PRESSEK
Telekom u ruci profit na grani
13. oktobar 2008. | 09:43
Ekonomisti su sve glasniji u oceni da jedno od najprofitabilnijih preduzeća - "Telekom Srbija", ne bi trebalo privatizovati. Imajući u vidu finansijsku krizu u svetu, urušavanje banaka u SAD i opšti nedostatak likvidnosti u Evropi, potpuno je jasno da je trenutak za prodaju izuzetno loš.
- Ni trenutak za izbor privatizacionog savetnika "Telekoma" takođe nije bio dobro izabran - kaže za "Novosti" Vuk Đoković, direktor Centra za visoke ekonomske studije. - Da nije vreme za prodaju preduzeća, najbolji primer je "Jat", jer se na tender niko nije javio. U vezi s Naftnom industrijom Srbije, "Gasprom" je izgubio više od 40 odsto vrednosti i traži zajam od ruskih banaka da bi finansirao akviziciju NIS-a.
Privatizacioni savetnik će napisati svoju preporuku za "Telekom", navodi Đoković, ali ona nije obavezujuća za državu.
- U ovim nestabilnim vremenima veoma je važno da država bude mudra i oprezna, odnosno treba sačekati da se finansijska situacija smiri i da svetska ekonomija ponovo počne da raste. Tek tada treba prići pažljivo dizajniranom procesu privatizacije "Telekoma" - zaključuje Đoković.
Saradnici beogradskog Ekonomskog instituta otišli su još dalje, i tvrde da "Telekom" ne bi trebalo da bude prodat, bez obzira na to šta će se dešavati na svetskom finansijskom tržištu.
- "Telekom" ne treba da bude prodat strateškom partneru niti da država iznosi svoj paket akcija u tom preduzeću na berzu, čak ni u uslovima rasta berzanskih indeksa - kaže ekonomista Miladin Kovačević. - Ovo je najprofitabilnije javno preduzeće i prodajom državnog udela postigao bi se samo jednokratan efekat popunjavanja
budžetskog deficita. Za državu bi bilo mnogo bolje da profit "Telekoma" koristi za restrukturiranje javnog sektora i stabilizaciju penzionog fonda.
Odluka o tome da li će država izaći iz "Telekoma", kako navodi Kovačević, odrediće način privatizacije ostalih javnih preduzeća. "Telekom" ima i stabilizacionu ulogu u politici cena telekomunikacionih usluga u Srbiji, a dokaz uspešnog poslovanja je i kontinuirano širenje srpske kompanije u regionu.
Ekonomista Stojan Stamenković smatra da je strateški partner poželjan u preduzećima kao što je kragujevačka "Zastava", a nikako u preduzećima koja posluju dobro i donose profit, poput "Telekoma". Prodaju ovog preduzeća Vlada ne bi trebalo da odobri, bez ozbira na to što se očekuje da će to uticati na vrednost akcija koje će besplatno dobiti građani.
Savetnik
Kada je reč o privatizacionom savetniku, država je, tenderom, izabrala da to bude investiciona banka Morgan Stenli. Ona bi trebalo da pripremi strategiju primarne i sekundarne javne ponude akcija srpskog "Telekoma" na, kako je ranije najavljivano, Beogradskoj i Londonskoj berzi. Kako nam je u nedelju potvrđeno u Agenciji za privatizaciju, ugovor sa izabranim ponuđačem još nije potpisan.
Šta kažu na berzi?
Mada je Beogradska berza zagovornik iznošenja akcija velikih jvnih preduzeća na tržište, trenutna situacija, čini se, nimalo nije povoljna za to.
- Sada je diskutabilno da li je to pravi trenutak za javnu ponudu akcija "Telekoma", ali je svakako takvih "pravih trenutaka" ranije bilo - kaže Gordana Dostanić, direktor Beogradske berze
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: