MMF za usvajanje evra u zemljama istočne i centralne Evrope
07. april 2009. | 12:29 12:44
Izvor: Tanjug
Grad: London
Međunarodni monetarni fond bi podržao usvajanje evra kao zvanične valute u zemaljama istočne i centralne Evrope koje su pogođene krizom, iako formalno nisu deo zone evra, piše Fajnenšel tajms.
Prema pisanju tog lista, koji se poziva na jedan poverljiv izveštaj, MMF je ocenio da bi zona evra mogla da omekša kriterijume za pristupanje u toj meri da bi ove zemlje mogle da postanu kvazičlanovi, odnosno bez mesta u Evropskoj centralnoj banci, piše list. To omekšavanje kriterijuma važilo bi, prema pomenutom izveštaju, za zemlje istočne i centralne Evrope koje su članice EU.
“Za zemlje EU 'evroizacija' nudi velike prednosti, naročito u rešavanju problema akumulacije duga u devizama, smanjila bi neizvesnost i obnovila poverenje”, stoji u izveštaju MMF-a koji citira britanski list. MMF ocenjuje da bi bez 'evroizacije' rešavanje problema dugova zahtevalo obimno smanjenje izdataka u nekim zemljama”, piše list.
EU neće dozvoliti brzu “evroizaciju”
Izveštaj MMF-a nije danas u EU izazvao veće interesovanje, a uslovi za prihvatanje evra se ni nadalje neće menjati, objavile su svetske agencije.
Evropska komisija je odbila da direktno reaguje na članak, saopštivši da je reč o starom izveštaju i da je EU, povrh svega, od momenta kada je MMF realno izradio taj izveštaj, do sada uradila dosta za srednjeevropski region u borbi protiv finansijske krize.
"Čini se da se radi o internom izveštaju MMF-a, koji je, povrh svega, star mesec dana. Nećemo ga ni komentarisati", reagovao je jedan neimenovan predstavnik EK.
Predsednik ECB-a Žan-Klod Triše i predsednik grupacije ministara finansija zone evra Žan-Klod Junker su nedavno saopštili da nikome neće biti olakšani uslovi za prihvatanje evra kao sredstva plaćanja i da svaki od kandidata za stupanje u zonu evra mora da ispuni sve propisane kriterijume. To znači dovoljno nisku inflaciju, ispunjavanje uslova u oblasti maksimalne visine budžetskog deficita i državnog duga i monetarnu stabilnost koju će zemlja potvrditi tokom dve godine ostajanja u mehanizmu promenljivih kurseva.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: