pripadnici "zemunskog klana" učestvovali u ubistvu vlasnika Dnevnog telegrafa i Evropljanina Slavka Ćuruvije, dostaviti Specijalnom tužilaštvu Srbije.
"Dogovorio sam se sa specijalnim tužiocem da se taj iskaz dostavi Specijalnom tužilastvu kako bi se ispitale sve okolnosti", kazao je Dačić novinarima u Banjaluci, gde boravi u jednodnevnoj poseti.
On je dodao da je policija u vreme kada je dobila Ilićev iskaz smatrala da "istraga vodi na drugu stranu i da je to bio jedan jedini iskaz koji je, možda, ukazivao na taj smer".
"Postojali su drugi iskazi, koji su ukazivali na neka druga imena, koja su ranije spominjana u javnosti", kazao je Dačić.
Predsednik Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović izjavila je da je diplomatskim putem dobila iskaz koji je policiji dao Nenad Ilić, osumnjičeni za neuspeli atentat na Vuka Draškovića, u kojem on navodi da je u jednom razgovoru, kojem je prisustvovao i Miloš Simović, Mile Luković rekao da su u ubistvu Ćuruvije učestvovali pripadnici "zemunskog klana".
"Miloš Simović je sada u zatvoru, zato što je pravosnažno osuđen i to više nije pitanje samo za policiju, već i za pravosudne organe i tužilaštvo da li će se i kada ispitivati u vezi sa nekim drugim okolnostima", kazao je Dačić.
Prema njegovim rečima, policija će ispitati Simovića, kao i Sretka Kalinića, kada bude dostupan organima Srbije, u vezi sa mogućim novim detaljima političke pozadine ubistva premijera Zorana Đinđića ili u vezi sa novim informacijama o drugim ubistvima u Srbiji.
"To je pre svega pitanje za tužilaštvo. Policija će ispitati sve ove navode", kazao je Dačić.
On je kazao da bi lično bio prezadovoljan kada bi mogao da reši neke od slučajeva koji su nastali pre 2000. godine, kada je Socijalistička partija Srbije bila na vlasti.
"Upravo zbog toga što nije važno čiji je ko, već kakakv je ko. To znači, ko god da je odgovoran, ako budem u prilici to da rešim, bio bih veoma zadovoljan", naglasio je Dačić, dodajući da je pitanje zašto mnogi slučajevi do sada nisu rešeni.
Srbija zainteresovana za mir i stabilnost u BiH i očuvanje RS
Ivica Dačić je izjavio i da je Srbija veoma zainteresovana za mir i stabilnost u BiH, a samim tim i za očuvanje Republike Srpske.
"Srbija treba da bude faktor stabilnosti i mira u čitavom regionu, naravno, braneći svoje nacionalne i državne interese i time ne narušavajući interese drugih naroda i država u regionu", istakao je Dačić.
Navodeći da je Srbija jedna od potpisinica Dejtonskog sporazuma, on je rekao da to podrazumeva da je ona garant ne samo RS, već i ukupnog političkog ustrojstva BiH, odnosno i Federacije BiH i države BiH.
Prema njegovim rečima, sve promene u BiH treba da budu rezultat dogovora dva entiteta i tri naroda.
"Srbija podržava put evropskih integracija i zalaže se za što skoriju viznu liberalizaciju za BiH i Albaniju, jer to samo može doprineti jačanju međusobnog poverenja i veza država regiona", kazao je Dačić.
Navodeći da su kontakti između vlada Srbije i RS redovni, on je ocenio da te veze u budućnosti više treba da budu usmerene na ekonomski razvoj, kao i konkretne aktivnosti u oblasti energetike, infrastrukture i finansija.
Dačić je istakao i potrebu dobre saradnje država regiona u borbi protiv organizovanog kriminala, ističući da Srbija želi da bude lider u toj borbi, ali i u pokretanju drugih procesa koji bi sve zemlje regiona odveli ka evropskim integracijama.
Premijer RS Milorad Dodik rekao je da je danas razgovarano o realizaciji zaključaka koji su 8. juna doneti na sastanku Veća za saradnju RS i Srbije, kao i o poboljšanju saradnje kako bi i RS i Srbija što lakše prebrodili svetsku ekonomsku krizu.
"Srbija je danas važan faktor političkog života u regionu, posebno u BiH... Srbija se poslednjih godina vraća na poziciju tumača i garanta Dejtonskog sporazuma, što je za nas veoma važno imajući u vidu da je prethodnih sedam, osam godina bila isključena iz bilo kakve mogućnosti da učini bilo šta kao potpisnica Dejtonskog sporazuma", kazao je Dodik.
On je ponovio da vlade RS i Srbije smatraju da se ustavne promene u BiH mogu sprovesti jedino na bazi dogovora tri naroda i dva entiteta, dodajući da je razgovarano i o uspešnoj saradnji dva ministarstva unutrašnjih poslova na razbijanju organizovanih kriminalnih grupa u regionu.
Strateški cilj SPS-a očuvanje Kosova i Metohije
Ivica Dačić takođe je danas u Banjaluci izjavio da je očuvanje Kosova i Metohije i jedinstvene Srbije strateški cilj njegove partije.
"Strateški cilj SPS-a je očuvanje Kosova i Metohije i jedinstvene Srbije, bez obzira na različite ideje o regionalizaciji i decentralizaciji", kazao je Dačić, govoreći na proslavi povodom 17 godina od osnivanja Socijalističke partije Republike Srpske (SP RS).
On je rekao da je jedan od strateških ciljeva SPS-a i očuvanje i opstanak RS u skladu sa Dejtonskim sporazumom, čiji je Srbija garant.
"Ustavne promene u BiH moguće su samo ako se o njima dogovore tri naroda i dva entiteta u BiH", naveo je Dačić.
Lider SPS-a još je kazao da je za socijaliste veoma bitno pitanje socijalne pravde, koja ne može postojati bez ekonomskog razvoja, dodajući da RS i Srbija treba da jačaju svoje ekonomske i ostale veze.
Dačić je pozvao vladajuću koaliciju Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i socijalista u RS da nastave da se bore za opstanak Republike Srpske, ističući potrebu stabilnosti, mira i zajedničkog života u BiH.
On je vladajućoj koaliciji u RS poželeo pobedu na oktobarskim opštim izborima, navodeći da "imaju sreću što su izbori 3, a ne 5. oktobra".
Predsednik SP RS-a Petar Đokić rekao je da njegova stranka ostaje u čvrstoj koaliciji sa SNSD-om, ocenjujući da su zajedno uspeli da obezbede stabilan ustavni položaj RS u BiH.
Đokić je najavio da će Dodik biti kandidat vladajuće koalicije za predsednika RS, dodajući da će zajedno nastaviti da grade ovaj entitet i rade na evropskim integracijama.
Lider SNSD-a i premijer RS Milorad Dodik istakao je da su njegovi osnovni ciljevi mir, stabilnost i razvoj RS, naglašavajući da je aktuelna entitetska vlast uspela da nametne RS kao značajnog partnera u političkim odnosima u BiH i regionu.
Dodik je dalje naveo da će raditi na vraćanju Dejtonskog sporazuma izvornim principima, poručujući da u BiH nisu moguće radikalne ustavne reforme i da će insistirati na preispitivanju ustavnih promena koje su nametnili međunarodni zvaničnici u BiH.
On je još kazao da nikada neće prestati da se zalaže za stabilnu i prosperitetnu RS, ali da "nije siguran" da će u tome biti mesta za BiH.
"Videćemo, nisam siguran", kazao je Dodik.
On je istakao da Srbija u poslednje vreme "rehabilituje" ulogu garanta Dejtonskog sporazuma, pa tako i postojanja entiteta i države BiH, poručujući da istovremeno RS podržava celovitost Srbije i da BiH neće priznati nezavisnost Kosova.
"U odnosu prema Kosovu i Metohiji pratićemo politiku zvaničnog Beograda", naveo je Dodik.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: