emg home
RSS

Reakcije na usaglašavanje rezolucije sa EU

08. septembar 2010. | 17:19 19:20

Izvor: Beta, Emg.rs

Liberalno demokratska partija (LDP) ocenila je danas da je odlukom Vlade Srbije da podnese predlog rezolucije o Kosovu koji je usaglašen sa Evropskom unijom napravljen prvi korak u odustajanju od pogrešne politike i trajnog gubitka evropske budućnosti.



Srbija će Generalnoj skupštini UN podneti predlog rezolucije o Kosovu koji je usaglašen sa Evropskom unijom, odlučila je danas Vlada Srbije. 

"Prvi sledeći korak je da ministar spoljnih poslova (Vuk Jeremić) podnese ostavku ili da bude smenjen odmah po povratku iz Njujorka jer je današnji dogovor ujedno i poraz njegove politike i stila stalnog guranja u poraze i konfrontacije sa svetom", navodi se u saopštenju LDP-a.

LDP ističe da Srbija mora da se okrene kreiranju nove politike, čvrstom partnerstvu sa Briselom i Vasingtonom i stabilizaciji u regionu uz ocenu da bi bilo mnogo bolje da je dogovor sa EU i SAD napravljen pre podnošenja inicijalnog teksta rezolucije.

Po oceni LDP-a, sada je najvažnije da odmah uslede vrlo konkretni potezi, koji će uveriti da je u srpskoj zvaničnoj politici prihvaćeno ono na čemu ta stranka insistira već pet godina i da današnja "razumna" odluka ne sme da bude samo izolovani korak. "Kroz te poteze bismo stekli kredibilitet i mogućnost da dobijemo garancije za Srbe na Kosovu i zaštitu njihovih individualnih i kolektivnih prava. LDP je spremna da jedino podrži politiku koja je drugačija i okrenuta ka životu", dodaje ta partija.

   

Drašković: Hrabra odluka Borisa Tadića


Lider Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuk Drašković izjavio je danas da daje punu podršku predsedniku Srbije Borisu Tadiću za "hrabru odluku" koju je doneo povodom rezolucije o Kosovu pred Generalnom skupštinom UN.

"Pokazao je (Tadić) spremnost i sposobnost za stratešku politiku koja će Srbiju dovesti do EU i demokratskog sveta kojem težimo i za koji smo se borili uz tolika stradanja i žrtve", navodi se u izjavi Draškovića povodom odluke Srbije da Generalnoj skupštini UN dostavi predlog rezolucije o Kosovu koji je usklađen sa EU.

Drašković, nekadašnji ministar spoljnih poslova Srbije, izrazio je uverenje da će odluku o rezoluciji "pozdraviti svi građani Srbije koji se već 20 godina na razne načine bore da budu deo demokratskog sveta, a ne izolovana i prokažena nacija u Evropi".

"Prekinut je kontinuitet pogrešne srpske politike sukoba i nesaradnje sa vodećim državama Evrope i sveta. Drugačija odluka odvela bi Srbiju tamo gde ju je vodio Slobodan Milošević, a taj put nije mogao izabrati demokratski predsednik", navodi se u Draškovićevoj izjavi.

   

Milan Ivanović kritikuje Beograd zbog izmene rezolucije


Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović kritikovao je danas vlasti Srbije zbog izmena rezolucije o Kosovu, ocenivši da je Beograd odustao od ključnih stavova.

Ivanović je agenciji Beta kazao da je rezolucija koju je Srbija podnela 28. jula bila na "minimumu koji zadovoljava interese Srbije", a da će sadašnjim izmenama situacija na Kosovu biti "destabilizovana", a položaj Srba "pogoršan".

Prema njegovim rečima, Srbija je odustala od ključnih stavova - da su potrebni pregovori o svim otvorenim pitanjima, što podrazumeva i status Kosova, kao i od ocene da je secesija neprihvatljiv način za rešavanje sporova.

Dodao je da je neprihvatljivo to što je rezolucija menjana bez šireg konsenzusa, pregovorima koji su bili daleko od očiju javnosti i bez konsultacija sa predstavnicima kosovskih Srba.

"Sve to govori da su pregovarači išli za nekim obećanjima kao prioritetom, za nekakvim evrointegracijama jednog dana, jedne godine, jedne decenije na uštrb očuvanja teritorijalnog integriteta", rekao je Ivanović.

   

Simić: Kompromis sa EU dobro rešenje


Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić ocenio je danas da je dobro što je Srbija postigla kompromis sa EU o predlogu rezolucije o Kosovu jer je time izbegnuta mogućnost da se Beograd konfrontira sa Unijom na Generalnoj skupštini UN.

"Pre svega mislim da je dobro što je izbegnuta mogućnost da se Srbija nađe konfrontirana sa EU na sednici GS UN što bi verovatno donelo velike rizike kada je u pitanju odnos Srbije prema Kosovu, ali i prema EU", rekao je Simić.

Prema njegovim rečima, kompromis je dobrodošao ali kompromisna rešenja uvek "nose svoje pluseve i minuseve".

Simić je dodao da se na osnovu "šturih saopštenja" iz Vlade i Predsedništva Srbije može samo pretpostaviti u kom pravcu će kompromis ići.

"Možemo pretpostaviti da će se pitanje Kosova sada iz UN vratiti u Brisel i da će se EU verovatno pojaviti u ulozi pokrovitelja nekih budućih pregovora Beograda i Prištine", rekao je bivši srpski ambasador u Parizu.

Prema njegovim rečima, treba biti zadovoljan što evropske integracije Beograda neće biti usporene i što se Srbija neće naći na marginama interesa Unije.

Simić je dodao da očekuje da se sada nastavi proces ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u parlamentima evropskih država, kao i da bi se do kraja godine kandidatura Srbije za članstvo u EU "mogla naći na dnevnom redu".

   

Miščević: Usaglašena rezolucija znači sigurno usvajanje


Potpredsednica Evropskog pokreta u Srbiji Tanja Miščević ocenila je danas da je veoma važno što je Srbija predložila Generalnoj skupštini UN rezoluciju usaglašenu sa svih 27 zemalja Evropske unije jer to zači sigurno usvajanje rezolucije.

Miščević je rekla da očekuje da će se ovim činom pitanje statusa Srbije u odnosu na EU ubrzavati.

"Postizanje kompromisa sa ključnim igračem i partnerom - EU je jako važan momenat. Zajednički ćemo nastupiti u UN što znači i sigurno usvajanje rezolucije do koje nam je jako puno stalo", kazala je ona.

Sa druge strane ostali su i nadam se da će se ubuduće unapređivati parterski odnosi upravo sa EU koja je ne samo naš ključni spoljnopolitički cilj već i neko čiji deo želimo da postanemo, što znači sa njima od ovoga momenta će najpre krenuti vraćanje kredibiliteta u dobre odnose i unapređivanje odnosa, kazala je bivša direktorka vladine kancelarije za evropske integracije.

"Očekujem da će se i pitanje našeg statusa u odnosu na EU, a to je i ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji pridruživanju a zatim i dalji koraci, obrada aplikacije za članstvo i napredovanje ka članstvu u EU, i ovim činom ubrzavati i postajati sve bliži samoj Srbiji", dodala je Miščević.

   

DSS: Izmena rezolucije o Kosovu je kapitulacija


Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocenio je danas da je prihvatanje predsednika i Vlade Srbije da se izmeni predlog rezolucije o Kosovu "akt kapitulacije pred ultimatumima zapadnih sila za oduzimanje Kosova i Metohije".

"Ovakvom rezolucijom Srbija će na Generalnoj skupštini UN pobediti samu sebe i srpski narod", navodi se u Samardžićevoj izjavi.

Prema njegovim rečima, sada je očigledno da je sadašnja vlast više od dve godine najgrublje obmanjivala narod tvrdeći da brani Kosovo i Metohiju.

"Ovom rezolucijom sudbina Kosova i cele Srbije predaje se u ruke vašingtonske i briselske birokratije. Umesto da se za Kosovo i Metohiju i dalje borimo u Savetu bezbednosti UN, na osnovu ove rezolucije prepušta se Evropskoj uniji da daje dobre usluge Srbiji i Kosovu u razvijanju dobrosusedskih odnosa", naveo je Samardžić.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

13. septembar - 19. septembar 2010.

>>

Povezani naslovi