Samostalni sindikat: Razgovori pre otpuštanja (VIDEO)
06. oktobar 2009. | 15:39
Izvor: EMportal
Savez samostalnih sindikata očekuje da Vlada pozove predstavnike granskih sindikata na razgovore o racionalizaciji u javnom sektoru. Ne bude li dijaloga sa Vladom, spremni su da podrže sindikat zaposlenih u javnoj upravi i komunalnim delatnostima, ako se odluče na proteste, rekao je danas Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Orbović je danas na konferenciji za novinare rekao je da sindikat nije zadovoljan predloženim Nacrtom zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u republičkoj administraciji i Nacrtom zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u lokalnoj administraciji i da očekuju da predstavnici granskih sindikata o racionalizaciji razgovaraju sa resornim ministrima.
Nacrti dvaju zakona o racionalizaciji koje Vlada predlaže, predviđaju da u državnoj administraciji od oko 30.600 zaposlenih bude otpušteno deset odsto. Pored toga, biće definisan i maksimalan broj radnika u državnoj upravi, koja posle racionalizacije neće brojati više od 28.000 ljudi.
“Uzimajući u obzir lokalnu upravu i javna preduzeća, u Srbiji je zaposleno 103.000, od kojih bi deset odsto, odnosno oko deset hiljada trebalo da ostane bez posla“.
On je precizirao da ukupan broj zaposlenih koji treba da bude otpušten, kad se uključe zaposleni u republičkoj administraciji i pravosuđu, iznosi oko 15.000.
Orbović je rekao da se sa nacrtima zakona, zajedno sa Branislavom Čankom, predsednikom UGS Nezavisnost, upoznao na “informativnom” sastanku kod premijera Mirka Cvetkovića, ali da tom prilikom nije pregovarano o namerama Vlade.
“Naša glavna primedba je da uopšte nisu vođeni razgovori sa granskim sindikatima, da nije bilo pregovora oko socijalnog programa i da nisu pravljeni kriterijumi po kojima će se otpuštati radnici”, rekao je Orbović.
On je konstatovao da resorni ministri nisu ni radili zakon, pa „nisu ni mogli da upoznaju predstavnike granskog sindikata”.
“Zahtevamo da premijer Cvetković i ministar Dinkić, koji je radio predlog zakona, nastavi pregovore sa granskim sindikatima na ovu temu i da se odrede i kriterijum i socijalni program“, rekao je Orbović.
On je dodao da sindikat ne osporava reformu koju država namerava da sprovede, ali da se ne slaže sa načinom na koji se ona vrši. Sindikat, prema njegovim rečima, daje prednost traženju rešenja kroz institucije sistema, a izlazak na ulicu ostaje krajnja mogućnost.
Njegoš Potežica, predsednik Sindikata zaposlenih u upravi, pravosuđu i društvenim delatnostima, takođe se založio za dogovor oko otpuštanja, ali je podsetio i da je ta organizacija već donela odluku o protestu, koja još uvek nije aktivirana.
“Predlog je bio da to bude 14. oktobra, imajući u vidu nastavak pregovora sa Međunarodnim monetarnim fondom”, rekao je Potežica. On je rekao da taj sindikat podržava reformu javnog sektora, ali da ukoliko sa njima ne bude pregovarano, morati na da se usmeri na druge vidove sindikalne borbe.
Prema njegovoj oceni, predloženi zakoni udaljavaju Srbiju od ostvarenja cilja reforme javnog sektora, bez jasnih pokazatelja koliko će otpuštanje jednog dela zaposlenih rasteretiti budžet.
Kao ključne primedbe sindikata, Potežica je izdvojio to što nisu obuhvaćeni svi korisnici budžeta i što se o glavnom kriterijumu za otpuštanje, rezultatima rada, izjašnjavaju neposredni rukovodioci, što ostavlja prostor “da bude dominantan subjektivni faktor i politički momenat”.
Potežica je zamerio Vladi i to što nije dala mogućnost zaposlenima da se dobrovoljno izjasne o napuštanju službe i to da će sistematizacija biti urađena tek nakon otpuštanja.
Nacrtom zakona kojim se smanjuje broj zaposlenih u lokalnoj samoupravi su pored opštinske administracije obuhvaćeni i zaposleni u lokalnim javnim komunalnim službama, čemu se usprotivio sindikat zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Srbije.
Predsednik tog sindikata Svetozar Ercegovac naglasio je da su ta preduzeća samo indirektni korisnici budžeta i da njihovo uključivanje u proces racionalizacije nije utemeljen u Zakonu o javnim preduzećima i Zakonu o javno-komunalnim delatnostima.
Ukoliko Vlada ne izađe u susret njihovim zahtevima sindikat zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti je, kako je istakao Ercegovac, “spreman da radikalizuje svoje zahteve”.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: