emg home
RSS

MMF: Penzioni sistem Srbije neodrživ i rizičan

19. oktobar 2010. | 12:11

Izvor: "Politika"

Penzijski sistem Srbije je neodrživ i rizičan, a poseban problem je i rastući broj penzionera, poručili su čelnici Međuanrodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Albert Jeger i Bogdan Lisovolik.



Predstavnici MMF-a u tekstu za današnju Politiku, a pod naslovom "Zašto je penzijskom sistemu Srbije potrebna reforma" ukazali su da iako srpske penzije nisu visoke one predstavljaju veliki teret za ekonomiju.

"Na primer, izdvajanja Srbije za penzije (čak i bez vojnih penzija) bila su iznad 13 odsto BDP-a u 2009. U okviru EU jedino Italija ima veći procenat troškova za penzije", naveli su Jeger i Lisovolik.

Oni su kao problem naveli i to da je broj penzionera i registrovanih zaposlenih u Srbiji gotovo isti, pa praktično, svaki radnik koji plaća doprinose mora da deli svoj dohodak sa penzionerom, i preko doprinosa za penzije i kroz poreze.

"Ako bi troškovi Srbije za penzije i dalje rasli, mogli bi da gurnu ekonomiju i budžet u dva začarana kruga. Prvo, veća izdvajanja za penzije će zahtevati veće doprinose i poreze, što bi ugrozilo rast i zapošljavanje u zvaničnom sektoru i izazvalo pritisak da se opet povećaju porezi i doprinosi", upozorili su predstavnici MMF-a.

Oni su ukazali i da Srbija ima dve opcije, da "čeka i nada se" i većim uplatama doprinosa za socijalno osiguranje ili sprovodi reforme dok se pritisci i dalje mogu kontrolisati, a reformske mere sprovoditi u fazama, kako bi i radnici i penzioneri imali vremena da se prilagode.

"Izmenjeni zakon Srbije o penzijama, trenutno pred parlamentom, zaista je relativno skroman korak u pravom smeru. On ukida neke opcije za prevremeno penzionisanje, povećava minimalnu starosnu granicu za penzionisanje za pet godina, na 58, smanjuje beneficije za porodične penzionere i povećava broj godina uplaćenih doprinosa za žene na 38", obrazložili su Jeger i Lisovolik.

Oni su precizirali i da će se navedene promene sprovoditi u fazama veoma postepeno, neke do 2023. godine, a procenjena finansijska ušteda od navedenih koraka je mala i odložena.

"Ušteda će postepeno do 2015. porasti na samo 0,1 odsto BDP-a. Maksimalne godine za penzionisanje žena ostaće 60 i neće se snižavati nivo penzije u slučaju penzionisanja pre ove godine", precizirali su predstavnici MMF-a dodajući da će zakon pomoći najugroženijima, jer će minimalna penzija biti povećana.

Prema njihovim rečima, predloženi zakon sadrži i indeksacionu formulu koja će penzionerima u potpunosti nadoknaditi inflaciju, plus dodatno uvećanje za deo rasta BDP-a. Ovo indeksaciono pravilo mora da se dosledno poštuje i pomoći će da se izbegne periodično "vanredno" prilagođavanje, koje je u prošlosti pogoršavalo finansije penzijskog sistema.

"Predložena reforma penzionog zakona u Srbiji je korak u dobrom smeru. Mogla bi zapravo da se shvati i kao osnovni minimum za neophodne reforme. Neuspeh njene primene povećao bi verovatnoću da će kasnije morati da se primene mnogo strože reforme penzijskog sistema", zaključili su Jeger i Lisovolik.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Penzije

Ličnosti: Albert Jeger, Bogdan Lisovolik

Institucije: Vlada Srbije, MMF


Unesite tekst komentara:

19. oktobar 2010. 14:06:35

| Коста

1

У тексту нам запослени у ММФ-у говоре шта морамо, неби ли потпомогли актуелне политичаре.
На изборима у Србији није листа ММФ-а била за српски парламент. Иначе, само говоре о последицама проблема, не о узроцима. Држава (људи који су на власти у Србији) не треба да на смањеној потрошњи пензионера решавају питање БДП, али би требали да реформишу један од неправичнијих пореских система који код нас битише као и да, скупом мера које су познате и већ виђене, обезбеде раст БДП. (Србија и овако има проблем велики тражње!)
Истина, најлакше јесте ради билансних позиција, и ту не треба ни знања ни озбиљнијег посла, да се умање издвајања за пензије. ММФ брину билансне позиције, због повраћаја датих кредита, а не и економске и социјалне прилике у друштву.
На пример, занимљиво је да Хрватска не користи услуге ММФ-а и поред њихове понуде, задуженија је од Србије и има пристигле проблеме, курс јој је стабилан годинама, има делом другачији порески систем и инфлацију од 1,5% - у односу на наших 10% - има доста већа улагања у земљи и окружењу и др.

<<

01. novembar - 07. novembar 2010.

>>