UNS: Ugrožena tajnost novinarskih izvora
21. jun 2010. | 14:40
Izvor: Beta
Garantovana tajnost novinarskih izvora biće ugrožena ako Skupština Srbije usvoji zakon o elektronskim komunikacijama u predloženom obliku, upozoreno je danas na okruglom stolu u Beogradu u organizaciji Udruženja novinara Srbije (UNS).
Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović ocenila je da je predloženi zakon, o kome je Skuspstina završila raspravu, pretnja za novinarsku profesiju i otvara mogućnost zloupotrebe jer će, kako je navela, vlast kontrolisati novinarske izvore.
Smajlović je rekla da su predloženim zakonom "izvrdani" javna rasprava i evropski standardi, i da bi Skupština trebalo da odbaci taj predlog.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić ocenio je da podaci o ostvarenoj komunikaciji koji po zakonu mogu biti zadržani, jesu ulaženje u njen sadržaj jer će, kako je naveo, omogućiti da se zna kada je, koliko dugo, sa kim, s kog broja i odakle je novinar razgovarao.
Profesor na Fakultetu političkih nauka Rade Veljanovski koji je bio član radne grupe za izradu Zakona o elektronskim komunikacijama, rekao je da je radna verzija tog zakona predviđala da je uvid u ostvarenu elektronsku komunikaciju moguć samo na osnovu odluke suda.
Veljanovski tvrdi da se posle javne rasprave mimo uvida javnosti dogodilo da se iz predložene radne verzije izbriše da je policiji i Bezbednosno-informativnoj agenciji za uvid u ostvarenu komunikaciju potrebna odluka suda.
Predloženi zakon ima "orvelovske" elemente, ocenio je Veljanovski i upitao šta vredi garatovana tajnost novinarskog izvora ako neko može da prati s kim je novinar razgovarao.
"Ne sporimo da službe treba brzo i efikasno da rade svoj posao ali to ne sme da se radi bez civilne kontrole i odluke suda", rekao je Veljanovski i dodao da samo može da se spekuliše ko je vršio pritisak da se promeni radna verzija zakona.
Prema rečima potpredsednika Izvršnog odbora UNS-a Slavoljuba Kačarevića, javnost nije imala priliku da utiče na predloženi zakon jer je u Skupštini razmatram po hitnom postupku i u atmosferi sličnoj onoj iz prošle godine kada je usvojen Zakon o informisanju.
Kako je naveo, "stižu glasine" da je bilo pritisaka kada je reč o spornom rešenju, a da je žurba u donošenju tog zakona pokušaj da se prikriju "nezakonitosti" u odluci o liberalizaciji tržišta telekomunikaca i prodaji Telekoma.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: