PRESSEK
Državljani Srbije na Kosovo samo s pasošem
29. april 2010. | 10:47
Izvor: Danas
Grad: Priština
Građanima Srbije će od početka sledeće godine pri prelazu administrativne linije s Kosovom biti neophodan pasoš, a ne samo lična karta kao što je sada slučaj, saznaje Danas u kabinetu premijera Hašima Tačija.
Kako nam je rekao Dukađin Gorani, savetnik predsednika Vlade Kosova za bezbednosna pitanja, alternativa uvođenju pasoške kontrole na „granici“ jeste da Beograd i Priština postignu „međudržavni sporazum“.
Kosovo ima međudržavne sporazume sa Crnom Gorom i Albanijom da kosovski građani mogu u letnjim mesecima samo uz ličnu kartu, dakle bez pasoša, da prelaze granice tih zemalja. Sličan sporazum bi mogao biti napravljen i s vlastima u Beogradu, ali za tako nešto je neophodno da Kosovo i Srbija potpišu taj dokument kao dve nezavisne države”, naglašava Gorani za Danas.
Tačijev savetnik ističe da kosovske vlasti u ovom slučaju, kao ni inače, „ne rade ništa što već nisu dogovorile s predstavnicima međunarodne zajednice“, odnosno sa SAD i članicama EU koje su priznale nezavisnost Kosova, tako da bi svako eventualno negodovanje srpskih zvaničnika trebalo da bude upućeno na adrese u Vašingtonu i Briselu, a ne Prištini.
“Kosovo je u procesu vizne liberalizacije, što podrazumeva uvođenje biometrijskih pasoša. U tom procesu neophodno je uvesti i zabranu prelaska granice samo uz ličnu kartu, bez obzira na bilo čiju nacionalnost ili zemlju iz koje dolazi. Dakle, građani Srbije više neće moći da budu izuzetak, što sada jeste slučaj. Izdavanje biometrijskih pasoša počeće krajem ove godine, kada se predviđa i ova zabrana za dosadašnju praksu ulaska u zemlju građana Srbije, samo uz ličnu kartu”, najavljuje Gorani.
Naš sagovornik precizira da svi koji su rođeni na Kosovu imaju pravo da, uz izvod iz matične knjige rođenih, zatraže kosovsko državljanstvo. Takođe, dodaje on, uz državljanstvo će moći da dobiju i ličnu kartu, koju izdaju kosovske institucije, ali i kosovski biometrijski pasoš.
“Ako ne bude međudržavnog dogovora Srbije i Kosova, onda će i građani Srbije, kao i svi drugi inostrani državljani, prilikom prelaska granice morati da pokažu putnu ispravu. Institucije vlasti u Prištini imaju razumevanja za sva politička negodovanja i nerazumevanja koja postoje unutar srpske zajednice na Kosovu, ali jasna je granica dokle to razumevanje može da ide i kada zapravo postaje kršenje elementarnih administrativnih procedura”, ocenjuje Gorani.
Prema rečima Dušana Janjića, koordinatora Foruma za etničke odnose, zabrana građanima Srbije da prelaze administrativnu liniju s Kosovom samo uz ličnu kartu jeste još jedno od pitanja „iz paketa tehničkog dijaloga“, koje podrazumeva priznavanje dokumenata Kosova i omogućavanje slobode kretanja tamošnjim građanima.
“Potez Kosova je napravljen u dogovoru sa SAD i EU kako bi se zvanični Beograd naterao na dijalog sa zvaničnom Prištinom. Kosovo je bilo kooperativno u pogledu vizne liberalizacije građanima Srbije i sada očekuju kompenzaciju, da i Srbija bude kooperativna u procesu ukidanja viza kosovskim građanima. Srbija i EU su se dogovorile da se vizna liberalizacija ne odnosi na Srbe s Kosova, tako da oni neće biti posebno pogođeni ovom novom merom. A, da su oni izuzeti iz institucionalnog sistema Srbije, vidi se čak i kod plaćanja kazni za saobraćajne prekršaje. Srbi s KiM, kao i svi stranci, kada u Srbiji naprave prekršaj u saobraćaju moraju odmah da plate kaznu, a ne da im se piše iznos, pa da naknadno prolaze kroz razne procedura plaćanja. Uostalom, i njihovi pasoši su posebno obeleženi”, navodi Janjić za Danas.
Naš sagovornik naglašava da Vlada Srbije u poslednje dve godine tretira kosovski problem kao da nije unutrašnje pitanje.
“Rešavanje problema Kosova je prebačeno na Međunarodni sud pravde i građani Srbije se zamajavaju demagoškim metodama, kao da će mišljenje tog suda nešto promeniti. Međutim, međunarodna zajednica i Priština su odlučili da ubrzaju neke stvari pre nego što MSP donese svoje mišljenje o statusu. Vlada Srbije se prema pitanju Kosova ponaša kao i prethodna vlada Vojislava Koštunice. Kada god se nešto dogodi, oni reaguju naknadno, organizujući akcije bez ikakvih pozitivnih efekata, kao što su ulične demonstracije kosovskih Srba”, zaključuje Dušan Janjić.
Bojan Stojanović, šef poslaničke grupe Samostalne liberalne stranke u kosovskoj Skupštini, kaže da je početak izdavanja biometrijskih pasoša na Kosovu nešto očekivano i normalno, jer i tamošnji građani moraju da imaju priliku da slobodno putuju.
“Ukoliko je u sklopu tog procesa zabrana ulaska na Kosovo građanima Srbije samo uz ličnu kartu, ne vidim u tome ništa loše. Ipak, ako se to u Beogradu doživi kao nešto loše za Srbiju, dobro je da se sada, na vreme, pokrene ta tema. Vlada Srbije uvek je do sada reagovala kada je već kasno”, smatra Bojan Stojanović.
KPS na granici sa Albanijom
Kosovska policija od juče kontroliše granicu Kosova sa Albanijom, saopšteno je u Prištini. Snage Kfora prepustile su kosovskim vlastima kontrolu nad granicom u okviru nastavka procesa prenosa odgovornosti na „domaće institucije“. Komandant Kfora Markus Bentler ocenio je da je kosovska policija „sve pripremljenija, profesionalnija i efikasnija u obavljanju svog posla“.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: