Duple funcije stigle u Ustavni sud
14. septembar 2010. | 13:20
Izvor: Beta
Predlog za ocenu ustavnosti izmena Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije stigao je u Ustavni sud, a sudija izvestilac za taj predmet biće određen na sednici 16. septembra, rečeno je danas u tom sudu.
Agenciji Beta rečeno je da je predlog stigao u sud 8. septembra, a da će 16. septembra taj predmet biti deo informacije o novopristiglim predmetima između dve sednice.
Na pitanje da li će taj predmet imati prioritet u odlučivanju u Ustavnom sudu nisu za sad mogli ništa da kažu.
Predlog za ocenu ustavnosti podnela je Agencija za borbu protiv korupcije.
Izmenama, usvojenim u Skupštini Srbije krajem jula, omogućava se da direktno izabrani funkcioneri do kraja mandata zadrže bilo koju drugu funkciju, bez obzira na to da li su u sukobu interesa.
Prvobitno je bilo predviđeno da funkcioneri moraju da obaveste Agenciju koje funkcije i poslove obavljaju, kako bi ona utvrdila da li postoji sukob interesa i odredila da li moraju da napuste neku od funkcija.
Amandmanom koji su podržali svi poslanici vladajuće koalicije, od te obaveze su prelaznom odredbom izuzeti svi direktno izabrani funkcioneri - odbornici, poslanici, narodni poslanici.
Agencija za borbu protiv korupcije u obrazloženju predlog za ocenu ustavnosti navela je da je sporna odredba u suprotnosti sa odredbama Ustava Srbije koje utvrđuju prinicipe vladavine prava, podele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, zabrane diskriminacije, kao i sa načelom zabrane sukoba interesa.
Član 29. izmena zakona, prema oceni Agencije, takođe povređuje i pravo građana da pod jednakim uslovima stupaju na javne funkcije.
Povređena je i odredba Ustava koja propisuje da narodni poslanik ne moze biti poslanik u skupštini pokrajine, niti funkcioner u organima izvršne vlasti i pravosuda, niti moze obavljati druge funkcije, poslove i duznosti za koje je zakonom utvrdeno da predstavljaju sukob interesa.
Spornom odredbom povređene su i odredbe Konvencije UN protiv korupcije koja predstavlja deo domaćeg pravnog sistema i koja kao jedan od ciljeva promoviše unapredenje integriteta, odgovornosti i pravilnog upravljanja javnim poslovima i javnom imovinom, navodi se u obrazloženju.
Konvencija, pored toga, propisuje dužnost svake države ugovornice da razvija i primenjuje ili održava delotvornu, koordiniranu politiku sprečavanja korupcije i nastoji da ustanovi, održi i jača sisteme kojima se povećava transparentnost i sprečava sukob interesa.
Svi ti principi ozbiljno su dovedeni u pitanje usvajanjem sporne odredbe zakona, smatra Agencija za borbu protiv korupcije.
Agencija je, u saopštenju po podnošenju predloga sudu, izrazila očekivanje da će Ustavni sud u razumno kratkom roku uzeti u razmatranje i doneti odluku po predlogu Agencije.
"U dužem roku nerešena situacija po pitanju obavljanja više funkcija zatečenih funkcionera narušava ne samo njihov integritet već ozbiljno dovodi u pitanje napore institucija, države u celini, a posebno Agencije za borbu protiv korupcije u suzbijanju i sprečavanju korupcije u zemlji", ukazala je Agencija.
Vojvođanski poslanici koji su istovremeno predsednici opština podneli su u aprilu predlog za ocenu ustavnosti prvobitne prelazne odredbe zakona po kojoj su funckioneri zatečeni sa više funkcija do 1. aprila bili dužni da se izjasne koju će javnu funkciju obavljati i o tome obaveste Agenciju.
Ustavni sud u maju je suspendovao primenu te odredbe i zatražio mišljenje skupštine o njoj, a parlament je potom izmenio zakon.
Tekst izmena bio je usaglašen sa Agencijom za borbu protiv korupcije, ali je izmenjen amandmanom koji su podržali svi poslanici vladajuće koalicije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: