emg home

RSS

EP: Ratifikovati SSP, Srbija da poradi na reformama

30. novembar 2010. | 09:39

Izvor: Beta

Grad: Brisel

Evropski parlament kao važan doprinos stabilnosti na Zapadnom Balkanu ocenio odluku Saveta ministara Evropske unije da se učini novi korak ka članstvu Srbije u EU i pozvao sve članice EU da što pre ratifikuju Sporazum o stabilizaciji i pridruženju sa Srbijom, navodi se u predlogu rezolucije koju danas razmatra
Spoljnopolitički odbor EP.

U rezoluciji se dodaje da je izrada mišljenja EK o spremnosti Srbije za kandidaturu za članstvo u EU povoljan znak Srbiji da pospeši reforme. U dokumentu, čiji su nacrt usaglasile sve političke grupe u EP i koji će potom biti usvojen na plenarnom zasedanju Parlamenta EU, ukazuje se na to da je puna saradnja s Haškim tribunalom ključan uslov za napredak Srbije ka članstvu u EU. Dodaje se da Srbija i dalje primereno odgovara na zahteve Haga i da jedino hapšenje i izručenje dva preostala optuženika Hagu može biti smatrano najuverljivijim dolazom o punoj saradnji. EP poziva na ulaganje predanijih napora za hapšenje kako bi mandat Haškog tribunala mogao biti ispunjen.

U nacrtu rezolucije, koju je sačinio izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin, pozdravlja se spremnost Beograda da pokrene dijalog s Prištinom, naglašava važnost regionalne saradnje za pomirenje i dobre susedske odnose i poziva Beograd da tome pristupi predusretljivo, uz omogućavanje da se nađu praktična i održiva rešenja za zastupljenost Kosova u regionalnim forumima.

Pozdravljaju se rezolucija Skupštine Srbije o Srebrenici i poseta predsednika Borisa Tadića Vukovaru i odavanje pošte žrtvama u Ovčari, kao novi podstrek dobrim susedskim odnosima Srbije i Hrvatske.

Parlamentarci EU ukazuju na važnost ukidanja evropskih viza za srpske državljane i pozivaju srpske vlasti da primene odgovarajuće mere i sve napore da se ograniče mogućnosti zloupotreba tog režima. 

 

Poraditi na pravosuđu i borbi protiv korupcije

"Evropski parlament prima na znanje reformu pravosuđa, traži nove odlučne mere da bi se garantovale nezavisnost i nepristrasnost sudija, a rad sudova bio delotvorniji", dodaje se u dokumentu, predočava da
neizabrane sudije imaju pravo da se žale i stavlja do znanja da je protiv politizacije tog postupka. S tim u vezi podseća se da napori za delovanje pravne države moraju biti prioritet za vlasti, pozdravlja se napredak u suzbijanju korupcije, ali i upozorava na to da je korupcija još raširena.

Od vlasti u Beogradu se zato traži i da pruže svu političku i administrativnu podršku Agenciji za borbu protiv korupcije, da unesu dopune u zakon o finansiranju političkih stranaka i podvlači da je vraćanje nacionalizovane imovine važna etapa u primeni pravde.

Evropski parlament ističe napredak u reformi srpske državne uprave, mada ukazuje i na nužnost da se ojača njen kapacitet i koordinacija na sektoru integracije u EU.

Policijska reforma i saradnja sa susednim i državama EU su ocenjeno pohvalno, a pozdravljaju se napori za uklanjanje nasleša delovanja bezbednosnih službi u prošlosti, posebno ukazuje na nužnost daljih reformi u sektoru bezbednosti, naročito u cilju lustracije, pojačanog parlamentarnog uvida i nadzora delovanja bezbednosnih službi. Vlastima Srbije skreće se pažnja da je omogućavanje javnog uvida u arhive tajnih službi nužno za uspešno pomirenje u regionu, posebno kad je reč o zločinima tokom i posle Drugog svetskog rata.

Pozdravlja se usvajanje Statuta Vojvodine, uz zalaganje za bolje finansiranje njene autonomije, a poziva se i na više političkih napora da se izađe u susret težnjama albanske manjine u dolini Preševa za veću lokalnu autonomiju.

Održavanje parade homoseksualaca u Beogradu je ocenjeno kao doprinos poštovanju manjinskih grupa, navodi se žaljenje zbog nasilja i ranjavanja mahom pripadnika policije, uz upozorenje na to da su u nasilje upleteni ekstremisti imali podršku određenih političkih stranaka i uglednih verskih ličnosti.

EP navodi da je Srbija zemlja s najvećim brojem izbeglica i traži od EK da iskoristi sve političke poluge uticaja na kandidate i potencijalne kandidate za članstvo u EU da se uklone prepreke za povratak izbeglica.

   

Monopoli teško ugrožavaju privredu

EP smatra da u Srbiji postojanje monopola teško ugrožava razvoj tržišne privrede, jedan od temeljnih uslova za ulazak u EU. "Pogubne posledice ekonomske krize su pogodile zemlju, ali je primljeno na znanje da je najnovija revizija stend-baj aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom propraćena pozitivnom ocenom makroekonomske politike Srbije", navodi EP.

Od srpskih vlasti se traži da učine sve da zaštite ranjive grupe od posledica te krize. Ponovo se pozivaju vlasti da preduzmu opipljive mere da bi se obezbedila istinska politika konkurencije koja će ukinuti monopole.

I dalje postoje bitne prepreke za uključenje malih i srednjih preduzeća u privredu, navodi EP i pozdravlja postavljanje tržišnih regulatora na više sektora i očekuje da će vlasti garantovati nezavisnost tih tela.

Od Vlade se traži i da uloži više napora u poboljšanje drumske infrastrukture, uključujući dovršetak dela Koridora 10, železničkog saobraćaja, i vodenih puteve, a podvlače se i značaj integrisanog transporta za ekonomski razvoj srpskih područja i uvećanje regionalne trgovine.     

 

Mediji važni za demokratiju

EP u nacrtu rezolucije navodi da su moćni i nezavisni mediji od najveće važnosti za demokratiju i traži mere da nezavisnost medija od političkih pritisaka ili drugih upliva bude garantovana.

Osuđuju se napadi i pretnje novinarima i pozdravljaju napori Vlade da uspostavi pravni okvir za garantovanje slobode govora i izražavanja, ali se iskazuje zabrinutost zbog pokušaja nadzora i uplitanja u sektor medija.

Naglašena je zabrinutost zbog protivrečnosti zbog sporova oko privatizacije lista Večernje novosti, a Vlada je pozvana da zajamči ravnopravan postupak prema svim inostranim i domaćim investitorima.

EP osuđuje napade i pretnje novinarima i poziva vlasti da to do kraja istraže i vinovnike napada i pretnji izvedu pred lice pravde.

Skreće se pažnja na koncentraciju vlasništva i pomanjkanje uvida u sektor medija u Srbiji.

Takođe se upozorava na slučajeve objavljivanja privatnih ličnih podataka i naglašava nužnost da novinari sami uređuju svoj položaj i da poštuju etički kodeks.

"Nivo pristupa Internetu i dalje je slab", navodi se i ukazuje na značaj Interneta za slobodu medija i pozivanju vlasti da sprovedu mere koje doneti poboljšanje na tom polju.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>

Povezani naslovi