Tadić: EU mora da jasno kaže da li nas želi u članstvu
23. jun 2010. | 11:55
Izvor: Beta
Grad: Istanbul
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Istanbulu da Evropska unija mora da jasno kaže da li želi da primi u članstvo zemlje balkanskog regiona i da li je spremna da im na tom putu pomogne.
"Evropska unija mora da nam kaže da li nas želi i da li je spremna da i na praktičnom planu radi sa nama kako bi ispunili preuzete obaveze. Evropa bi trebalo da nam iskreno odgovori, bez izgovora", poručio je Tadić na samitu Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP).
Tadić se još jednom založio za punopravno članstvo svih zemalja regiona u EU dodajući da "jedino kada cela jugoistočna Evropa bude u potpunosti integrisana u EU obećanje o miru najavljenom nakon hladnog rata biće u potpunosti i ispunjeno".
On je takođe ponovio da Srbija "nikada ni pod kojim uslovima", neće promeniti svoj principijelan stav o Kosovu dodajući da Srbija smatra da je "dijalog jedini način da se garantuje dugoročan mir u regonu".
Tadić je ocenio da je nivo poverenja među zemljama jugoistočne Evrope na visokom nivou i da u velikoj meri napreduju regionalni napori ka pomirenju.
U cilju potpunog pomirenja svi narodi moraju da snose odgovornost za ono što su pojedinci učinili u njihovo ime, rekao je Tadić uz primedbu da se neke zemlje još nisu dovoljno distancirale od događaja u prošlosti.
"Bez obzira kojem narodu pripadaju, ratni zločinci ne smeju da se veličaju kao heroji rata. Njih ne smemo veličati i slaviti kao heroje, jer to je osnovna obaveza savremene civilizacije", rekao je srpski predsednik.
Tadić je ocenio da je regionalna saradnja zemalja jugoistočne Evrope u velikoj meri napredovala u poslednjih deset godina čemu su doprineli i mnogo češći razgovori najviših zvaničnika država u regionu.
On je kazao da je politika Srbije prema BiH pozitivno uticala na pokretanje debate o tome kako da se obezbedi bolja i sigurnija budućnost te susedne zemlje, dok su istovremeno odnosi sa Hrvatskom "značajno poboljšani".
Tadić je takođe istakao da borba protiv organizovanog kriminala mora da bude prioritet zemalja u regionu jer su transnacionalne kriminalne mreže najveća opasnost za prosperitet jugoistočne Evrope.
"Objavili smo im rat i nećemo štedeti napore kako bi iskorenili tu pretnju", rekao je on.
Niko neće ostati izvan zakona, rekao je Tadić i dodao da će policija i pravosudni organi u Srbiji nastaviti da "neumorno gone vođe kriminalnih grupa i njihove saradnike".
Predsednik Srbije je ocenio da je u borbi protiv organizovanog kriminala neophodna jača regionalna saradnja. Izrazio je nadu da će svim državama članicama SEECP borba protiv organizovanog kriminala biti prioritet "ali ne samo na rečima, već i na delu".
Na samitu u Istanbulu, pored lidera 11 zemalja članica SEECP, učestvuju i visoki zvaničnici Evropske unije, Saveta Evrope, Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), NATO, UN i OEBS-a.
Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi je iniciran u junu 1996. godine na sastanku ministara inostranih poslova zemalja tog regiona u Sofiji. Cilj je jačanje dobrosusedskih odnosa zemalja regiona i njegov preobražaj u zonu mira, bezbednosti, stabilnosti i saradnje.
Članice su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Srbija i Turska.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
23. jun 2010. 18:05:47
| Tomislav Kresovic
0
EU ne vidi Balkan u njenoj clanstvu narednih 10/15 godina.Treba ocekivati znacajnu debatu u EU oko prosirenja i svakoj drzavi pojedinacno.Hrvatska treba da okonca masovnije prosirenje EU.Slede teske godine za drzave Balkana i smanjenje euforije pristupa u EU.Srbija ce biti detaljno anlizirana po svim osnovama.Gde su je granice,etnicki odnosi,korupcija,kriminal,Hag i Kosovo.Bolna pitanja na putu ka EU.EU postaje utopija za Balkan. Tomislav Kresovic publicista