Kosor i Tadić postigli politički dogovor o izbeglicama (VIDEO)
24. novembar 2010. | 15:30 17:34
Izvor: Beta
Grad: Zagreb
Hrvatska premijerka Jadranka Kosor i predsednik Srbije Boris Tadić izjavili su danas u Zagrebu da su postigli politički dogovor o načelima na kojima će se temeljiti trajno rešenje stambenog zbrinjavanja srpskih izbeglica iz Hrvatske.
Posle razgovora u vladi Hrvatske, Kosor i Tadić novinarima su preneli da će njihovi saradnici i stručnjaci u narednim mesecima raditi na organizovanju međunarodne donatorske konferencije kako bi stambeno pitanje izbeglica bilo trajno rešeno.
Hrvatska premijerka i predsednik Srbije složili su se da je u bilaterlanim odnosima ostvaren napredak, a da su pitanja nestalih, granica i međusobnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde ostala otvorena i da ih treba zajednički rešavati.
Kosor je istakla da je najvažnije pitanje nestalih i ocenila da je reč o provrazrednom humanitarnom pitanju.
Predsednik Srbije kazao je da je sudbina nestalih bila centralna tema njegovog razgovora sa Jadrankom Kosor, te da je iskazana spremnost da se "to civilzacijsko pitanje reši".
Kada je reč o stambenom zbrinjavanju srpskih izbeglica Tadić je kazao da Srbija i Hrvatska imaju šansu da to temeljno pitanje "reše jednom za svagda".
On je istakao da treba raditi i na ostvarivanju prava manjina i da se zalaže da se u obe zemlje poštuje procentualna zastupljenost pripadnika hrvatske, odnsono srpske manjine u javnoj upravi.
Tadić je ocenio da su Hrvatska i Srbija ostvarile značajan napredak u bilaterlanim odnosima i procesu pomirenja, dodajući da su dve zemlje imale tešku istoriju 90-ih godina koja je ostavila velike posledice.
Podsetio je da je i dalje otvoreno pitanje granica, sukcesije i međusobnih tužbi za genocid, istakavši da su to pitanja koja opterećuju međusobne odnose, ali da treba tragati za zajednickim rešenjima.
Prema Tadećevim rečima, na sastanku je bilo reči i o ekonomskoj saradnji i postignuta je saglasnost da na sutrašnjem Poslovnom forumu Srbije i Hrvatske treba razgovarati o potencijalima za zajednički nastup na trećim tržištima.
"Verujem da će Hrvatska brzo postati članica EU, a Srbija ima vitalni nacionalni interes da Hrvatska što pre uđe u EU, jer će na taj način biti bolje i njenim građanima i privredi", istakao je Tadić.
Jadranka Kosor rekla je da je na sastanku kosntatovano šta bi još trebalo napraviti u razvoju međusobne saradnje.
Kosor je rekla da će vlada Hrvatske i dalje snažno podržavati evropski put Srbije i svih drugih suseda. "To je izuzetno važno za trajnu stabilnost ove zemlje", dodala je.
I Kosor i Tadić založili su se za intenziviranje privredne saradnje. Kosor je navela da postoje mnogi projekti na kojima se ta saradnja može realizovati.
Ona je navela da je do oktobra ove godine Hrvatska izvezla u Srbiju 243 miliona evra, a da je do sada iz Hrvatske dirketno uloženo u Srbiju 420 miliona evra.
Kosor je pohvalila saradnju ministarstava unutrašnjih poslova Hrvatske i Srbije u borbi prtov organizovanog klriminala kao i regionalni projekat železnica Kargo 10.
Navela je takođe da je sa Tadićem razgovarala i o sledećem trilateralnom sastanku Srbije, Hrvatske i Slovenije koji bi trebalo da bude održan u Srbiji.
Bebić: Hrvatska želi kvalitetnu saradnju sa Srbijom
Predsednik hrvatskog Sabora Luka Bebić izjavio je danas posle razgovora s predsednikom Srbije Borisom Tadićem u Zagrebu da Hrvatska želi kvalitetnu saradnju sa Srbijom.
"Ratne posledice ne možemo i ne želimo da zaboravimo, ali ne želimo da živimo u prošlosti", rekao je Bebić i istakao da nema stabilnosti i napretka Hrvatske bez saradnje i deljenja istih vrednosti sa susedima.
On je ocenio da u obe zemlje postoji raspoloženje za otvaranje nove stranice u međusobnim odnosima.
Na pitanje o mogućnosti povlačenja međusovniuh tužbi za genocid, Bebić je odgovorio da nije dovoljno upoznat s tim problemom. Dodao je da ne zna šta će se desiti s time, ali da će to biti u duhu međusobne saradnje.
Predsednik hrvatskog Sabora je rekao da je u razgovoru s Tadićem posebno spomenuo činjenicu da hrvatska nacionalna manjina u Srbiji još nije dobila predstavnika u Skupštini Srbije, a što je predviđeno međudržavnim sporazumom.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: