emg home
RSS

PRESSEK

Gazde preko noći

22. oktobar 2008. | 10:01

Niska cena akcija na Beogradskoj berzi obara vrednost srpskih kompanija. Iako svi, od predstavnika Berze, Komisije za hartije od vrednosti, pa i „berzanskih igrača“ ističu da trenutna cena ne odražava pravu vrednost domaćih preduzeća, postoje i oni koji zastupaju suprotnu tezu.

- Tačno je da pojedine kompanije, kojima pada cena akcija, i dalje dobro posluju i beleže odlične rezultate. Međutim, tačno je i da nešto vredi upravo onoliko koliko je drugi spreman za to da plati - stav je pojedinih analitičara berzanskih zbivanja u nas.
Upravo činjenica da su cene gotovo „nikad niže“ pogoduje onima koji žele da krenu u preuzimanje većinskog vlasništva u određenim kompanijama. Međutim, u Komisiji za hartije od vrednosti ističu da poslednjih dana, otkako je i u Srbiji počela na sva usta da se pominje svetska finansijska kriza, nije bilo povećanja zahteva za preuzimanje.
- Generalno, silazni trend na tržištu kapitala i niske cene akcija trebalo bi da generišu veći broj preuzimanja kompanija iz proste činjenice što je sticanje kontrolnog paketa akcija tada znatno jeftinije - objašnjava za „Novosti“ Nenad Gujaničić, glavni broker „Sinteza invest grupe“. - Međutim, u proteklom periodu, na Beogradskoj berzi zabeležen je veoma mali broj preuzimanja, odnosno svega dve ponude ako govorimo o likvidnim hartijama. To su „Ikarbus“ i DDOR.
Gujaničić ističe da su razlozi za to velika oskudica kapitala na domaćem i inostranom tržištu, kao i činjenica da veliki broj kompanija ima većinskog vlasnika koji ili ne želi da proda kontrolni paket, ili pak, to ne radi u vreme kada su akcije jeftine.
- Najlakše je u preuzimanje ući u kompanijama gde je

vlasništvo razuđeno, to jest gde postoji više akcionara koji imaju najviše dvadesetak odsto ukupnog broja akcija - objašnjava portfolio menadžer jednog srpskog investicionog fonda.
Jedna od atraktivnih kompanija, po priči tržišnih znalaca, jeste i „Energoprojekt holding“, čije se akcije kotiraju na zvaničnom berzanskom tržištu. Država u holdingu poseduje ukupno 33 odsto vlasništva, dok su sve ostale akcije u rukama raznih investicionih fondova, banaka, osiguravajućih društava, sa najvećim pojedinačnim učešćem od svega 4,8 odsto.
I preduzeća koja baš ne stoje dobro mogu da budu interesantna za investitore, pogotovo ako su iz branše, i ako je cena akcija primamljiva.
Tako je, na primer, proteklih dana državne akcije „Dalije“, nekada poznate fabrike za proizvodnju kozmetičkih preparata, konstantno kupovala beogradska „Beohemija“. Sada već ima udeo od 35 odsto u vlasništvu ove kompanije. Ipak, ovde većinski paket (50,58 odsto) i dalje drži bivši vlasnik Enver Muhović, sa kojim je Agencija za privatizaciju raskinula kupoprodajni ugovor, zbog kašnjenja u plaćanju rate. „Beohemija“ je akcije kupovala po ceni od svega 410 dinara.

OTKUPLJUJU SVOJE AKCIJE
U ovakvim berzanskim uslovima, sve više dobrih kompanija pribegava otkupu sopstvenih akcija, kako bi sprečile poremećaje na tržištu hartija od vrednosti i veće štete za preduzeće. To su upravo najavili beogradski „Imlek“ kao i kompanija „Bambi Banat“. „Imlek“ će po tržišnoj vrednosti otkupiti do pet odsto od ukupno izdatih 9,52 miliona običnih akcija sa pravom glasa, a „Bambi“ po tržišnoj vrednosti, u visini do tri procenta ukupnog broja akcija.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Berza

Ličnosti: Nenad Gujaničić, Enver Muhović

Institucije: Agencija za privatizaciju, Beogradska berza

Kompanije: Imlek, Energoprojekt holding, Sintesa Invest Group, Dahlia, Ikarbus DDOR Novi Sad, Beohemija


Unesite tekst komentara:

<<

01. novembar - 07. novembar 2010.

>>

Povezani naslovi