Fejt: Opštinski izbori nova era na Kosovu
22. jun 2010. | 14:48
Izvor: Beta
Grad: Brisel
Izaslanik EU na Kosovu Piter Fejt ocenio je danas u Briselu da je posle opštinskih izbora na Kosovu počela "nova era saradnje umesto bojkota", mada i dalje od Beograda podržane paralelne strukture deluju mimo "legalnih lokalnih uprava".
On je dodao da uprkos teškoćama, lokalni izbori predstavljaju "zaokret ka stvaranju osnove za održivo multietničko društvo na Kosovu".
A poboljšanje stanja u novim srpskim opštinama će, po uverenju Fejta, otvoriti i vrata za "poboljšanje životnih uslova na severu Kosova".
Zato će, rekao je, u predstojećem razdoblju biti važno da se uspostave "višestruke veze" sa severom Kosova.
Primetio je i da je "neodrživo stanje na severu Kosova gde vladaju socijalna i ekonomska zaparloženost, politički nemar, izostanak delovanja zakona, dok je administracija korumpirana".
"A to ne može da ostane u regionu s evropskom perspektivom". Međunarodna zajednica je odgovorna da navede sve strane da žive zajedno, a Evropska unija mora pomoći da se obezbedi da Kosovo bude "prostor s jedinstvenim zakonskim uređenjem".
U raspravi je nemački poslanik Bernd Pošelt ocenio da će, iako je nezamisliv povratak na pređašnje stanje, izbegavanje bilo kakve rasprave o statusu samo sakriti probleme na severu i celom Kosovu umesto otvaranja mogućnosti za rešenje.
Fejt je ocenio da je Euleks ostvario uspehe u unapređenju delovanja policije, carine i pravosuđa na Kosovu, podvukavši rešenost misije EU da nastavi istrage za korupciju i organizovani kriminal i u najvišim političkim sferama na Kosovu.
Neki poslanici su upozorili da je poverenje u EU misiju vladavine prava osetno oslabilo i među albanskim stanovništvom na Kosovu i dijaspori.
Upozoreno je i da je osnovna strategija EU na Kosovu loša, jer nema napretka u suzbijanju šverca droge i oružja, trgovine ljudima.
Fejt je rekao da prištinske vlasti ipak moraju daleko više uraditi na sprovođenju usvojenih zakona, dodavši da je "slab" ugled Kosova kao mesta za poslovne mogućnosti.
Ukazao je i na to da su ključni izazovi za "očajno potrebne strane investicije" to što je vlada u Prištini slaba, što je svud prisutna korupcija i kršenje zakona. Ipak, primetio je da je nedavna privatizacija prištinskog aerodrome pokazala da Kosovo može biti partner za međunarodni biznis.
Izaslanik EU je izrazio zadovoljstvo zbog posredovanja grčkog ambasadora na Kosovu u rešavanju problema zaštite srpskih crkava i manastira, zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
On je dodao da je to pohvalio i šef srpske diplomatije Vuk Jeremić u nedavnom izlaganju u Savetu bezbednosti UN.
Fejt je istakao da je, s tim u vezi, "umereniji stav SPC pozitivan korak".
Zamoljen od poslanika EP da objasni crnogorsko-kosovski spor oko granice, izaslanik EU je rekao da je to izdvojeno pitanje, ali da treba naći rešenje za demarkaciju te granice, kao i za položaj crnogorske manjine na Kosovu.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: