Skupština RS usvojila Zakon o referendumu
11. februar 2010. | 10:24 18:02
Izvor: Beta
Grad: Banjaluka
Skupština Republike Srpske usvojila Zakon o referendumu i građanskoj inicijativu, kojim se regulišu tehnička pitanja održavanja referenduma. Referendumsko pitanje biće definisano posebnim odlukama Skupštine, koja jedina po entitetskom Ustavu može raspisati taj vid izjašnjavanja građana.
Prema usvojenom zakonu, rezultati referenduma nisu obavezujući za organe vlasti RS, koji ih mogu, ali ne moraju uvažiti. Zakon predviđa da referendum sprovodi posebna komisija, a ne Republička izborna komisija ili opštinske izborne komisije.
Donošenje zakona o referendumu podržalo je 46 poslanika vladajuće većine, 16 poslanika opozicionih stranaka je glasalo protiv, dok se šest poslanika suzdržalo.
Najavljen veto na zakon o referendumu
Klub Bošnjaka u Veću narodna Republike Srpske (RS) najavio je da će pokrenuti mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa zbog usvojenog zakona o referendumu u RS, koji su ocenili antiustavnim antidejtonskim.
Ukoliko bošnjački klub u Veću naroda RS blokira stupanje na snagu ovog zakona, onda će Ustavni sud RS razmatrati da li je usvojenim zakonom povređen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda u RS.
Postoji mogućnost da o ustavnosti ovog zakona raspravlja i Ustavni sud BiH, ukoliko neko tom sudu podnese apelaciju da usvojeni zakon nije u skladu sa Ustavom BiH.
Predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić izjavio je da je uveren da usvojeni zakon o referendumu "može izdržati test Ustavnog suda RS".
On je novinarima rekao da je RS usvajanjem zakona o referendumu "dobila kvalitetnu pravnu bazu da parlament može u određenom trenutku da pozove građane na referendum".
S druge strane, opozicione stranke u RS smatraju da je usvojeni zakon puka forma, s obzirom da zakon o referendumu nije obavezujući niti predviđa prethodno izjašnjavanje građana RS o ustavnim promenama i o pristupanju vojnim savezima.
Prema tvrdnjama opozicije, čak i u slučaju održavanja referenduma, njegovi rezultati nisu obavezujući za organe vlasti, što znači da "skupštinska većina može da promeni volju građana iznetu na referendumu".
Opozicija donošenje zkaona o referendumu ocenjuje kao "veliku prevaru" vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i pokušaj stranke na vlasti da "izađe iz ćorsokaka u koji je sama zapala obećavajući 2006. godine referendum o nezavisnosti RS".
Opozicija tvrdi da je od juče usvojenog zakona o referendumu mnogo bolji bio prethodni zakon o referednumu, usvojen 1993. godine.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: